Slovo startup chápe každý trochu jinak. Pro nás je to firma, která je ve svých začátcích a věnuje se inovativní činnosti, která svým dílem přispívá k rozvoji celé naší společnosti. Startup často dobře definují slova jako “smysluplný, rychlý, přátelský”. Pojďme se na tyto vlastnosti podívat více a porovnat to s prací ve větších firmách.
Když začínáte pracovat v nové firmě jste plni ideálů, myšlenek a nápadů, jak firmu posunout dál. Ve větší firmě často trvá i několik měsíců, než se váš nápad dostane k zodpovědné osobě, která ho má čas posoudit. V horším případě se váš návrh za tu dobu stane už nerelevantním.
vs.
Tohle se ve startupech nestává. Vždyť pobavit se o nové myšlence zabere maximálně 10 minut. Vítá se tu každý nápad, který může rozjetý stroj někam posunout. Chceš něco změnit, vidíš nedostatky? Sem s tím! Nikde není psáno, že hvězdné nápady vznikají jen v hlavě bosse. Každý má na věc unikátní pohled a ten je ve startupu víc než vítaný!
V korporátu se často stává, že pro jejich velikost zde vzniká mnoho vedlejších projektů, které postupně začínají vybočovat z počáteční vize celé společnosti. Tyto činnosti jsou pak přiděleny konkrétním zaměstnancům, kteří pak i přesto, že v ní nevidí smysl ani užitek, jsou nuceni plnit stanovený plán.
vs.
Díky menšímu počtu pracovníků a ploché organizační struktuře je prakticky zamezeno tomu, aby se schválily změny, které by z dlouhodobého hlediska nedávaly smysl. Startupu jde primárně o kvalitu a přínosnost výsledného produktu, protože to je to co týmu přináší radost.
Když si představíte, že ve startupu pracuje průměrně 15 - 30 lidí, stává se zřídka, že někdo neví, na čem kolega z jiného oddělení pracuje a že to dokonce předtím neprobrali. Když ve startupu vidíte velmi brzy výsledky vašich činností a jak pomáhají celé firmě, je to to hlavní, co vás žene kupředu.
Je to jasné, velká firma má hodně zaměstnanců a to časem nutně vede k vyšší systematičnosti a zavádění složitějších pravidel. Někdy se pravidla daří držet ve smysluplné rovině, někdy bohužel ne. To si pak představte meeting, který prostě musí trvat 60 minut, i když posledních 40 minut budete řešit počasí a vztahy.
vs.
Co si budeme nalhávat, člověk je rád svobodný. Ve startupech takový přístup milují. Vždyť přece vy na úkolu budete reálně pracovat a máte i svou představu, jak ho nejlépe dokončit. Nebo je podle vás důležitější se aktuálně věnovat jinému úkolu? Když se neodkloníte od plánovaného cíle, tak pohoda...
Na jedné straně dostaneš ve větší firmě na začátku kvalitní zázemí ve formě nejnovějších technologických nástrojů a pravidelných školení. Na druhé straně se pak často od původního stavu nijak výrazně nepohneš. Hned zpočátku se tedy spoustu naučíš, postupem času ale bude neznámých situací ubývat, až jednoho dne zijstíš, že už se není co učit.
vs.
Ve startupu se učíš mnoho nových věcí průběžně. Nebude tě však nikdo moc vodit za ručičku a na mnohé si budeš muset přijít sám. Tím však získáš ty nejcennější zkušenosti. Každopádně budeš mít třeba možnost navrhovat a zavádět nové technologie. Vždyť multidisciplinarita je v dnešní době tak důležitá! Startupy se snaží udržovat stále v obraze, a pokud inovace dává smysl, není na co čekat!
I přesto, že si dnes mnoho větších firem dává záležet na tom aby se zaměstnanci i napříč oddělením potkávali a budovali vztahy, ve velkém počtu lidí budou vztahy logicky zůstávat na mělčí úrovni. Korporáty mívají mnohdy i jasně stanová pravidla týkající se etikety, což opět každému nemusí vyhovovat.
vs.
Důležitým pozitivem a často hlavním důvodem, proč lidé ve startupu vydrží tak dlouho, bývá velmi uvolněná atmosféra. Vaši kolegové se totiž s velkou pravděpodobností stanou také vašimi dobrými přáteli a setkáte se s neuvěřitelně inspirativními lidmi. V takovém prostředí se pak i ty nejvypjatější momenty řeší snadněji a s nadhledem. To vše přirozeně vyúsťuje k tomu, že se všichni mohou otevřeně bavit o čemkoliv.
Pokud se vám práce ve startupu zamlouvá, neváhejte a prohlédněte si aktuální nabídky či konkrétní startupy.
Abyste maximalizovali své šance na přijetí, doporučujeme mrknout na to, co udělali úspěšní kandidáti jinak.
Máte jakýkoliv dotaz ke startupům?