AI, machine learning, deep learning, computer vision, došly mi buzzwordy Aktuální

4MAX
Praha, Prague 2
Zaměstnanec
Full-time, Part-time, Externě

Ahoj,

tady Pavel. Mým úkolem tady je ohromit Tě, pokud bychom si sedli, a naprosto a totálně Tě odradit až znechutit, pokud ne. Tak jdeme na to, přivažte se a klidně si zapalte.

Takže - co tu dělám já: mám na starosti 4M, teď už skupinu IT firem. Vždycky říkám, že naše práce je řešení zajímavých problémů* a že je nám do značné míry jedno, jaké technologie to obnáší: na každý problém jsou vhodnější jiné nástroje, navíc se ty nástroje překotně mění. Ale to, co zůstává, jsou způsoby přemýšlení a způsoby řešení (plus potřeba pořád vsakovat nové dovednosti). Takže se pořád učíme - ale některé technologie samozřejmě máme radši než jiné. Třeba C#, ale o tom se můžeme vcelku dlouho hádat (spíš s pár promile u piva). A pořád děláme chyby. Až bych řekl kraviny. Fakt. Pořád. Teda ne na běžícím pásu, ale bez chyb se nedá postupovat kupředu. (Stejně jako nevěříme, že něco zajímavého se dá vytvořit v asepticky uklizených kancelářích.)

No jo, ale co jsou to ty zajímavé problémy*, co řešíme. Lépe řečeno které potřebujeme vyřešit. Tak např.:

  • Neuronka, která každou noc dostane logy, na těch se přiučí, jak se chovají lidi, co spáchali něco špatně, validuje, že výsledky jsou lepší než předchozí verze, a odešle se do runtime prostředí. Tam pak dělá hlídacího čmuchátora, který předpovídá, jestli někdo v obchodě nechce při použítí self-scanningu krást. A jestli na to vypadá, poštve na něj psy. A lvy. A krokodýla.
  • Image classifier, co se učí, jak co vypadá. A až někdo položí na pokladnu zboží, ukáže rovnou shortlist, co si myslí, že vidí. A ušetří tak spoustu času.
  • To samé, jenom kouká, jestli si myslí, že balená voda vypadá zrovna takhle. Jestli třeba nevypadá spíš jako vodka, která ovšem stojí úplně jiné peníze. A když to vypadá vážně, rovnou pošle krokodýla, smaže zákazníkovi mobil a pustí do něj 230V. A otevře propadlo do jícnu sopky. A odpálí atomovku. Hotovej SkyNet.
  • Identifikátor, že na N záběrech je ten samý člověk. V reálném čase. U N záběrů najednou.
  • Identifikátor objektů a jejich assignment osobám. Tohle asi nikdy nebude fungovat 100%, ale třeba jsem moc pesimistickej.

Něco z toho se očividně trénuje off-line, něco z toho ale musí fungovat rychleji. Něco z toho musí jet na edgi, něco z toho potřebuje vrazit compute stick do něčeho, co už existuje. Hodně to souvisí s tím, že se nestydíme sbouchávat hardware, který pak řeší nějaký z těch zajímavých problémů jako celek.

Teď pozor, následuje povinná sekce, jak jsme boží. Co Ti budu vyprávět - jsme. :-)

Za poslední dobu jsme udělali například Scan&Shop pro Tesco (to je skenování čárových kódů na zboží v průběhu nákupu), v ostrém provozu to máme v CZ, SK, PL, HU a TH (a další jako MY se chystají). Ta aplikace pro skenery a mobily je jen špička ledovce, pod hladinou se schovává back-end, adminovské rozhraní, analytika, nějaké to už zméněné AI pro detekci potenciálně kradačského chování, vlastní MDM, sada aplikací pro správu prodejny... (zatím nic z toho není seznamka pro Silicon Valley, sorry - ale třeba to přijde :-))

A tady máme trochu problém: máme tolik zábavy, že nevíme, kam dřív. A čím dál víc se AI jeví jako důležitá součást toho, co provádíme. A tak na to potřebujeme někoho, kdo o tom ví víc než my.

Jak vidíš, nesnažíme se způsobovat revoluce, snažíme se stavět věci, co někde trochu pomůžou, někde ušetří kousek nákladů, což se pak znásobí tisícem, takže to je zajímavé. S jedinou výjimkou: stavíme si analog Amazon Go, ale tak, aby se to dalo nasadit třeba do supermarketů. Tohle umí postavit leccos na hlavu, ale z úplně jiných důvodů, než co je nasnadě. (zase => pivo)

Z toho, co jsem napsal by mělo být vidět, že nám jde v první řadě o výsledek, ne o zadkama ošoupaný křesla. Takže nějaké věci nemáme a nějaké zase máme -- nemáme pevnou pracovní dobu (chodí se k nám nejpozději na 11), dělat se dá v rámci rozumných mezí odkudkoli (i když osobní komunikaci nic nenahradí, tak se hned neraduj, že to bude perfektně fungovat úplně na dálku), máme odměňování podle odpracovaných hodin (ale v rámci rozpočtu, bez těch to fakticky nejde), taky točenou Kofolu a pivo, no a aby toho piva nebylo málo, na to chodíme taky, když v poledne zahouká siréna (a my se rozhoupeme). Bydlíme ve sklepě (není tu horko ani klimatizace), v 5+1 (poměrně vášnivě nesnášíme open space). Asi je fér říct, že se nevyžíváme ve fotogenických, designerských kancelářích, a slibuju, že Tě nebudeme ohromovat naší chill-out zónou se značkovými prděcími polštářky (i když máme kulábr a kuřdvorek, tam je chill-out nejlepší, když mrzne). Naopak ti ukážeme náš čurbes se spoustou drátů a hardwaru, prototypů zařízení a relátek a podobných věcí, které by Ti měly způsobovat daleko větší záplavu endorfinů než to výše zmíněné.

Tak teď víš plus mínus základ. A jestli jsi dočetl nebo dočetla až sem a nemáš čelo rudé od plácání, ozvi se a uvidíme.
Pavel

 

 

4MAX

A jéje, teď jde do tuhýho. Teď sis nás rozkliknul, aby ses rozhod, jestli odepíšeš. Jestli si nejsi jistej, pojď na kafe/pivo/oběd (já platím), tam Ti řeknu, jak to u nás chodí, případně se stavíme v našem brlohu, abys nasál atmosféru našeho bytu. (Jo, bydlíme v bytě.) To je pořád lepší než lustrace marketingových lží, ne?

A jestli to nestačí, vrhám Tvým směrem několik líbivých buzzwordů, to vždycky zabere. Tak chytej - Chillout zóna! Ne, tu nevedem, válí se tam teď hardware. Tak pivo! Kofola! Sem chceš! Sem chceš! :-)

Teď vážně - nejsou zajímavý projekty důležitější než boxovací pytel na odreagovávání od nesmyslný práce a superotrapáckých klientů?

Co by vás mohlo zajímat?