Ataccama

Technologie
Do you enjoy exploring how things work, being part of a team, and finding original solutions to problems? We are Ataccama, a Czech-Canadian company doing global business for the past 10 years from Prague and Toronto. We are developing a software platform to help our Fortune 500 and other clients process, manage, and monitor (big) data. We always work with the latest technologies and have built one of the largest tech communities in Prague (CS HUG). You’ll never be bored with us. Aside from interesting work in our new Karlin office, you’ll also find skateboards (for fast travel around the office), bikes (for fast travel outside the office), an Xbox, and lots of like-minded board game and sport enthusiasts. Ready to join us?

Baví tě zkoumat, jak věci fungují, pracovat v týmu a nacházet originální řešení problémů?

Jsme Ataccama, česko-kanadská firma, která z Prahy a Toronta už 10 let dělá globální byznys. Vyvíjíme platformu softwarových aplikací, které našim klientům z Fortune 500 společností pomáhají zpracovávat (big) data. Baví nás nejnovější technologie, stojíme za vybudováním jedné z největších technologických komunit v Praze a pořádáme pravidelné meetupy (CS HUG).

Nudit se s námi rozhodně nebudeš. Kromě zajímavé práce v novém officu v Karlíně u nás najdeš i skateboardy na rychlejší přesuny po kanclu, kola, playroom s Xboxem a spoustu nadšenců, kteří si s tebou rádi zahrají deskovky nebo půjdou zasportovat. Přidáš se? 

Aktuální nabídky práce

UX Designer

Ataccama
Praha Full-time

React Developer

Ataccama
Praha Full-time

Java Developer (Eclipse RCP)

Ataccama
Praha Full-time

Java Developer

Ataccama
Praha Full-time
Part-time

International Data Consultant (DQ, MDM, Big Data)

Ataccama
Praha Full-time

QA Engineer

Ataccama
Praha Full-time
Part-time

Novinky od Ataccama

Kde nás můžete najít

Sokolovská 685/136F
Praha 8

jobs@ataccama.com