C++ developer for 3D printing industry Aktuální

Prusa Research s.r.o.
Praha 7
Zaměstnanec
Full-time

We are looking for junior and senior C++ engineers to expand our team developing an open source software for driving our fused filament 3D printers. Depending on your expertise and a willingness to learn, you will be working on the path planning geometric core, on 3D visualization and scene manipulation, on user interface and configuration layer, you will keep the build servers working etc. You will also work closely with the open source community and you will be in touch with our customers.

Who are we?

We are a rapidly growing company, designing and building world-class fused filament 3D printers. The open hardware Prusa i3 design by the Prusa Research founder Josef Prusa is likely the most cloned 3D printer design ever, and our Prusa i3 MK2 and MK2S are highly praised by our customers and independent reviewers, being evaluated as the best budget 3D printer worldwide by 3DHubs.com, and the best desktop 3D printer by the Make magazine. We are currently shipping around 5k 3D printer kits a month, and our upcoming MK3 model is loaded with unique features, giving us a competitive lead. To see our R&D highlights, please check http://prusaprinters.org/.

Our goal is to make the 3D printing technology accessible to the masses. As of now, the state of the art is far from our goal, as it asks for a lot of hard-learned expertise to make most of the fused filament technology. To make the technology accessible to your kids and your grandma, you will help us to integrate all the expert knowledge we collected over the years into our open source software. Apart from that, we believe that the software is the key a successful application of multi-color and multi-material printing, which both are still in their infancy.

Who are we looking for?

You should be reliable and self-motivated, eagerly accepting a challenge and working it up to a success. You should be naturally curious and eager to learn new things not limited to software engineering.

What skills should you have? 

 • Good C++ knowledge. Knowing the latest C++ is a plus, not a must.
 • Good written English.

What other skills are welcome?

We don't require or expect you to be skilled in everything, but we expect you to be open to learn along the way.

 • Bachelors or Master Degree in Computer Science.
 • Experience with working on large-scale software projects.
 • Knowledge of computer graphics, visualization and data structures.
 • Experience with UI programming, with any of the desktop UI widgets (Qt, wxWidgets).
 • Knowledge of analytic geometry and computational geometry.
 • Experience with software development on Windows, OSX and Linux, multi-platform programming.
 • Experience with optimization and parallel programming.
 • Experience with scripting languages (Python, Perl etc.)
 • Git, Github

What do we offer?

 • Work on an exciting project shaping the future of 3D printing, used by tens of thousands customers around the globe.
 • Startup culture with a flat hierarchy, flexible working hours.
 • Opportunity to learn new things from skilled professionals, extending beyond software engineering.
 • Salary based on your skill set. 
 • Acces to 3D printers for your fun projects.

Please send us your CV with a short cover letter, explaining why you think you are a good candidate for the job.

Prusa Research s.r.o.

Prusa Research byla založena Josefem Průšou, jedním z hlavních vývojářů open source projektu RepRap. Prusa i3 je podle 3DHubs nejpoužívanějších 3D tiskárna na světě a patří jí zásluhy o rozšíření povědomí o technologii 3D tisku mezi běžné lidi. V květnu 2015 jsme začali nabízeli vlastní kit Original Prusa i3, aktuálně ve verzi MK2S, který sází na kvalitu tisku a uživatelskou podporu. Nyní máme skoro 130 kolegů a expeduje stovky tiskáren měsíčně do 120 zemí světa.

Vyrábíme a vyvíjíme 3D tiskárny Prusa i3, pravděpodobně nejznámější a nejpoužívanější 3D tiskárnu na celém světě. Je totiž open source, vyrobit si ji tak sice může každý, ale jako u všeho hrozně záleží jak. Proto máme vlastní brand – Original Prusa i3, za který se můžeme naprosto postavit a který za poslední rok vyhrál všechna možná ocenění, včetně nejprestižnějšího testu 38 3D tiskáren časopisu Make. Jsme téměř rok nejlépe zákaznicky hodnoceni na 3DHubs.com. Nejen díky tomu jsme vyrostli během dvou let ze tří lidí a jednotek vyrobených tiskáren na více než stočlenný tým, co zvládne poslat do světa měsíčně více než tři tisíce tiskáren (duben 2017). Ty naše vyrobené v Praze používají i v takových exotických místech jako Ulánbátar v Mongolsku nebo Guatemala… Jsme na to patřičně hrdí. Již třetí rok po sobe rosteme 10x za rok a chceme růst dál. Víme, že i tento rok budeme opět desetkrát větší a k tomu potřebujeme dobrý tým. Hledáme samostatné lidi s orientací na výsledek, kterým nebudeme muset stát za zády a kontrolovat je. Co se chtějí učit nebo naopak budou učit nás. Že 3D tisku nerozumíš? Většina z nás před rokem také ne. Kolegů hledáme hodně a na různé pozice, klidně i s přesahem do více oblastí.

Primárně hledáme na plný úvazek v Praze. Nechceme rozdělovat firmu na kanceláře v centru a výrobu v polích za Prahou, jako to dělají všichni ostatní, záleží nám na tom, abychom byli všichni společně na jednom místě s dobrou dopravní dostupností. Proto máme od května téměř 6000 m² jen pár minut od metra Holešovice.

Co by vás mohlo zajímat?