Český „rentgenovací” startup odhalil záhadu 500 let starého Raffaelova obrazu

Český „rentgenovací” startup odhalil záhadu 500 let starého Raffaelova obrazu

10. zář 2020 Václav Lang 3 min

Významný mezinárodní úspěch si na své konto připisuje český startup InsightArt z kosmického inkubátoru ESA BIC. Společnosti, která se zabývá aplikováním nejmodernější rentgenovací technologie na umělecká díla, se v době pětistého výročí úmrtí renesančního mistra Raffaela Santiho podařilo potvrdit dlouho zpochybňovanou pravost jednoho z jeho obrazů, Madona s dítětem (na úvodní fotce), nazývaného také Pražská madona. Zástupci společnosti to ve čtvrtek sdělili na tiskové konferenci společně s historikem umění a bývalým šéfem Národní galerie Jiřím Fajtem.

Obraz má takříkajíc nevyčíslitelnou hodnotu, už proto, že díla tohoto typu se běžně na uměleckých trzích neobjevují. Přesto se Jiří Fajt pokusil jeho teoretickou cenu nastínit. Rozhodně se podle něj pohybujeme „řádově ve stovkách milionů eur nebo dolarů (to už je jedno)”.

Obraz Madona s dítětem signovaný a datovaný „Raphael Urbinas Pingebat MDXVII, Roma” byl namalován Raffaelem Santim na objednávku papeže Lva X v roce 1517. Ve Vatikánu obraz zůstal do konce 18. století, následně putoval do pařížských sbírek Napoleona Bonaparte a později ze sbírek francouzského krále Ludvíka XVIII do Anglie, kde setrval do roku 1928. Obraz pak doputoval do Prahy a k rodině Švehlových. V roce 1992 jej na Slovensku zakoupil český podnikatel, který jej odvezl do ciziny.

Jiří Lauterkranc (vpravo) ve svém restauratérském ateliéru

Na průzkumu díla se podle restaurátora Jiřího Lauterkrance z InsightArtu podíleli světoví odborníci už od 30. let minulého století. Jeho původ a autorství bylo několikrát neprávem zpochybňováno. Až nyní se jej však podařilo potvrdit.

„Dílo jsme skenovali metodou spektrální rentgenové radiografie a výsledné skeny odhalily detailní strukturu vnitřní výstavby Raffaelova obrazu. Ze spektrálních radiografických snímků lze vyčíst, že celková koncepce malby byla precizně promyšlena od podkladových vrstev až po finální lazury. Je evidentní, že koncept tohoto obrazu Raffael osobně promýšlel do nejmenších detailů a s jasnou vizí o jeho finální podobě. Jednotlivé aspekty vycházející z provedených analýz tak potvrzují, že toto dílo maloval sám Raffael bez přispění svých dílenských pomocníků a žáků,” prezentoval výsledky výzkumu Jiří Lauterkranc.

InsightArt používá pro rozbor děl robotický skener RToo, který je jedním z prvních rentgenů na světě specializovaných na průzkum umění a v minulosti pomohl odkrýt například také neznámý obraz Vincenta van Gogha. Přístroj využívá částicový detektor, vyvinutý v CERN, používaný i ve vesmírném výzkumu a vyráběný českou firmou Advacam.

PŘEČTĚTE SI: Češi našli nahotinku v údajném van Goghově obraze. „Jsme jako rentgenologové,” říká šéf firmy, jejíž detektory používá i NASA

Vkládání obrazu do scanneru RToo (vlevo Josef Uher)

„Tato technologie, která je mimo jiné využívána i pro měření radiace na Mezinárodní kosmické stanici (ISS), je schopna detekce a počítání jednotlivých fotonů záření, a navíc dokáže rozlišit jejich vlnovou délku,“ popsal užitou technologii fyzik a CTO společnosti InsightArt Josef Uher. „Klasický rentgen používaný doposud vytváří černobílé snímky. RToo ale poskytuje barevné, tj. spektrální, rentgenové snímky, ve kterých vyniknou různé materiály na základě jejich prvkového složení. To je vedle robotické platformy, kterou dodává další česká firma Radalytica, klíčová výhoda rentgenového skeneru RToo,“ doplnil s tím, že skenování obrazu zabralo tři dny a bylo zapotřebí jej opatřit několika ochrannými vrstvami, tak aby za žádných okolností nedošlo k poškození.

Obrazy je potřeba před samotným scanováním umístit do speciálního olověného kontejneru, který chrání před zářením.

PŘEČTĚTE SI: Převratný robotický rentgen české Radalytiky odhaluje defekty v letadlech, v budoucnu chce nahradit CT přístroje

Foto: InsightArt

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články