Převratný robotický rentgen české Radalytiky odhaluje defekty v letadlech, v budoucnu chce nahradit CT přístroje

Převratný robotický rentgen české Radalytiky odhaluje defekty v letadlech, v budoucnu chce nahradit CT přístroje

2. kvě 2019 Václav Lang 5 min

Česká společnost Radalytica se sídlem v Olomouci začíná zavádět do komerčního provozu 3D rentgenový skener s robotickými rameny. Ten je díky své flexibilitě schopný přenášet v reálném čase detailní rentgenový obraz prakticky jakýchkoli předmětů. Aktuálně nachází uplatnění v leteckém průmyslu, kde odhaluje skryté defekty. Zároveň se testuje pro budoucí využití ve zdravotnictví, v němž by mohl nahradit stávají počítačovou tomografii (CT) a pomáhat například při odhalování rakovinových bujení.

Zřejmě každý z nás už měl tu čest s klasickou rentgenologií - laborant či laborantka vás nastaví do nepohodlné pozice, zadržíte dech, abyste se co nejméně hýbali, personál opouští místnost, cosi cvaká, vy se z přílišného soustředění na nehýbání začnete kývat. Pak se oblékáte, zatímco výsledný obrázek putuje k lékaři, a ten jej zkoumá v lepším případě na monitoru, v některých případech stále na podsvícené desce.

Rentgenové záření je také hlavní součástí skenovacího zařízení společnosti Radalytica, ovšem s technologickými vylepšeními hodnými 21. století. Jeho hlavní devízou jsou dálkově řízená robotická ramena, která obíhají kolem skenovaného objektu a umožňují dotyčnému badateli v reálném čase sledovat detailní 3D obraz a v reálném čase s ním pracovat.

Robotický 3D skener od Radalytiky:

Už počátkem roku jsme se v Newsroomu StartupJobs rozepisovali o společnosti InsightArt, bratrském podniku Radalytiky, který je rovněž založen na vysoce výkonných detektorech od mateřské firmy Advacam, které ale InsightArt, jak název napovídá, využívá výhradně ke zkoumání uměleckých děl.

Radalytica, jejíž zobrazovací technologie má také původ v Advacamu, má poněkud všetrannější ambice, a zatímco skenování obrazů si vystačí s 2D skenerem, v tomto případě se dostává ke slovu 3D obraz zprostředkovaný protilehlými robotickými rameny nesoucími zdroj záření a detektor. „Prakticky to znamená, že jsme schopni si na obrazovku promítat a prohlížet si předmět, který je umístěný v RTG skeneru, přičemž pohyb robotických ramen a snímání potřebného obrazu ovládáte 3D myší," popsal pro Newsroom StartupJobs CEO společnosti Jan Sohar.

Jan Sohar ve své kanceláři při rozhovoru s Newsroomem StartupJobs

Společnost Radalytica vznikla spojením technologie Advacamu a know-how firmy re-medical, která se ve zdravotnictví pohybuje již delší dobu. Jak už jsme v úvodu naznačili, od počátku se nabízelo využití takového zařízení právě ve zdravotnictví. Radalytica spolupracuje v tomto oboru  s 1. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy na vývoji 3D rentgenového zařízení, které by v budoucnu mohlo nahradit stávající „cétéčko", a které v sobě pojí více zobrazovacích metod.

V současné fázi se využití přístroje ve zdravotnictví testuje na laboratorních myších ve spolupráci s 1.LF Univerzity Karlovy 

šéf společnosti Jan Sohar a jeho tým by rádi urychlili proces, který je v současnosti zapotřebí v „tunelu" podstoupit. Jak totiž říká - čím více se zobrazovaný objekt ozařuje, tím roste riziko tvorby chorob z ozáření. „Takže potřebujete za co možná nejkratší expoziční dobu s co možná nejnižší intenzitou vytvořit co možná nejlepší obrázek," uvádí.

Řešením má být právě detektor od Advacamu, který je velmi citlivý a stačí mu relativně malá dávka fotonů k tomu, aby vytvořil kvalitní obraz. Přičemž další výhodou je flexibilita nového zařízení: „Jakousi shodou náhod jsme se dostali k možnosti zapůjčit si robotická ramena. Místo toho, aby tedy detektor s RTG zářičem obíhal na dvou osách a na třetí se posouval kolem pacienta, získáváme díky robotům naprostou volnost pohybu, kdy opět na jedné straně držíme detektor, na druhé zdroj, akorát můžeme zobrazovaný předmět obíhat ve všech směrech, díky čemuž jsme schopni dělat rentgenové 3D zobrazování v reálném čase," popsal.

 

Využití v leteckém průmyslu

Během výzkumu ale společnost narazila i na novou možnost využití. „Stejný problém totiž řešíte, když zobrazujete velké předměty, ty do stávajících CT skenerů  nikdy nedostanete. Na rozdíl od robotických ramen, které můžete prakticky dovézt k jakémukoli objektu," popisuje.

A tak začala spolupráce s choceňským výrobcem letadel Orličan. „Na letadle jsou určitá kritická místa, která je potřeba dobře otestovat, a díky našemu přístroji je to možné. Proto jsme vytvořili s firmou Orličan společný projekt, v rámci nějž nainstalujeme celý systém přímo u nich jako výstupní kontrolu částí jejich letadel. Bude to takový náš pilotní projekt instalace robotického systému v reálném leteckém průmyslu," vypráví Sohar.

Takto vypadá skenování letadla Orličanu:

Využití ve zdravotnictví podle něj ještě potrvá, třebaže se intenzivně testuje. „Jeden z aktuálně běžících projektů je spektrálně citlivé tkáňové zobrazování. Snažíme se na vzorcích tkání jednoznačně odlišit tkáň rakovinovou od tkáně zdravé. Máme na to interní projekt, kde si měřením vzorků tkání vytváříme soubor dat, díky kterým tvoříme zobrazovací algoritmus, který bude schopen jednotlivé typy tkání od sebe odlišit," uvádí.

A okamžitě dodává: „Ale je to běh na delší trať, teď jsme v úplném počátku, kdy je naším cílem ukázat, že konvenční technologie, která se dnes používá, nemá takové zobrazovací schopnosti jako naše nová technologie. Když se nám tohle podaří prokázat, tak se teprve dostáváme na start, protože pak následuje spousta certifikovaných testování, než vůbec budeme mít šanci dostat se do bodu jedna, jenž by mohl znamenat, že se naše zařízení budou používat k vyšetřování pacientů."

Skenování letadla

Spolu s Univerzitou v Maastrichtu zároveň v rámci grantu vyvíjejí speciální zařízení, které se bude používat pro testování protonové terapie na malých zvířatech. „Protonová centra se v posledních letech rychle vyvíjejí. Toto ozařování má jednoznačně výhodné parametry v léčení určitých typů nádorů. Vymysleli jsme zařízení, které umožní celkem jednoduše využít protonový svazek a nacílit ho dobře pro vyšetřování laboratorních zvířat v rámci preklinických studií."

Radalytica i InsightArt jsou technologické spin-off firmy Advacamu, jehož vysoce výkonné detektory jsou unikátní a využívá je i NASA pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Obě společnosti jsou nicméně z komerčního pohledu nezávislými subjekty, ve kterých profesní odborníci aplikují ve svém oboru detektory a metody vyvinuté v Advacamu.
 

Autor: Václav Lang

Foto: Radalytica, autor

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články