ČASOSBĚR: „Vánoce jako příležitost.“ Grason rozšířil záběr mimo gastro a chválí si růst

ČASOSBĚR: „Vánoce jako příležitost.“ Grason rozšířil záběr mimo gastro a chválí si růst

30. lis 2020 David Budai 4 min

Na jaře pohroma, přes léto zlepšení a na podzim opět složitá situace. Segment gastronomie je letos jako na houpačce, a to je důvod, proč se startup Grason přeorientoval na širší oblast svého zájmu. V našem časosběrném projektu krok za krokem sledujeme, jak se z gastroprojektu mění na unikátní online tržiště flexibilní práce. Nyní se chce prosadit také v logistice a šanci má už v blížící se vánoční sezóně. Jak se věci vyvíjí? I to nám Grason prozradil v prvním kontrolním kole.

Koronavirus jim překopal byznys, začali ho ale vnímat jako příležitost. O tom jsme převážně psali v minulém článku, ve které jsme vám představili startup Grason, Karla Maříka a jeho kolegyně. Tehdy měli před sebou léto a velké plány.

Je zajímavé sledovat, jak se Grason proměňuje a hledá nové příležitosti. Stejně jako dalším startupům v našem časosběrném projektu, kterými jsou Explorio a Encubate, jsme proto i Grasonu položili totožné otázky.

Grason by chtěl díky svým technologiím a ceně konkurovat tradičním personálním agenturám, které mají v Česku dlouhodobě významné postavení. Ale koronavirus vše mění a firmy hledají více flexibilitu, což je příležitost. O tom Karel Mařík hovoří v rámci první kontroly.

Časosběr: 1. kontrola

Kam se firma posunula?

Gastronomie je extrémně zasažená, vidíme to na číslech a situace se navíc na podzim opět zkomplikovala. Po první vlně jsme chtěli podnikům co nejvíce vyjít vstříc – aby mohly fungovat flexibilně, šetřit náklady a používat lidi, jen když je zrovna potřebují, třeba když bylo hezky a měly plnou zahrádku. Aplikaci jsme pro podniky zlevnili, jedna směna stála jen 30 korun, a akce trvala od května do konce srpna.

Prázdniny hodnotíme velmi pozitivně, měli jsme několik set nových registrovaných podniků a dobrou zpětnou vazbu, od těch starých i nových. Bylo super, že se lidé nebáli chodit do podniků.

Jaká strategická rozhodnutí jste udělali?

I nadále platí, že se nesoustředíme jen na gastro, ale jsme tržiště práce. Začalo to být hodně aktuální od září, v průběhu léta jsme pracovali na strategických partnerstvích a můžu zmínit, že se nám podařilo navázat spolupráci třeba s Datartem, kde pomáháme s flexibilním personálem do skladu. Nabídli jsme jim i naši aplikaci pro flexibilní plánování směn vlastních zaměstnanců – díky Grason Plan si vytvoří kmen vlastních flexibilních pracovníků.

Nyní jednáme i s dalšími klienty, třeba s firmami v oblasti security nebo logistiky, a určitě bude další rozšíření. Vidíme příležitost obsadit tyto oblasti ještě o kousek více.

Jaké změny jste provedli ve vašem produktu?

Celou firmu jsme v průběhu covidu ještě více přeorientovali na online platformu. Umožnili jsme podnikům registrovat se přímo v aplikaci, předtím šlo všechno pouze přes náš sales tým.

Také grasoni, pracovníci, se mohou registrovat sami a screening kandidátů zvládáme nyní na dálku.

Jaké komplikace nebo nečekané záležitosti se během uplynulých měsíců objevily?

Žádný zásadní problém jsme naštěstí nemuseli řešit.

Jak se změnil váš tým?

Na to, že aplikace rostla, se tým zmenšil o dva členy. V červnu jsme se po dohodě rozloučili s Anetou, která byla v Grasonu téměř od začátku. Rozchod byl v dobrém, chtěla se odstěhovat do Dánska. Chtěl bych jí poděkovat, protože toho pro Grason hodně udělala. Také jsme se rozloučili s jedním obchodním zástupcem, protože roli salesu začal více přebírat marketing. V užším týmu nás funguje pět, plus vývojářský tým v Brně z Futured app.

Spoluzakladatelé Grasonu Karel Mařík a Jarmila Kowolowská

Kdybyste měl růst firmy stanovit na stupnici 1-5 (5 nejvyšší růst), jaké číslo zvolíte?

Dávám 4. Online akvizice nových podniků fungovala velmi dobře. Ale vždy je co zlepšovat.

Jaké máte plány na následující měsíce?

Naše plány se moc nemění, měli jsme v plánu proměnit Grason na tržiště flexibilní práce a teď se to ještě více zintenzivňuje. Chceme se více chytit v logistice, čekají nás Vánoce a bude poptávka po lidech ve skladech.

Pokud s našimi pracovníky budou firmy spokojené, mohou je pak využívat dlouhodobě i v naší druhé aplikaci Grason Plan. Díky krizi jsou HR oddělení ochotna hledat nové cesty a alternativy. Narovinu proto říkáme, že cílem je bojovat proti personálním agenturám. Chceme, aby byl Grason jejich alternativou.

Naše technologie umožňují najímat lidi rychle a za nižší náklady než v případě agentur. A pracovníci díky práci napřímo získají vyšší mzdu.

Jak následující měsíce vnímáte v kontextu koronaviru a toho, jak se nyní opět rychle šíří?

Vnímám to jako příležitost. Sklady hodně řeší, co bude, když se u nich objeví covid, mají strach z toho, že jim najednou odejde půlka denní party a oni nebudou vědět, jak to pokrýt. A proto se jim líbí naše flexibilní a rychlé řešení.

Museli jste během posledních měsíců dělat nějaká finanční opatření? Nebo jste naopak více investovali?

Investice do reklamy rostly přes léto. Nyní trochu vyčkáváme a řešíme více věcí v B2B oblasti, takže tady se vracíme ke klasickému oslovování klientů.

Máte k dobru nějakou příhodu, příběh, nebo situaci z týmu, která stojí za zmínku?

Ponecháno bez odpovědi.

O časosběrném projektu StartupJobs Newsroom a jeho fungování píšeme více v tomto článku.

Foto: Archiv Grason

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články