ČASOSBĚR: Grason po kotrmelci čeká rok změn: „Koronavirus nám překopal byznys, ale je to příležitost,“ říká cofounder

ČASOSBĚR: Grason po kotrmelci čeká rok změn: „Koronavirus nám překopal byznys, ale je to příležitost,“ říká cofounder

9. čvn 2020 David Budai 6 min

Startup Grason začal zprostředkování práce v gastronomii nabízet přesně před dvěma lety a nyní ho čeká tak trochu kotrmelec. Koronavirus totiž během jediného dne hromadně zavřel restaurace, a firmě tak v podstatě „utnul“ příjmy. Někteří by v tom viděli tragédii, ale pro Grason je to nový impuls. „Vidíme v tom příležitost růstu,“ říká v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom spoluzakladatel Karel Mařík. Právě Grason je součástí unikátního časosběrného projektu, díky kterému můžete nahlédnout do jeho fungování.

V době, kdy vznikal úvodní rozhovor k tomuto článku, to vypadalo, že Grason čeká docela předvídatelný rok, ve kterém zprostředkuje desetitisíce hodin práce v restauracích nebo kavárnách. Pak se ale rozšířil koronavirus a náhlé uzavření restaurací vše změnilo. Nyní to vypadá, že rok 2020 bude pro Grason především rokem změn.

PŘEČTĚTE SI PRVNÍ DÍL NAŠEHO ČASOSBĚRU: Explorio čeká první velká zkouška - letní sezona. „Českému travelu můžeme hodně pomoci,” věří zakladatel

„Pozitivní“ dopady koronaviru

„Hodnotím to jako velkou příležitost. Od začátku se k tomu snažíme stavět pozitivně a vidíme v tom příležitost růstu,“ říká spoluzakladatel Grasonu Karel Mařík na začátku května, kdy je jasné, že hlavní byznys soustředěný na gastroprovoz padl, a s návratem do běžných „kolejí“ to vypadá všelijak. Koronavirus nezmizel a není vyloučeno, že po rozvolnění opatření přijde druhá vlna nákazy a restaurace opět zavřou nebo omezí provoz.

Podstatou Grasonu totiž bylo to, že firma přes speciální mobilní aplikaci flexibilně zprostředkovávala číšníky, kuchaře a další pracovníky v gastropodnikání. Jednoduše to vypadalo tak, že restaurace vypsala směnu a definovala, koho potřebuje. A ověřený registrovaný pracovník se přihlásil a na směnu dorazil. Vlastně šlo o jakési tržiště pracovní síly pro oblast gastra.

Tržiště pracovní síly

Koronavirus ale celou věc posunul dále. „Dovedlo nás to k myšlence, že postavíme tržiště flexibilní práce a nebudeme jen v gastronomii,“ říká Mařík a vzpomíná na hektické týdny, které se svými spolupracovníky zažíval po vypuknutí karantény.

„Spousta lidí ze dne na den zůstala bez práce, protože restaurace přestaly vypisovat směny. A my jsme si uvědomili, že v tuto chvíli to není o byznysu, ale o pomoci najít práci, aby měli příjem. Takže jsme mezi lidmi udělali rychlý dotazník a vytipovali si práce, které pojedou, což bylo hlavně delivery, sklady, zemědělství. A vyšlo z toho, že asi 80 procent lidí je ochotno okamžitě změnit druh své práce,“ popisuje Mařík.

Pak už to šlo rychle, přes sociální sítě se napojili na správné lidi a začali jednat o „umístění“ Grasonu do firem z těchto odvětví. Během několika dnů se pak podařilo zprostředkovat práci stovkám lidí.

Nejen restaurace. Nyní aplikace Grasonu nabízí třeba i práci v zemědělství.

Ověření pracovníci? Wow efekt

„Pro ty firmy to byl wow efekt. Byli k lidem z gastronomie skeptičtí, ale najednou zjistili, že když si objednají 10 lidí, tak jim 9 přijde. Ne jako poptávka z Facebooku, kdy dorazí dva. Líbilo se jim, že ti lidé nejsou anonymní a mají historii i hodnocení,“ říká Mařík s tím, že firmy si chválily spolehlivost i rychlost. „V jednom skladu se stalo, že lidi z gastra museli pracovat pomaleji, protože byli rychlejší než jejich vlastní zaměstnanci.“

Najednou měli zájem z nejrůznějších oblastí, třeba z pneuservisu, maloobchodních řetězců, tenisových kurtů nebo zahradnictví. A lidem z Grasonu došlo, že poptávka po flexibilních pracovnících by nemusela být pouze v gastru. „Bude to čím dál větší téma, firmy si stále častěji berou lidi, jen když je potřebují. Snaží se s nimi efektivně nakládat a bude to častější vzhledem k tomu, že jim poklesly příjmy a rozdávají se výpovědi,“ myslí si Karel Mařík.

„Musíme předělat své systémy a hledáme cestu, jak to udělat správně. Třeba do obchodu chodí lidi různě, jak potřebuje pobočka, ale v případě skladu je žádaná spíše dlouhodobá spolupráce,“ naznačuje Mařík, jak budou v Grasonu vypadat následující měsíce. Budou plné změn a zavádění novinek. Cílem bude, aby aplikace fungovala co nejvíce automaticky a aby ji mohly využívat firmy z různých oborů. A pravděpodobně se změní i to, že firma už nebude zprostředkovávat práci jen ve vybraných městech, ale plošně. Zkrátka je čeká tak trochu „překopání“ původní myšlenky Grasonu.

Dvě duše chtěly podnikat

Ta se přitom začala rodit už na podzim 2017 v hlavách Karla Maříka a Jarmily Kowolowské, rovněž spoluzakladatelky Grasonu. Potkali se ve startupovém studiu Creative Dock, kde spolupracovali na projektech a inovacích pro korporace.

„Setkaly se dvě duše, které chtěly něco dělat. Oba jsme měli sen mít vlastní projekt, takže jsme v práci skončili a začali hledat nějaký problém, který bychom mohli uchopit a změnit,“ vzpomíná Mařík a dodává, že se oba skvěle doplňují. „Já jsem spíše ten, kdo lítá v oblacích a hledá vize, co by se dalo udělat. A Jarmila je analytická část firmy, která to vezme a hodí do tabulek a řekne: To dává smysl, nebo to smysl nedává.“

K podnikání to oba přirozeně táhlo. Oba také měli za sebou vlastní projekty, byť neúspěšné. Kowalowská zkoušela rozjet podnikání s mytím aut v Norsku, Mařík zase založil portál pro zprostředkování mikroprací pro řemeslníky. „Ale tam jsem během půl roku zkrachoval, protože jsem vůbec nevěděl, jak to na internetu funguje,“ konstatuje Mařík.

Vznik Grasonu proto vypadal úplně jinak a předcházely mu rozsáhlé přípravy, průzkumy trhu, rešerše i pilotní projekt, který zahrnoval tři restaurace a trval čtyři měsíce. Postupně se ujistili, že myšlenka by mohla fungovat a že restaurace láká mít jednoduchý způsob, jak najít ověřeného pracovníka.

Zakladatelé Grasonu pohromadě: Jarmila Kowolowská, Milan Zemánek a Karel Mařík.

Mobilní aplikace byla klíčová

„Potkali jsme se s Milanem Zemánkem z Mitonu, který je inovátorem gastronomie a má toto téma rád, a domluvili jsme se na prvotní spolupráci. Ještě nás propojil s vývojáři The Funtasty (dnes Futured, pozn. red.) a z následných diskusí vyplynulo, že se musíme posunout z webového rozhraní do mobilní aplikace. Lidé z gastra totiž počítače nepoužívají tak často. Z Jakuba Strnadela se pak stal jeden z cofounderů a společně jsme službu Grason na začátku května 2018 vyrolovali na trh,“ popisuje začátky.

Nejprve se u restaurací setkávali s nedůvěrou, ale nakonec těžili z nabízení ověřeného personálu a garance, že zájemci o práci mají základní dovednosti, ať už jde o nošení talířů, nebo vaření omáčky. Zájemce o práci v gastru totiž při osobním pohovoru zkoušeli. A velkou výhodou byla i spolehlivost. „Daří se nám držet naši no-show-rate, tedy počet případů, kdy člověk nepřijde na směnu, trvale pod jedním procentem,“ říká Mařík s tím, že překonat prvotní skepsi trvalo půl roku.

Základ pro expanzi

Ze začátku bojovali také s tím, aby se dařilo na tržišti držet vyvážený poměr nabídky práce a poptávky pracovníků, ale velmi rychle se podařilo nastavit procesy tak, aby vše fungovalo. Během roku 2019 se díky tomu Grason dostal na 250 platících klientů z řad restaurací nebo cateringových firem a 2000 zprostředkovaných směn měsíčně, což vytvořilo dobrý základ pro další expanzi.

A ukázalo se, že je to dobrý základ i pro změny po koronaviru. Právě garance spolehlivosti se totiž stala, jak již Mařík naznačil, klíčovým prvkem při rozšiřování působnosti do nových oblastí. Vše je nyní na začátku a bude proto zajímavé sledovat, jak se dvojice Mařík-Kowolowská s novými ambicemi a plány poperou.

Newsroom StartupJobs sleduje Grason na každém kroku, účastní se totiž unikátního časosběrného projektu. Více informací o projektu najdete v tomto článku.

Foto: Grason

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články