Německo frčí na cestovatelských startupech, přijímací pohovor s robotem a další lednové novinky


Nový rok začal zprudka a hned v prvním týdnu po sváteční pauze nabídl svět startupů a technologií zajímavé novinky. Přínášíme vám přehled několika z nich. 

Začneme v Německu, které se stává novým „Sillicon Valley“ pro cestovatelské startupy. Travel startupy zahrnují velké množství různých cestovatelských a turistických aplikací nebo třeba nástrojů pro shánění krátkodobého ubytování. V minulosti byl jediným známějším německým travel startupem Trivago, specializující se na vyhledávání hotelů. V poslední době se ale objevilo hned několik rostoucích společností, jako je zejména berlínská HomeToGo (zaměřuje se na pronájem domů nebo chat na dovolenou), jež vydělala zatím přes 150 milionů dolarů a také nově koupila svého největšího soupeře, americkou společnost Tripping.com.

Celkově zažívají startupy soustřeďující se na cestování velký boom, v poslední pěti letech se do nich nainvestovala více než miliarda dolarů a očekává se jejich další růst.

Hra, která simuluje práci

Stále populárnější je také „rozšířená realita“ XR, která obecně označuje všechny technologie kombinující realitu a virtuální prostředí. V tomto týdnu začala v americkém Las Vegas konference Consumer Technology Association, kde jsou prezentovány nové inovace v technologiích, a právě XR je jedním z hlavních témat. O konferenci, kde se 180 tisícům účastníků představí více než 4 tisíce společností, jsme blíže psali zde.

A pokud vás baví VR hry, společnost Valve prozradila, které byly v roce 2018 na platformě Steam nejprodávanějšíA světe div se, na prvních příčkách se ocitla hra Job Simulator. Ano, skurtečně, najdou se lidé, kteří svůj volný čas tráví virtuální simulací zaměstnání. Recenzenti se však shodují, že se jedná o výjimečnou zábavu.

Nové technologie ale najdou uplatnění i ve skutečné práci. Například umělá inteligence se může stát zajímavou inovací v oblasti HR. Místo běžného pracovního pohovoru si třeba v blízké budoucnosti zahrajete s potenciálními kolegy  online hru, která vyhodnotí vaše kognitivní, sociální a osobní rysy a zjistí, jak se do dané společnosti hodíte. 

Dalšími nápady, jak zapojit umělou inteligenci do pracovního procesu, jsou například online kouči, kteří vám pomohou, pokud se cítíte vyhořelí. Cílem AI technologií je tak nejen vybrat nejlepšího kandidáta pro danou pozici, ale také zajistit, aby se v práci cítil šťastný a motivovaný.

Z pohledu globální ekonomiky může může mít negativní dopad na startupy a celkově globální hospodářství zpomalující ekonomika v Číně, což zatím pocítil například Apple. Klíčovým investorem na čínské startupové scéně je gigant online obchodu Alibaba, který svým případným snížením financování může ovlivnit řadu společností. Prozatím je zaznamenán celkově pomalejší růst investic v posledních čtvrtletích oproti minulosti.

Autor: Kateřina Červená