Tržiště ubytoven Accomango má zlepšit život modrým límečkům, chtějí digitalizovat nabídku ubytování pro dělníky

Tržiště ubytoven Accomango má zlepšit život modrým límečkům, chtějí digitalizovat nabídku ubytování pro dělníky

7. čvc 2021 Václav Lang 5 min

Až 400 tisíc námezdních dělníků přespává v Česku po ubytovnách a Karel Zheng s Patrickem Havlíčkem se rozhodli tuto dosud velmi analogovou oblast transformovat. Na trhu podle nich není konkurenční prostředí, a tak ubytovny nic nenutí ke zlepšování poskytovaných služeb. Jejich startup Accomango chce vytvořit digitální tržiště ubytoven, jež má firmám zjednodušit administrativní práci, ubytovnám přivést více klientů a zlepšit podmínky ubytovaným.

V České republice se v současnosti nachází téměř 1700 ubytoven, které poskytují nocleh agenturním pracovníkům a dělníkům napříč všemi oblastmi. Svůj dočasný domov zde ročně nachází 400 tisíc lidí, z nichž 90 procent je jiné než české národnosti, tvrdí zakladatelé Accomango, kteří se znají ze školy a ve svých 24 letech už mají na kontě několik byznysových úspěchů. 

Nyní se rozhodli z výše zmíněných důvodů digitalizovat daný segment, podle nich v něm leží miliarda eur a stále roste. Zároveň však neexistuje žádné ucelené tržiště, kde by ubytovny nabízely své služby.

Patrick Havlíček a Karel Zheng se spolu znají už od školy. 

„Důsledkem současné situace na trhu ubytovávání dělníků je nutnost vyhradit ve firmě celý tým lidí, kteří manuálně poptávají ubytovací kapacity a řeší související administrativu. Současně na trhu není konkurenční prostředí, a tak ubytovny nic nenutí ke zlepšování poskytovaných služeb. A právě tyto poměry chceme změnit,” popisuje pro StartupJobs Newsroom CEO a zakladatel Accomanga Patrick Havlíček. Standardizované digitální prostředí má podle něj motivovat k tomu, aby se ubytovaným lidem poskytovaly nejlepší možné služby.

Jako Booking, ale pro firmy 

Průměrná cena za ubytování jedné osoby na ubytovně na měsíc se pohybuje okolo 5500 korun. Ceny za noc jsou pak v rozpětí od 130 do 250 korun, kdy při ceně 130 korun za noc je ubytovna podle zakladatelů zcela nevyhovující. Zaměstnanci přitom často v tristních podmínkách tráví i měsíce. 

„Při průměrných cenách za noc leží v tomto odvětví ohromný kapitál. Nám však záleží nejen na výdělku, ale i na tom, aby koncoví uživatelé dostali kvalitní služby. Proto skrze naši platformu chceme dosáhnout také toho, aby si ubytovací kapacity vzájemně konkurovaly. Odměnou jim bude vyšší poptávka po jejich službách,” dodává Havlíček.

Ve výsledku by tak služba měla připomínat rezervační platformy, jako je Booking, akorát že propojí B2B segment. V současné době si firmy mohou skrze webovou stránku Accomanga registrovat profil a následně rezervovat ubytovací kapacity tam, kde potřebují. „Aktuálně s námi ubytovává 29 unikátních firem, které nám pomáhají vyladit naši appku. Nyní jsme ve fázi, kdy se otevíráme i širšímu okruhu firem, které budeme nejdříve servisovat s vyhledáním ubytování a postupně je budeme onboardovat do appky,” doplňují autoři. Spolupráce s ubytovnami bude v budoucnu probíhat tak, že v Accomangu budou sami zalistovávat dohodnuté ubytovny do aplikace. Hlavním přínosem pro ně má být pomoc s naplněním kapacit. Za přivedení klienta si pak Accomango vezme provizi. 

Do budoucna má být součástí také třeba hodnotící systém. Výhledově se také pomýšlí na rozšíření služby například i na dopravování zaměstnanců za vzdálenějších oblastí nebo na jejich stravování. 

K tomu všemu má dopomoci rozrůstající se tým odborníků, z nichž mnozí přišli z věhlasných firem, jako jsou Boston Constulting Group, Twisto, Productboard či Rohlík.cz. Dopomoci má také 40 milionů korun od investorů, kteří do firmy založené loni v květnu vložili své peníze. Už v červenci do něj totiž investoval venture kapitálový fond KAYA VC, jenž se vyvinul z české investiční skupiny Enern. Následně letos v dubnu do Accomanga investovala KAYA VC podruhé, a to spolu s Purpose Ventures, novým fondem, za kterým stojí David Šiška, Jan Bárta a kolektiv. 

Do společnosti vložili své peníze také andělští investoři – CEO startupu Mews Matthijs Welle, člen představenstva Mews Ory Weihs, Václav Gráf a Jan Krabec. Mladý startup získal peníze rovněž zevnitř firmy, protože mezi investory se zařadili jeho zakladatelé a head of product Accomanga. Nabrané investice mají posloužit na vývoj produktu, růst firmy, přípravu na expanzi či škálování. 

Foto: Accomango

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články