„Svým způsobem je to sociální experiment.“ Komunita The Divergents chce pomocí NFT dělat svět lepším

„Svým způsobem je to sociální experiment.“ Komunita The Divergents chce pomocí NFT dělat svět lepším

14. bře 2022 Anna Jurečková 8 min

S nástupem decentralizovaných financí se kromě kryptoměn a NFT formuje ještě jeden fenomén – web3 filantropie. Jedním z průkopníků tohoto trendu je projekt The Divergents českého startupu NFTense. Jeho účelem je vytvořit decentralizovanou autonomní organizaci, kde se skrze digitální umění spojí lidé z celého světa a společně budou tvořit dobročinné projekty.

Když loni v létě vznikla platforma NFTense, měli její zakladatelé trochu jiné plány. Fenomén obchodování na tzv. non-fungible token trzích teprve postupně přicházel do Česka a Jana Kubátová, Lukáš Bartoň a Matěj Zimák v něm viděli příležitost, jak pomáhat mladým umělcům. Dostat je na NFT trhy, zastupovat je a dělat jim PR. A přestože se v portfoliu NFTense během krátké doby ustálilo jedenáct umělců, ten nejlepší nápad měl teprve přijít. 

„Hrozně se nám líbila myšlenka, že umělci půjdou do digitálního světa a budou mít zaplacenou práci za svá díla, která lidé sdílí a jinak užívají v online prostředí, ale autor z toho vlastně nic nemá. Jenomže u NFT platí podobná pravidla jako u prodejů fyzických děl – umělci už musí být etablovaní, mít své sběratele nebo obrovské komunity na sociálních sítích. Musí mít renomé,“ popisuje původní záměr Kubátová. 

NFT trh se navíc začal rychle měnit a do popředí se dostaly tzv. collectibles, velké kolekce o tisících kusech sběratelských kousků, které mají různé mutace a škálu vzácnosti. Právě jednou z takových kolekcí je i projekt The Divergents, jenž vznikl ve spolupráci NFTense a českého umělce Marka Ehrenbergera. 2022 unikátních NFT představuje deset základních charakterů, které reprezentují archetypy lidí, jež svým konáním mohou přinést světu něco dobrého. Je mezi nimi například ochránce zvířat, environmentalista, digitální alchymista nebo humanista (v angličtině The Good Samaritan). 

Deset základních charakterů The Divergents.

 

Svět nevídaných možností

The Divergents nicméně nejsou jen název kolekce digitálních obrázků. Projekt má ambici přerůst v globální komunitu lidí, kterým není lhostejné dění okolo nich a svým dílem se snaží přispět k pozitivní změně. „Divergenti jsou v podstatě nový kmen lidí, kteří se rozhodli, že chtějí pro tuto planetu sami za sebe udělat něco dobrého. Web3 filantropie otevírá svět nevídaných možností, každý to může pojmout po svém, je to inovativní systém,“ pokračuje autorka myšlenky Jana Kubátová. Vyústěním má být vznik decentralizované autonomní organizace (DAO). Každý majitel našeho NFT se stane její součástí, získá rovnocenný demokratický hlas a společně budeme tvořit dobročinné projekty.“ 

Na jejich podporu půjde třetina zisků organizace z prodeje NFT. Těch se zatím v rámci první mintovací fáze prodalo 500. „V příštích týdnech očekáváme daleko větší tok lidí z různých koutů světa a z těch by měli vykrystalizovat ti, které primárně chceme, aby později byli součástí DAO. Ale samozřejmě počítáme i s tím, že se objeví spekulanti, kteří budou díla přeprodávat na OpenSea. Myslíme si ale, že časem se naše NFT dostanou do těch správných rukou,“ nastiňuje Kubátová. „Svým způsobem je to sociální experiment, protože my nevíme, kolik lidí bude chtít dělat dobro a v jakých oborech. Nevíme, kolik se nás tam na konci této kolekce sejde.“

Mintovací částka neboli částka za zápis digitálního díla do blockchainu je 0,1 ETH. Jedno Ethereum je aktuálně zhruba 60 tisíc korun a přestože jeho vývoj nejde úplně předvídat, Kubátová věří, že z dlouhodobého hlediska poroste a projekty tak dostanou co největší finanční podporu. Každý projekt, který si členové DAO odhlasují, by měl obdržet 2 ETH.

Zleva: Lukáš Bartoň, Jana Kubátová, Matěj Zimák

 

Plánů do budoucna je podle „road mapy“, která je zpravidla součástí každého NFT projektu, celá řada. Jen během letošního roku by kromě dalších mintovacích vln měla vzniknout úplně nová kolekce. Pro další spolupráce chtějí zakladatelé oslovit umělce z různých koutů světa, a tím komunitu přirozeně rozšiřovat. Brzy má dojít také k odhalení 22 speciálních Divergentů. Tzv. NFT Guru dostanou ti, jenž vlastní všech deset charakterů, a získají tak v rámci DAO speciální práva. 

Další chystanou novinkou je charakter filantropa, jehož prostřednictvím chce komunita oslovovat velké globální firmy. „Společnost by ho buď koupila, nebo dostala. Následně by se nějakým způsobem zapojila do aktivit The Divergents. Mechaniku ještě vymýšlíme, ale v podstatě by si mohla najít nějakého svého ‘koně’, projekt, který spadá do její sféry a tomu například zdublovat rozpočet,“ vysvětluje Kubátová, která má kromě umělecké sféry zkušenosti také z neziskového sektoru. 

Součástí projektu The Divergents bude i gamifikace. „Jednou z plánovaných aktivit je například Antidivergent movement, kdy v některých Divergentech propukne jejich záporná stránka a bude potřeba ji nějakým způsobem potlačit,“ uvádí Kubátová. Nedávno byla oznámena také soutěž na Twitteru o čtyři dřevěná umělecká díla Marka Ehrenbergera. „Soutěžící vypíšou všechny naše charaktery a k těm označí lidi z celé planety, o kterých si myslí, že splňují to, co reprezentují dané charaktery. Klidně mohou označit menší lokální lidi, ale i globální organizace. Byli bychom rádi, kdyby to přineslo větší povědomí o projektu, třeba právě ve firmách,“ doplňuje. 

PŘEČTĚTE SI: Současné umění do každé domácnosti. Obrazohled chce zpřístupnit díla a podpořit jejich autory

Udělat pozitivní změnu odspodu

NFTense prvních 25 % kolekce vypustili do světa 22. února.  Nejprve v online prostoru, o dva dny později i v pražské NFT galerii Crypto Portal. Ten den shodou okolností napadli Rusové Ukrajinu, v reakci na to tak vznikl speciální Divergent ve žluto-modré barvě se slzou v oku. Tento Good Samaritan se později stal vizuálem dobročinné výstavy ukrajinských umělců ve stejné galerii – akce spolu s online aukcí tohoto Divergenta vynesla 100 tisíc pro Člověka v tísni.

„To, co se teď ve společnosti děje v kontextu války na Ukrajině, že každý dává nějaký kousek, který umí nebo může poskytnout, je hodně podobné našemu záměru. Pro nás nicméně nehrají roli obrovské jednorázové vlny podpory, ale dlouhodobý rozvoj malých úsilí obyčejného člověka. Udělat pozitivní změnu odspodu. Jde nám hlavně o podporu komunit a sounáležitosti v jakékoliv části světa. Myslím si, že komunita je pro život člověka bytostně důležitá,“ vysvětluje zakladatelka.

„Na NFT světě mě baví jeho globální aspekt,“ říká Jana Kubátová na závěr. Aktuálně má v hlavě několik dalších projektů, na které doufá, že si najde čas. „Ozval se mi jeden pán v důchodu, který 20 let pracoval v Kansasu pro univerzitní galerii umění jako kurátor. Že ho napadl NFT projekt a jestli bych s ním na tom nechtěla spolupracovat. Snažím se najít si na práci na tom čas, protože ten projekt má velmi dobrou nosnou myšlenku. Týká se i teorie umění, kam se svět umění posouvá v důsledku toho, že do něj pronikla NFT technologie. Hodně mě zajímá budoucnost umění jako takového a určitá animozita mezi fyzickým a digitálním uměním,“ dodává.  

Foto: The Divergents

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články