Oliver: “V byznyse jste vždy sami za sebe, můžete hodně získat, ale i ztratit.“


Skypicker nám blíže představil Oliver Dlouhý

Skypicker je globální prodejce letenek založený v roce 2012 v Brně Oliverem Dlouhým, Jozefem Képesim a Jiřím Hlavenkou. Vyniká svojí unikátní technologií pro kombinace letů různých leteckých společností do jednoho itineráře. Díky ní je schopný na určité trasy najít lety až o 90% levnější než konkurence. Skypicker se prosazuje po celém světě, hlavními trhy jsou pro něj Skandinávie, Austrálie, Asia-Pacific, a Rusko. Aktuálně zaměstnává v Brněnské vile 45 lidí a v roce 2015 očekává obrat mezi 500 miliony a 1 miliardou Kč.


Jaký byl váš začátek podnikání?
Stále mám pocit, že jsem na začátku. Nicméně když si vzpomenu na úplně první týdny a měsíce, tak to byla vždy nějaká myšlenka a obrovská touha ji uvést do života. Vize, mnohdy hodně komplexní, kde jsem jen mlhavě tušil, jak složité ji bude zrealizovat. A ani mě to nezajímalo - věřil jsem si, že to zvládnu, a než bych hledal možné problémy, pustil jsem se do toho s tím, že je eventuálně vyřeším za chodu. Zatím jsem (ťuk ťuk) nenarazil na problém, který bych neuměl vyřešit, takže asi se ta bezhlavost vyplácí.

 

Proč jste začal podnikat?
Jsme hyperaktivní a netrpělivý. Na hodně věcí mám jiný názor než většina lidí, které znám. Nic neumím pořádně a nedostudoval jsem žádnou školu. Co jiného bych mohl dělat? :-)

 

Kdo / co Vám v začátcích nejvíce pomohl?
Asi moje tehdejší přítelkyně a nynější žena (je to čerstvý!) Studovala medicínu a neměla na mě čas. Musel jsem si tedy najít nějakou zábavu. Zároveň jsem viděl, jak velké oběti studiu podstupuje. To mě hodně inspirovalo.

Dnes jsme si to prohodili, Týna je doktorka s normální pracovní dobou, a já u toho sedím 16 hodin denně, případně jsem někde na cestách. Zajímalo by mě, jestli se s tím časem někdy sejdem...

 

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Takový pracovní den neexistuje. Ve chvíli, kdy budu mít něco jako “běžný pracovní den”, bude to pro mě jasný signál, že je potřeba něco změnit. Třeba s tím seknout a začít dělat něco jiného :-)

 

Jaké jsou vaše koníčky?
Mimo toho byznysu, který mě fakt baví, občas hraju na kytaru, jezdím na kole, a když to jde, cestuju.

 

Jak dobíjíte “baterky”?
Žádný rituál na to nemám. Někdy pár piv, jindy vyrazím na druhý konec světa a někdy zase na pár nocí pod stan. Podmínkou však je alespoň 3G internet - být off-line zatím nedokážu.

 

 

Kam nejčastěji létáte?
Létám všude možně, jak je potřeba. Lehce to asi vyhrává Londýn.

 

Jaké vlastnosti by měl mít každý podnikatel?
Těžko se to hází do jednoho pytle. Co funguje pro mně nemusí fungovat pro někoho jiného. Já jsem strašně netrpělivý - což je super ve Skypickeru, ale třeba pokud bych měl stavět atomové elektrárny, asi by trochu trpělivosti a rozvážnosti neuškodilo… Asi jediné vlastnosti, které mě napadají, jsou ambicióznost a odvaha.

Člověk musí chtít něčeho dosáhnout a něco vybudovat - jinak by asi firmu nezakládal. A vždy to je takové vystoupení z té komfortní zóny, kdy se o vás někdo svým způsobem stará (zaměstnavatel, stát, rodina…). V byznyse jste vždy sami za sebe, můžete hodně získat, ale i ztratit.

 

Jak jste získal prvního zaměstnance?
Přes StartupJobs samozřejmě :-)

 

Co pro vás byla nejlepší / nejhorší / nejtěžší zkušenost v podnikání?
Těžko říct, jsme teprve na začátku a věřím, že to nejlepší, nejhorší, i nejtěžší teprve přijde. Každý den je plný výzev a každý den přebije ten předchozí. Každý den taky zažívám euforii, deprese i stres. Čím větší firma je, tím intenzivnější ty vjemy jsou. Člověk je ale zase vyrovnanější, nebo spíše otupělejší. Takže objektivně říct, co bylo nej, vlastně ani nejde…

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Dobrá otázka. Vlastně nad tím aktuálně dost přemýšlím. Je zde nějaká (netroufnu si odhadnout jaká) šance, že ze Skypickeru budu mít, stejně jako zbytek týmu, nějaké peníze. Otázkou je, jak je využít. V podstatě se rozhoduji mezi variantou a) Dřít jak mezek až do konce a pokusit se zásadně změnit svět k lepšímu, a nebo b) Zvolnit tempo, více se věnovat rodině, přátelům, sobě, a přesunout se z exekutivního řízení byznysu do strategické/investiční sféry.

Obě řešení mají něco do sebe a já fakt teď nevím :-)

A ještě je tu tedy možnost, že nám to se Skypickerem nevyjde. Pak bych asi založil něco podobného a zkusil to znovu…

 

Máte nějakou radu / tip pro začínající podnikatele?
Mně osobně se vyplácí hledat zkratky. Snažit se vymýšlet rychlá a jednoduchá řešení i na komplexnější problémy.

Většina problémů má totiž více řešení. Některá řešení jsou založená na trpělivé, tvrdé práci, jiná spíše na chytré, až drzé myšlence. Jsem příznivcem té druhé skupiny. Tvrdá práce je samozřejmě potřeba. Ale pokud existuje zkratka, je super ji využít. Každá ušetřená minuta se počítá. Času je totiž straaašně málo…