Odstředivou silou k posílení trupu. Český veterán po zranění v Afghánistánu uspěl s vlastní cvičební metodou

Odstředivou silou k posílení trupu. Český veterán po zranění v Afghánistánu uspěl s vlastní cvičební metodou

27. říj 2020 Barbora Semecká 7 min

Bolesti zad, vyhřezlé plotýnky, ztuhlost páteře... To jsou problémy, za kterými často stojí oslabení tzv. hlubokého stabilizačního systému. Válečný veterán Martin Kofroň vymyslel fitness a rehabilitační cvičební systém Marrko Core, který je založený na odstředivých silách a torzi (vykroucení) trupu. Vyléčil tím i své zranění z mise v Afghánistánu.

V roce 2012 odlétá Martin Kofroň se 43. výsadkovým praporem do afghánské provincie Vardak na svou třetí misi. Pátý den se během pěší patroly dostanou pod palbu Tálibánu. Střelbu chce opětovat, ale po prvním výstřelu se mu zasekne zbraň. Kamarád ho kryje, a protože jsou v otevřeném prostoru, stáhnou se do skrytu. Nejblíže je hluboký zavlažovací kanál. Při seskoku s šedesátikilovou výstrojí mu všakpovolí záda a poraní si páteř. „V té přestřelce je tolik adrenalinu, že bolest skoro nevnímáte. V ten moment musíte řešit jiné věci,“ říká Kofroň, který i přes bolesti na misi zůstal a po celou dobu vynechal pouze jednu patrolu.

Bolesti řešil injekcemi a léky. Když se pár dní před koncem mise uvolnilo místo ve vrtulníku, odletěl na CT do francouzské nemocnice v Kábulu. Doktor konstatoval zlomeniny obratlů L3 a L4. Po návratu do Čech podstoupil další vyšetření, které stanovilo diagnózu vyhřezlých plotének.

Kvůli problémům se zády už nesplňoval potřebnou zdravotní klasifikaci, a jelikož nemohl nadále zůstat u prestižní průzkumné čety výsadkového praporu, rozhodl se odejít do civilu. Bolesti přetrvávaly dál, rehabilitace předepsané lékaři zabíraly jen krátkodobě. „Nemůžete sedět, nemůžete ležet, spal jsem s polštáři nacpanými pod břichem, abych měl vyboulená záda a vůbec se mohl vyspat,“ popisuje Kofroň problémy, které mu úraz způsobil.

„V roce 2015 jsem si řekl, že takhle to dál nejde, že už to trvá moc dlouho a musím s tím něco dělat. Předělal jsem si garáž na takové malé výzkumné rehabilitační centrum, četl jsem články o tom, co lidem, kteří tohle zažili, pomáhalo. Například v Rusku se kosmonauti vyvěšují za nohy hlavou dolů, aby se jim zvětšily mezery mezi obratli a ploténky se mohly znovu ‚nacucat’. Ze stropu jsem měl pověšené lano s uzly, abych se udržel déle ve visu. Potřeboval jsem ho vyměnit za žebřiny, tak jsem vzal nůž, lano přeřízl a hodil ho do kouta,“ popisuje. Jak tam tak leželo, napadlo ho, že by se z něj dala udělat cvičební pomůcka. Na jednu stranu lana přimotal dva uzly, aby bylo těžší, a když s ním zkoušel cvičit, dostavil se pocit úlevy. Po pár měsících cvičení se mu prý znatelně zlepšil stav, a tak se i zrodil nápad na založení vlastního startupu. Kvůli počátečnímu financování dokonce prodal svůj nově postavený dům.

Marrko Core se skládá ze zátěžové hlavice z polypropylenu, tří 60gramových nerezových závaží a polyamidového lana, speciálně navrženého tak, aby se dalo ohýbat do pravého úhlu. Hlavice je velmi měkká, takže pokud začátečník nemá správnou techniku a při cvičení se uhodí, neublíží si.

Jak to funguje?

Hluboký stabilizační systém (HSSP nebo core) je soubor povrchových a vnitřních svalů trupu, které zabezpečují stabilizaci páteře a zajišťují kontrolu nad veškerými pohyby. Oslabení systému vede k bolestem zad a při nadměrné zátěži i k poškození páteře. „V dnešní době spousta lidí sedí v autě, když jedou do práce, poté sedí celý den u počítače, pak zase při cestě domů, a aby toho nebylo málo, tak si večer sednou k televizi. No a když si nenajdou čas párkrát se přes den protáhnout, sesedají jim obratle a povolují svaly, které mezi nimi drží správný distanc. Pak vstanou, něco zvednou, nebo seskočí, a jak jsou svaly ochablé, dojde ke kompresi obratlů, které zmáčknou meziobratlovou ploténku natolik, že dojde k vyhřeznutí a obrovský problém je na světě,“ vysvětluje zjednodušeně Martin Kofroň, který vymyslel cvičební nářadí a systém Marrko Core. Ten využívá odstředivou sílu, jejíž pomocí vyklání trup ze vzpřímeného postoje. Mozek se snaží trup opět vyrovnat, proto vysílá signály do stabilizačního systému, a tím ho aktivuje.

Přínos má tato metoda i pro běžné fitness účely. U většiny cviků v systému se využívají rotátory trupu, které mají vliv na zeštíhlení pasu, ale zapojuje se i více svalových skupin současně, takže i spalování tuků je velmi efektivní. Pomůcka je navíc snadno přenosná, váží jen 400 gramů a vejde se do kapsy. Cvičí se ve stoje, a tudíž se dá Marrko Core využít takřka kdekoli. „Jedu dvě hodiny po dálnici, bolí mě záda, tak prostě zastavím na odpočívadle, na pět minut si zacvičím a jedu dál,“ popisuje Kofroň. Pro něj však fitness představuje až druhou výhodu, hlavní potenciál vidí v jeho vlivu na zdravotní stav.

Bez odborníků to nepůjde

Začátky s podnikáním nebyly podle Martina Kofroně vůbec jednoduché. V půli jednání s úřady ohledně patentů přestal komunikovat jeho patentový zástupce a málem bylo po startupu dříve, než vůbec začal. Design cvičební pomůcky zkoušel zprvu navrhnout sám, ale nebylo to ono. Nakonec se rozhodl zkontaktovat Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. „Byl jsem z toho nervózní, protože je to taková jednoduchá věc - závaží, lano a držadlo - takže jsem nevěděl, jak se k tomu umělci, odborníci, kteří dělají design například pro Škodovku, postaví. Třeba se mi vysmějí, že to není nic pro ně.“ To se však nestalo, naopak: „Řekli mi, že aby to bylo zajímavé, část z peněz za designové řešení dají jako cenu a projekt vyhlásí coby soutěž pro studenty. Vyberou se ti nejlepší a na finálním výrobku budou pracovat společně.“

Po dokončení designové stránky se Martin Kofroň obrátil na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde jedna ze studentek podrobila Marrko Core analýze v rámci své diplomové práce. „Potvrdili mi, že má Marrko Core pozitivní přínos pro svalstvo, ale musí se cvičit technicky správně. Na výsledcích z laboratoře bylo vidět, kdo měl správnou techniku a kdo ne.“

V roce 2018 spustil kampaň na americkém crowdfundingovém portálu Indiegogo. Pro Kofroně měla především představovat ukazatel zájmu veřejnosti o jeho produkt. „I bez nějaké marketingové podpory přicházely objednávky z celého světa, až jsem se divil, že to ti lidé sledují. Tenkrát jsem si dal na zkoušku fixní cíl sto tisíc amerických dolarů, protože jsem věděl, že zhruba tolik budou stát formy na odstřikování plastových dílů pro sériovou výrobu. Buď to vyjde a bude to skvělý, nebo nevyjde, ale získám zkušenosti," vzpomíná. Nevyšlo to, podařilo se vybrat pouze 53 procent z cílové částky. Dnes však s vděkem uznává: „Zpětně děkuju za to, že se to nepovedlo, protože patenty nebyly dotažené, čímž mohla vzniknout spousta problémů. Už jsou to dva roky, co řeším problémy s firmami, které vyrábí formy. Aktuálně spolupracuji se třetí a už to konečně vypadá, ale úplně se mi dělá špatně z představy, kdyby to tenkrát vyšlo. Co bych těm lidem říkal? Nevěřili by mi, že výroba trvá takovou dobu. A nejhorší je, že to nemůžete nijak ovlivnit. Byla by to hrozná reklama hned na začátku a vrhlo by to stín i na samotnou platformu. Pokazil bych to těm, kteří přijdou po mně.“

Martin Kofroň plánuje v brzké době oslovit rehabilitační a fitness centra. Při cvičení je důležitá technika, proto podle něj bude potřeba profesionálů, kteří jsou kompetentní k tomu, aby lidem ukázali, jak správně cvičit, na jaké typy problémů se Marrko Core hodí a na co si dát naopak pozor. „Je to nová věc a myslím si, že ze začátku to rehabilitační centra nechají spíše na veřejnosti. Odborníci z řad fyzioterapeutů, kteří odhalí potenciál tohoto nářadí a nebudou čekat, budou mít značnou výhodu například v získání certifikátu, který bude nutností. U fitness center to bude o poznání jednodušší, lidé v dnešní době jsou na seznamovací lekce a individuální přístup trenérů zvyklí a často jejich služeb využívají,“ nastiňuje budoucí průběh.

Podívejte se, jak cvičení s Marrko Core probíhá:

Momenálně je Martin Kofroň na projekt sám, ale v brzké době plánuje vytvořit výkonný tým, který se bude na chodu Marrko Core podílet. Na konci listopadu spustí kampaň na českém crowdfundingovém portálu Hithit.cz, která by měla zafinancovat sériovou výrobu cvičebního nástroje. Ten bude dostupný pro širokou veřejnost, trenéři však budou muset, stejně jako tomu je například u systémů TRX, vlastnit certifikát o proškolení. Technika cvičení je velice důležitá, pokud se nedělá správně, cvičení není tak účinné, jak by bylo potřeba.

Expandovat chce i do zahraničí. Po českém Hithitu plánuje Kofroň spustit kampaň na americkém Kickstarteru a japonském Green fundingu. Pokud bude mít úspěch, zbytek světa bude následovat. „Marrko Core má šanci stát se kultovní záležitostí,“ věří. „Pokud by proběhl nějaký raketový nástup, určitě bych rád kontaktoval velikány, jako jsou například Nike, Adidas nebo Reebok, a pokusil se s nimi domluvit spolupráci.“

Než se však vyberou potřebné peníze na rozjetí výroby, vrací se Martin Kofroň zpět do armády. Záda se mu cvičením zahojila a získal zpět i dříve pozbytou zdravotní klasifikaci.

Foto: Martin Kofroň/Marrko Core

Barbora Semecká

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články