Po mořích plují plastové ostrovy. Zelené startupy vyrážejí do boje za záchranu planety

Po mořích plují plastové ostrovy. Zelené startupy vyrážejí do boje za záchranu planety

14. lis 2018 Redakce 2 min

„Green startups“ využívající inovativní technologie ke zlepšení životního prostředí zažívají značný růst a dodávají alespoň trochu optimismu do záplavy neveselých ekologických prognóz. Zelené startupy jsou populární na crowdfoundingových platformách a přitahují nejen běžné investory, ale také ty sociálně a ekologicky orientované.

Zlepšit životní prostředí lze v mnoha aspektech, a proto se startupům otevírá široké pole působnosti. Ať už se jedná o šetrnou produkci, nápravu ekologických škod či ekoturismus. Bez zajímavosti není ani tzv. „circular business model“, který povýšil udržitelnost na nový level. Praktikuje jej například startup z Kodaně Kaffe Bueno, jenž prodává kávu a zároveň využívá kávový odpad na výrobu kosmetiky.

Do ambiciózního projektu „největšího úklidu v historii“ se pustil nizozemský startup The Ocean Cleanup, jehož cílem je zbavit oceány plastového odpadu. Podle OSN tvoří plasty 80 procent odpadu v mořích, který ohrožuje více než 800 druhů živočichů. Některé odhady předpokládají, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než ryb. Plastové znečištění nemá jen environmentální a zdravotní dopady, ale také ekonomické (poškozuje například turismus), přičemž přibližná škoda činí každý rok okolo 13 miliard dolarů.

Plastové odpady v moři tvoří samostatné ostrovy. Největším z nich je tzv. Velká tichomořská odpadková skvrna nacházející se v Tichém oceánu mezi Kalifornií a Havají. A právě na ni se zaměřil projekt The Ocean Cleanup, který v roce 2013 založil tehdy devatenáctiletý Nizozemec Boyan Slat.

Čisticí systém The Ocean Cleanup se skládá ze 600 metrů dlouhých plastových trubek plujících na hladině, k nimž jsou připojené „pláty“ dosahující hloubky tři metry. Systém tvořící písmeno U zachytává odpad plující mořem, který pak posbírají a odvážejí lodě. Díky pomalému pohybu by systém neměl ohrožovat uvíznutím ryby, jež ho mohou podplavat. Jak systém funguje, názorně vysvětluje video:

Nizozemský startup hodlá do pěti let vyčistit polovinu Velké tichomořské skvrny, má  ale ještě vyšší cíle: společně se snížením produkce plastů chce dosáhnout čistých oceánů bez plastů do roku 2050. Na webu The Ocean Cleanup můžete projekt podpořit či sledovat průběh čištění na timeline.

A jaké zelené startupy máme u nás? I v Česku existují projekty, které využívají recyklované materiály (Trashmade, PETMAT), či pracují s technologiemi, díky nimž je možné se zbytečnému odpadu vyhnout. Ať už jde o alternativu k mikrotenovým sáčkům Frusack, ekologický marketing pro venkovní reklamu AquaAds či recyklaci solárních panelů Resolar. Speciálně českým ekologickým startupům se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Kateřina Červená

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články