Nejlépe se startupy mají v Německu, tvrdí studie. Čechům chybí vzdělání a důvera v justici


Nejlepší evropskou zemí pro startupy je Německo. Vyplývá to ze studie britské organizace pro průzkum trhu NimbleFins, která srovnávala nejrůznější ekonomické údaje v jednotlivých státech. Česká republika obsadila šestou příčku.

„Zanalyzovali jsme aktuální ekonomická data, abychom určili nejlepší evropské země pro startupy. Naše hodnocení pokrývalo obecnou ekonomickou kondici, náklady na podnikání, podnikatelské prostředí a kvalitu pracovní síly u 50 evropských národů, z nichž vzešel seznam 12 top zemí,” uvedla organizace. (Celá studie zde.)

Jejich společným jmenovatelem je podle ní vysoce vzdělané obyvatelstvo, silná ekonomika, zdravé podnikatelské prostředí a relativně nízké náklady na byznys.

Na prvním místě se umístilo Německo. Organizace u něj například ocenila dobrý přístup k venture kapitálu, z něhož mohou začínající firmy profitovat, relativně nízkou daň z příjmu firem a podnikatelské prostředí neomezené pár velkými hráči. Navíc 83 procent dospělých Němců má alespoň středoškolské vzdělání.

Za Německem se umístila Velká Británie, Irsko, Švýcarsko, Estonsko a Česká republika.

Češi dokonce obsadili první příčku, co se týče nákladů na podnikání, kde se hodnotily daně a mzdy. V kategorii zohledňující HDP a míru nezaměstnanosti obsadila ČR sedmou příčku. V hodnocení podnikatelského prostředí nicméně skončila na posledním místě mezi hodnocenými 12 top zeměmi. Měla například nejnižší důvěru v justici nebo slabý přístup k venture kapitálu. Na posledním místě skončili Češi i v rámci kvality pracovní síly, třebaže 90 procent dospělých má středoškolské vzdělání, ale jen pětina vysokoškolské.

Autor: VAL