Navrhování módy převedli do digitálu, aby šetřili životní prostředí. Chystají třeba kombinézy pro závodní řidiče

Navrhování módy převedli do digitálu, aby šetřili životní prostředí. Chystají třeba kombinézy pro závodní řidiče

18. říj 2020 Zuzana Keményová 7 min

Parta mladých lidí, kteří dělají do módy, si řekla: Proč kreslit střihy zdlouhavě ručně, když to jde rychleji a bez plýtvání látkou, na obrazovce počítače. A tak založili startup Ofform3D. Dnes je to jedna z mála firem, kterým se v pandemii daří, a to právě i proto, že převádí fyzický svět do onlinu. Ofform3D má našlápnuto, nedávno mu přišla zajímavá nabídka ze Švýcarska, předváděl na Mercedes Benz Prague Fashion Weeku a skončil druhý ve startupové soutěži.

Funguje to jednoduše: v programu si člověk nakreslí střih šatů, podobně jako by je kreslil rukou. Pak jej digitálně „sešije” a na konci získá podobu oděvu, která dokonale odpovídá realitě. Přesně tohle nabízí módním návrhářům a vůbec komukoli, kdo se zajímá o oděvní tvorbu, mladý startup Ofform3D. Je to první designérské studio v Praze, kde tvůrci mohou navrhovat módu výhradně pomocí digitálních technologií. Zákazníky Offormu3D jsou buď oděvní firmy, nebo designér, který zaplatí za digitalizaci kolekce či jednoho stylu. Nebo to může být jednoduše designér, který se chce v programu naučit.

„Našimi klienty mohou být například jednotlivci, kteří chtějí oblečení na míru s možností úpravy všech detailů - tedy, ve chvíli, kdy máme návrh hotový, klient vidí přesně, jak bude vypadat, a během pár minut společně můžeme změnit barevnost oděvu i drobnou galanterii, jako přidat knoflíky, zipy a podobně. Zkrátka pro tyhle zákazníky jsou naše služby takový luxus navíc,“ říká Barbora Čihařová, která má v týmu na starosti marketing.

„Spíše se ale zaměřujeme na větší firmy. Buď jim zdigitalizujeme jejich vlastní kolekce, z čehož vznikne efektivní propagační materiál, jako jsou třeba virtuální přehlídky. Nebo nás firmy oslovují s tím, že chtějí navrhnout kolekci od nás a sami si ji nechají ušít,“ dodává Čihařová.

Ofform3D vytvořil i vlastní digitální kolekci - lidé si ji mohou na webu prohlédnout a kousky, které se jim líbí, pro ně firma nechá ušít. Kromě toho tenhle startup pořádá i digitální workshopy o navrhování ve 3D, školí například pro Institut Módní Tvorby a Vyšší odbornou školu oděvního návrhářství v pražských Holešovicích.

Tým Ofform3D na Merecedes-Benz Fashion Weeku. Na fotce CEO Barbora Hašková (zcela vlevo), vedoucí marketingu Barbora Čihařová (druhá zleva), CTO Jiří Znamenáček (uprostřed) a další členové týmu Kateřina Skarabelová a Andrea Dorazilová (zcela vpravo). (Foto: Archiv Ofform3D).

Myšlenka Ofform3D vznikla na začátku loňského roku. Původně chtěli zakladatelé šířit v Česku osvětu o tom, že móda se dá dělat i digitálně. „V zahraničí, především v asijských zemích, je již zcela běžné oděvy navrhovat digitální cestou. Chtěli jsme přispět k rozvoji tohoto průmyslu u nás a ukázat lidem, že se dá navrhovat jednodušeji, efektivněji a bez zbytečného odpadu. Přece jenom je módní průmysl druhým nejvíce znečisťujícím průmyslem na celém světě,“ přibližuje Čihařová. Časem se však vypracovali na firmu, která funguje tržním způsobem.

Projekt vznikl díky společnosti Ila, která sehnala prostředky z evropského operačního programu Praha - pól růstu, druhou polovinu vstupního kapitálu financovali členové týmu ze svých peněz. Společnost poté dala dohromady tým lidí, kteří měli největší kompetence k tomu takovýto projekt rozjet. Vznikl tak pětičlenný tým lidí, kde má každý svůj podíl na rozvoji studia. Jsou v něm tři oděvní designérky, z nichž dvě studovaly módu v Dánsku a jedna v Izraeli. „Dále máme jediného klučinu, specialistu přes ekonomickou stránku chodu studia, a markeťačku - grafičku. Vzhledem k tomu, že jsme s naším startupem na začátku a náš tým je malý, každý z nás si od začátku projektu vyzkoušel nespočet různých pozic,“ dodává Čihařová. Stejně tak firmě do startu pomohl CzechInvest, který startupům nabízí mnoho podpůrných programů. Pomohl Offormu3D se zviditelnit a získat kontakty. Letos v září se Ofform3D zúčastnil národního kola soutěže Creative Business Cup o nejkreativnější startupy, kde se umístil na druhém místě.

Dámské pyžamo navržené ve studiu Ofform3D. (Foto: Archiv Ofform3D)

Pro navrhování oblečení využívá tenhle startup designérský program Clo3D. Díky různým velikostem avatarů lze navrhovat oblečení na všechny typy postav. Ve chvíli, kdy je tvůrce s návrhem spokojen, může střih rovnou poslat do plotru (speciální velkoformátová tiskárna pro grafiky, architekty a jiné profesionály, pozn. red.) a nechat ušít fyzický model.

„Teď se asi ptáte, k čemu vám ten digitální obleček bude. Má to hned několik výhod: je to velmi šetrné k životnímu prostředí - díky přesnému střihu nevzniká žádný odpad během prototypovací fáze, zanechává se menší uhlíková stopa a není potřeba zkoušení ani přešívání. Díky tomu nám návrh zabere také mnohem méně času, než kdybychom ho kreslili ručně na papír,“ srovnává Čihařová. Zároveň to umožňuje lepší komunikaci s klienty v zahraničí, protože stačí jedním kliknutím návrh odeslat přes půlku zeměkoule a nemusí se s ručními návrhy cestovat sem a tam.

Šetření materiálu je jednou z hlavních předností tohoto způsobu navrhování oblečení. Díky digitálním programům se totiž látky a dalších materiálů ušetří opravdu hodně, jelikož se ke každému modelu nemusí dělat tři takzvané samply, tedy pokusné vzorky. „Naším snem by však bylo, kdyby celý svět přešel na digitál a produkovalo se opravdu jen takové množství oblečení, které je třeba. Aby do spaloven nechodily tuny použitelných věcí, které někdo ušil za naprosto směšnou mzdu a které se u nás poté prodávají v nejznámějších obchodních řetězcích a nakonec stejně skončí v koši. Je to trochu smutné,“ podotýká Čihařová.

V programu lze navrhovat všechny typy oblečení, dokonce i doplňky, boty a další. Doba, za kterou se dá jeden kousek oblečení vytvořit, je různá a záleží na složitosti střihu. Například jednoduché triko se dá zvládnout za hodinu, kabát může zabrat dva dny i více.


Dvoudílný komplet s bundou navržený ve studiu Ofform3D. (Foto: Archiv Ofform3D)

Role Ofform3D v celém procesu je taková, že startup využívá cizí program, ale přináší jej do Česka. Návrhářům nabízí, že je práci s programem buď naučí, nebo jim jejich střih zdigitalizuje. Tedy vezme střih a poté ho v programu upraví a vytvoří tak digitální model. „Pokud by návrhář chtěl vizualizaci i střih od nás, vytvoříme mu to na míru i se střihem," vysvětluje Čihařová. V programu, který používá Ofform3D, v Česku nikdo ještě do minulého roku nepracoval. Je běžné navrhovat digitálně ve 2D programech, jako je například Illustrator nebo CAD, ale v tomto případě se jedná o 3D software, díky kterému tvůrce přesně ví, jestli ve 2D střihu udělal nějakou chybu. Vidí totiž přesnou, prostorovou podobu oděvů po ušití. Teď navíc Ofform3D rozjíždí i svou digitální knihovnu střihů, kde si návrháři budou moci stáhnout různé už hotové střihy od tohoto startupu a v programu je pak mohou upravovat. Tahle knihovna zatím ještě ale není hotová.

Ceny všech svých služeb ještě Ofform3D pevně stanovené nemá, ale například školení v programu stojí zhruba dva tisíce korun na hodinu. U vytvoření střihu se cena pohybuje podle složitosti od jednotek do desítek tisíc.

Tlak na digitalizaci startupu pomáhá

Ofform3D má ke své vlastní digitální kolekci vždy jeden kus oděvu ve fyzické podobě. Vystavoval je třeba na nedávném Mercedes Benz Prague Fashion Week. „Jinak řešíme například zakázku pro dodavatele z Jordánska nebo kombinézy do závodních aut v Česku, to je však ještě v procesu,“ přibližuje Čihařová. Návrháři z českého módního trhu mají však k digitálnímu přístupu navrhování stále celkem skeptický postoj a raději se drží tradiční cesty. Ať už ze zvyku, nebo proto, že mají obavy, jestli peníze a čas investované do programu stojí za to.

O nějakém závratném obratu se u Offormu3D zatím mluvit nedá. Tahle mladá firma se svým byznysem teprve začíná, zakázky momentálně probíhají a na fakturace čeká. „V příštím roce však předpokládáme obrat v řádech jednotek milionů,“ očekává Čihařová. Už nyní se ale dá říct, že Ofform3D je jedna z těch firem, kterým pandemie koronaviru paradoxně pomůže. Firmy hledají, jak se udržet nad vodou, a jediným takovým řešením je digitalizace. Teď se Offormu3D například ozvali z oděvní školy ze Švýcarska, že by s nimi rádi připravili online výuku.

Především v této době je o digitalizaci velký zájem, vzhledem k omezenému kontaktu. Doufáme, že tento zájem poroste, protože to je přesně to, co jsme od začátku chtěli - přinést k nám přístup, který je již v zahraničí běžný a který by českým návrhářům ušetřil tolik času, financí i materiálních zdrojů,“ je přesvědčena Čihařová. Nyní se tým soustředí na marketingový plán, kontaktuje firmy, které by o jejich služby mohly mít zájem, a startuje cílenou reklamu. Nicméně stále aktivně hledá i investora.

Futuristická bunda navržená ve studiu Ofform3D. (Foto: Archiv Ofform3D)

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Investice, Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články