Nalezení smyslu v práci je důležitější, než si možná myslíte

Nalezení smyslu v práci je důležitější, než si možná myslíte

10. bře 2019 Redakce 3 min

Dokonalá práce, která má smysl a přináší spokojenost 24 hodin, sedm dní v týdnu? Zní to trochu jako iluze. I dream jobu” se většinou jednoho dne alespoň trochu přesytíme. Časem začne být více stresující, dosavadní radost z něho začne slábnout a může se začít vytrácet i smysl. Jak tedy hledat smysl ve vaší práci a makat dlouhodobě s radostí?

1. Nepovažujte váš job za jistý

Staří Řekové říkali, že nejjednodušší cestou, jak naučit člověka vážit si svého osla, je sebrat mu ho. Už jen zamyšlení nad tím, jak by vám bylo, kdybyste o současné zaměstnání přišli, vám může otevřít oči. Můžete si tak snadno uvědomit, že o tuhle pozici stojí za to bojovat. No a nebo to samozřejmě může být naopak. (Pokud si nejste jistí, podívejte se na 5 + 1 znamení, že je čas poohlédnout se po novém místě.)
 

2. Porozumějte svým hodnotám

Práce může být opravdu smysluplná tehdy, pokud jde ruku v ruce se smyslem vašeho života, který bude s největší pravděpodobností definován vašimi hodnotami. Při určení svých hodnot buďte upřímní, mohou vám totiž opravdu pomoci najít práci, která vám sedne!

Jak na to? Sepiště si seznam pěti věcí, které jsou ve vašem životě nejdůležitější. Zahrňte do úvahy položky jako rodina, přátelé, peníze, kariéra, vyváženost osobního a pracovního života apod. Pak si ke každé hodnotě připište, jak je vaše aktuální práce pomáhá naplňovat. Po této akci byste měli mít více jasno, zde je váš job ten pravý, nebo zda je čas jít o dům dál.
 

3. Proměňte svá přání a sny v realitu

Určitě máte cíle a sny, které byste si chtěli v práci splnit. Ať už jde o povýšení či přechod na volnou nohu, jděte si za tím. Možná to nebude snadná cesta, ale otevře vám dveře za dlouhodobě naplňující prací.

Nezapomeňte na to ale jít postupně. Sepiště si seznam malých kroků, které musíte zvládnout, abyste svého cíle dosáhli. Věnujte se jim každý den. Ať už to bude studium influencerů nebo shromažďování informačních zdrojů k danému tématu, každá malá věc vás každý den posune dál.
 

4. Zeptejte se, proč pracujete

Pokud chcete ve své práci vidět smysl, musíte vědět, proč ji děláte. Jednoduše se sami sebe zeptejte, kvůli čemu primárně každé ráno vstáváte z postele. Samozřejmě, peníze ženou asi většinu z nás, ale měly by tu být i další důvody. Takže co je pro vás důležité?

  • Pracujete, protože rádi zdoláváte výzvy?
  • Je pro vás důležité prací trávit čas s ostatními lidmi?
  • Chcete ve svém oboru dokázat něco velkého?
  • Chcete pomáhat ostatním?
  • Chcete být kreativní a bavit se prací?

Projděte si svůj seznam a upřímně si odpovězte, „proč”?
 

5. Dosaďte si hodnoty do své aktuální práce

Ať děláte cokoliv, vaše práce ovlivňuje kromě toho vašeho i životy ostatních. To je velmi důležité si uvědomit. Práce dává více smysl, když je přínosem jak pro nás, tak i pro ostatní. Zeptejte se proto sami sebe:

  • Jak práce, kterou dělám, mění životy ostatních k lepšímu?
  • Jak by ostatní ovlivnilo, kdybych s prací skončil?
     

6. Neztrácejte čas nedůležitými věcmi

Trávení neúměrně dlouhého času nad méně důležitými úkoly v konečném důsledku vede k nespokojenosti. Mnoho lidí pracuje 10 až 12 hodin denně a často ani nevidí, že by měli něco hotovo. Eliminujte proto na minimum činnosti, které přímo nevedou k plnění vašich hlavních cílů. Ano, mluvíme o staré dobré efektivitě práce. Odbavujte nejdříve ty největší úkoly, díky jejichž vyřešení bude zbytek výrazně jednodušší. Budete překvapeni, jakou míru pohody takový přístup přinese.
 

7. Stanovte si své hlavní potřeby

Vydělávání peněz je pravděpodobně špičkou seznamu motivů, proč danou práci děláme. Existují ale určitě i další důležité věci, které vám pomohou upevnit smysluplnost vašeho jobu:

  • Je pro vás důležitá stabilita práce?
  • Seděla by vám více flexibilní pracovní doba?
  • Chtěli byste více školení pro rozvoj svých dovedností?
  • Je pro vás důležité pojištění, nebo rekreační a sportovní benefity?
  • Prospěla by vám práce z domova?
     

Podívejte se na svůj seznam. Naplňuje vaše současná práce tyto potřeby? Pokud ne, je čas promluvit si se svým šéfem. Pokud to ani poté nikam nepovede, je čas začít plánovat změnu.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články