Michal z Figure: “Na hierarchie se u nás nehraje, takže v kanclu panuje pohodová atmosféra“

Michal z Figure: “Na hierarchie se u nás nehraje, takže v kanclu panuje pohodová atmosféra“

13. srp 2018 Redakce 5 min

"Svou prací nejenom vyděláváme sobě na obživu, ale také děláme něco, co je užitečné a dělá svět okolo nás příjemnějším místem k žití." říká Michal, back-end vývojář z Figure. Jak se pracuje s klienty z Ameriky? A co všechno obnáší práce ve Figure? Pokračujte ve čtení rozhovoru s Michalem Sankotem.

 

Michale, jste back-end vývojář a ve Figure stojíte za vývojem vaší POS aplikace. Pro ty, co o této aplikaci ještě neslyšeli, mohl byste nám ji přiblížit a říct o tom něco víc? :)

Figure POS je platební, pokladní a analytická appka, která šetří spoustu starostí malým a středním podnikům v USA. Usilujeme o to, abychom jim šetřili čas i peníze. Díky appce a datům klientům poskytujeme do jejich vlastního podnikání vhled, který od nikoho jiného zatím nedostávají.

Figure POS zahrnuje iOS, webovou aplikaci a cloudový backend. Podívejte se na náš Stack.

 

Figure je americká firma a vaší vizí je pomáhat středním a malým podnikům v Americe, což se vám daří. Máte nějaké zákazníky i na českém trhu či v Evropě? A proč jste primárně vybrali Ameriku?

Amerika si spíš vybrala nás. Jeden z našich dvou founderů a nositel nápadu je Američan korejského původu - Jin Woo Park. Jin pracoval v JP Morgan v New Yorku a paralelně pomáhal svým známým s finančním plánováním. V určitém okamžiku zjistil, že chce, ať má jeho práce větší dopad a že ho to baví mnohem více než v bance. Zjistil, že aktuální POS jsou hodně daleko od toho, co podniky reálně potřebují. Měl vizi, jak to udělat lépe, spojil se se svým známým z Georgetownu - Ladislavem Červenkou a rozhodli se udělat POS šitý na míru malým a středním podnikům. Vývoj se rozhodli dělat v Brně - tady zase sehrály roli Ladislavovy kontakty. Klienty v Evropě a na českém trhu zatím nemáme, naším cílem je nejdříve se rozšířit po USA.

 

 

Vývoj řídíte z Brna. Není komunikace s klienty v Americe obtížná? Jak už z hlediska angličtiny, tak i koordinace času. Přeci jen ten časový posun...

S našimi klienty na denní bázi komunikují naši američtí kolegové, kteří se věnují obchodu, a pak Jin. Takže si pak informace předáváme v rámci týmu a s šesti hodinovým časovým posunem se dá docela dobře pracovat. Pro deployment je šesti hodinový posun ideální. Funkcionality releasujueme ráno, když naši zákazníci ještě spí. A každodenní komunikace v angličtině je spíše dobrý bonus. Člověk se tak zlepšuje a udržuje ve formě.

 

Proč by si podniky měly vybrat právě POSku od Figure? Čím je výjimečná?

  1. šetříme klientům stovky dolarů měsíčně díky partnerství s předními zpracovateli karetních plateb.
  2. Klienti se na nás mohou spolehnout. Makáme na tom, aby appka měla 100% dostupnost, například díky offline provozu včetně plateb kartami.
  3. Podle našeho reportingu se provozní a majitelé mohou rychle rozhodovat. Pomáháme jim obstát v příznačně dravé konkurenci New Yorku.

 


 

Jaké technologie při své práci využíváte?

iPadová appka je v React Nativu a webová v ReactJS. Backend je Javový server na Amazoním Elastic Beanstalku.

 

Jak vypadá váš den ve Figure? Pracujete z kanceláře či dáváte přednost home officu?

Převážně pracujeme on-site v kanceláři v brněnském Impact Hubu. Osvědčilo se nám mít tým pohromadě, snáze a rychleji se věci daří posouvat. Když ale někdo potřebuje home office, řeší doktory, školky nebo úřady, vycházíme si vstříc.

Běžný den začíná krátkým stand-upem, kde posdílíme, co nás ten den čeká a pak si každý pracuje na své části, jak potřebuje. Buď sám, nebo někdy i v pair-programmingu.

 

 

Vaše angličtina musí být díky komunikaci se zahraničními klienty na výborné úrovni. Využíváte ji i jinde než při práci? Ovládáte i jiné jazyky? 

Angličtinu využívám při cestování a čas od času hraju v angličtině divadlo. Věnuji se improvizačnímu divadlu a s naší skupinou Bafni vyrážíme na festivaly do zahraničí. Tam se člověk bez angličtiny neobejde.

Krom angličtiny mluvím ještě francouzsky a mám základy španělštiny a němčiny. Francouzštinu bohužel v práci moc nevyužiju, nicméně párkrát jsem pořádal pub quizy pro francouzské expaty v Brně a byla to dost sranda, takže myslím že v tom budu pokračovat a na úbytě nesejde.

 

Musíte být velmi kreativní a pohotový, abyste dokázal hrát v improvizačním divadlu, navíc v cizím jazyce. Máte můj obdiv! Je i práce vývojáře o kreativitě? :)

Děkuji. Myslím, že práce vývojáře v sobě má kreativní složku také, ale jiného druhu. Když řeším problém, postupuju systematicky podle funkčního konceptuálního postupu a kreativita najde uplatnění při vymyšlení elegantních řešení malých uzavřených problémů.

V impru žádný nalinkovaný postup není. Je to zběsilá džungle, kterou pokaždé znova objevujete. Je to zábava, když na ní nezávisí business vašich zákazníků.

 

 

Proč byste doporučil práci ve Figure? Čeho si vážíte?

Ve Figure jsme malý tým. Když potřebujete něco řešit nebo se poradit, tak se prostě zeptáte kolegy u vedlejšího stolu a hned máte feedback. Na hierarchie se u nás nehraje, takže v kanclu panuje pohodová atmosféra. Tím, že releasujeme skoro každý den, je rychle vidět výsledek práce každého z nás.

S Jinovou vizí s Figure POS svou prací nejenom vyděláváme sobě na obživu, ale také děláme něco, co je užitečné a dělá svět okolo nás příjemnějším místem k žití. To je bonus, který se málokdy najde.

 

Vzkázal byste něco čtenářům, které firma Figure zaujala a rádi by se přidali do týmu? Na co se mají připravit a co by měli splňovat?

Ve Figure uvítáme jak backendisty, tak frontendisty, kteří jsou zvídaví, mají přehled a jsou ochotní o věcech přemýšlet. Ty, kteří chtějí mít aktivní vliv na podobu appky a způsobu práce na ní. Hodí se nám každá samostatně uvažující hlava - cokoliv podceníme, to nás brzo dožene. Potřebujeme rychle reagovat na potřeby klientů, jsme tým tryskomyší.

Jinak pracujeme na full time v brněnském Impact Hubu, kde se pořád něco děje a je tu spousta šikovných lidí pro vzájemné profesní i osobní obohacení. Na většinu akcí máme jako členové Hubu přístup zdarma. Jsme startup, takže nemarníme čas zbytečnými meetingy. No a jednou za rok pracujeme dohromady celý tým off site. V roce 2015 jsme byli v Barceloně, 2016 v New Yorku a 2017 v Paříži.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články