Lukáš: “Rád bych pokračoval v tom co děláme, zamakal na in-house nástrojích, dělal lepší a lepší projekty a uvidíme, kde budeme za rok.“

Lukáš: “Rád bych pokračoval v tom co děláme, zamakal na in-house nástrojích, dělal lepší a lepší projekty a uvidíme, kde budeme za rok.“

12. úno 2015 Redakce 3 min

O tom jaké byly začátky podnikání pro dalšího z našich startupistů jsme si povídali s Lukášem z The Funtasty

 

Jaký byl Váš začátek podnikání?
Celkem klasika. Kamarád uměl programovat, já s Photoshopem. Mamka spolužáka pracovala v advokátní kanceláři. Zrovna potřebovali web, tak jsme se kamarádem nabídli a stránky udělali.

 

Proč jste začal podnikat?
Ono to nebylo tak, že bych si jednoho dne řekl, že od zítra chci podnikat. Vyplynulo to ze situace. Na střední jsem začal kreslit weby pro známé a známé známých. Práce bylo čím dál víc. V 18 ti jsem si udělal živnost a pokračoval. Než jsem dokončil střední školu, tak jsem měl stabilní příjem (myslím, že lepší, než moji profesoři). Po škole jsem se odstěhoval do Brna, začal chodit na vysokou, se kterou jsem záhy seknul. No a před pár lety vzniklo The Funtasty.

 

Kdo / co Vám v začátcích nejvíce pomohl?
S odstupem času to 100% byla situace, ve které jsem se nacházel. Bylo mi něco málo přes 15 let, bydlel jsem doma u rodičů a chodil na střední školu. Neřešil jsem peníze, nemusel jsem platit nájem. Dlouhou dobu jsem v podstatě neměl žádné náklady. Rodičům nevadilo, že sedím jenom před počítačem.

Měl jsem ideální podmínky pro to, abych mohl zkusit podnikat. Nabízel jsem, že někomu nakreslím web zadarmo, nebo za minimální peníze. Klienti byli rádi a já pracoval na reálných projektech a sbíral zkušenosti.

O to větší respekt mám před těmi, co začnou podnikat později s hypotékou a dětmi. Já neměl co ztratit. Kdyby to nevyšlo, tak se vlastně nic neděje.

 

Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Vstávám před osmou. O půl deváté jsem v kanceláři. Vypiju kafe a odpovídám na e-maily. Přes den řeším klienty a kreslím. Obvykle končím mezi pátou a šestou.

 

Jaké jsou Vaše koníčky?
Na tom se pracuje. Rád cestuju, vyhledávám kvalitní jídlo a pití, ale těžko říct, jestli je to koníček. Snad každý rád jezdí na výlety a jíst se musí.

 

Co vám zvedne náladu, když máte pocit, že nejde vše podle Vašich představ?
Je super si uvědomit, že to na začátku byla one-man-show a teď musíme nakupovat další stoly, protože se stále rozrůstáme. Daří se nám držet tým lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty a sedíme si i lidsky.

 

Jaké vlastnosti by měl mít každý podnikatel?
Odhodlání, důslednost a nervy jako dráty.

 

Jak jste získal prvního zaměstnance?
Přes známe. Jeden kolega zmínil, že jednoho iOS vývojáře zná, ale že by ho do týmu nechtěl. Pracoval s ním na jednom projektu a úplně to nevyšlo. S kolegou jsem se potkal a od té doby je u nás. Ani den jsem nelitoval, že jsme ho přijali. Je to opravdu super programátor.

 

Co pro vás byla nejlepší / nejhorší / nejtěžší zkušenost v podnikání?
Nejhorší a zároveň nejtěžší bylo, když nás jeden klient dlouhou dobu tahal za nos a nakonec nezaplatil. šlo (vlastně jde) o poměrně velkou částku. Práce byla hotová, a když přišlo na placení, tak byl problém. Já jsem klientovi důvěřoval a než jsem se zdravě naštval, tak bylo pozdě. Klient má podaný návrh na insolvenci, vybílil firmu, rozprodal majetek a bonus posledních dnů je, že firma změnila sídlo na Seychelské ostrovy. Začínám mít pocit, že se doplacení dluhu už nikdy nedočkám. Bylo to v našich začátcích a my byli na projektu poměrně závislí.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Nejsem nejlepší plánovač. Rád bych pokračoval v tom, co děláme, zamakal na in-house nástrojích, dělal lepší a lepší projekty a uvidíme, kde budeme za rok.

 

Máte nějakou radu / tip pro začínající podnikatele?
Zkoušet a vydržet.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články