Jaký je smysl mojí práce?

Jaký je smysl mojí práce?

13. srp 2015 Redakce 2 min

O tom, jak důležitý je smysl práce pro vývojáře, jsme si povídali s Václavem Podlipným z firmy Quanti s.r.o.


Jak moc záleží vývojářům na tom, jaký smysl a třeba budoucí přínos má jejich práce?

Řekl bych, že se stále mluví o pracovních podmínkách a benefitech a přitom faktor smysluplnosti práce je velmi podceňován v mnoha společnostech. Právě nedávno se pro práci v naší firmě rozhodl vývojář, který měl ve svém předchozím působení zajištěny velmi dobré pracovní podmínky po všech stránkách, ale nebyl spokojený se smyslem své práce. Jedná se o specialistu na danou problematiku a smysl práce je pro něho rozhodující.

 

Mohl byste být konkrétnější?

Představte si, že pracujete v mezinárodní firmě na velkém projektu, máte svěřený úkon, k dispozici moderní technologii a okolo sebe tým zdatných vývojářů. Pokud ale nemůžete udělat nic sám, na základě svého vlastního úsudku a všechny vaše kroky jsou několikrát kontrolovány – jaký pocit máte? Kromě obecně špatného pocitu klesá důvěra i ve vaše vlastní dovednosti, protože za svoji činnost nesete „jen“ finanční odpovědnost v podobě své každoměsíční výplaty. Domnívám se, že pocit smysluplnosti práce a převzetí odpovědnosti za svoji práci do jisté správné míry, má jednoznačně pozitivní motivační charakter.

 

Řešíte smysluplnost práce s každým pracovníkem jinak nebo se držíte nějakého obecného pravidla?

Je to kombinace obou přístupů. Máme sice nastavena nějaká obecná pravidla v této oblasti, ale z vlastní zkušenosti vím, jak důležitý je pocit, když za vámi přijde váš šéf a zadá vám úkol způsobem, kdy víte, co máte dělat, kam se můžete obrátit o pomoc a jaký si představuje výsledek vaší práce. Když pak panuje v celé firmě tento přístup permanentně, žene to každého k lepším výkonům, posiluje to důvěru ve vlastní myšlení a samozřejmě je tím i celý týmový projekt kvalitnější. 

 

Existují rozdíly v této problematice mezi Českou republikou a zahraničím?

Rozdíly jsou obrovské, ale vždy záleží na firemní kultuře a na konkrétních lidech stanovujících pravidla. Jak se říká, obrázek vydá za tisíc slov, podle mého názoru velmi trefně vystihuje celou tuto problematiku video s Jiřím Langmajerem.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články