Jak si říct nadřízenému o pracovní rozvoj

Jak si říct nadřízenému o pracovní rozvoj

16. úno 2019 Redakce 3 min

Rozhodli jste se v novém roce posunout svůj život dál? Máte vizi, kde v budoucnu chcete být? Pojďme se podívat, jak byste si mohli říct o proplacení a schválení účasti na vámi vybrané události.

Nic vám do klína samo nespadne. Pokud se chcete v práci někam posunout, první krok je na vás. Správný manažer ví, že své podřízené má motivovat a neustále posouvat. Mohl by pro vás sám vyhledávat vzdělávací akce. Možná zároveň čeká na vaši iniciativu. Každý vedoucí by rád viděl od svých kolegů samostatnost a tendenci tahu na branku. Zkuste dopředu odhadnout, jak by asi váš šéf reagoval.

Pokud nikoho na konference neposílá a bude to pro něj novinka, dejte mu najevo, že to s vlastním rozvojem myslíte vážně. Vedle účastí na akcích jsou i jiné formy vzdělávání, které nestojí moc peněz - knihy nebo členství v on-line tréninkovém programu či semináři, trvajícím pouhých pár hodin. Myslete ve velkém a připravte si opravdu důkladně podklady pro akci s velkým Á.
 

Domácí úkol - pevná půda pod nohama


  1. Dřív, než se půjdete zeptat na možnosti placené akce (kurz/konference/trénink), ujistěte se, že máte všechny úkoly splněny v termínu a jste se šéfem na harmonické vlně.

  2. Ujistěte se, že společnost, pro niž pracujete, nedisponuje vzdělávacími programy pro své zaměstnance. Bylo by hloupé se ptát na peníze a propustku do Londýna, když se v rámci nabízeného programu firmy ještě ničeho nezúčastňujete.

  3. Napište pět hlavních cílů firmy, a jak by vámi nalezená akce zásadně přispěla k jejich dosažení.

  4. Mějte promyšleno, co bude s vašimi běžnými úkoly v době vaší nepřítomnosti.
 

ROI (return on investment)

Každá společnost má jistý rozpočet pro výdaje navíc. Aby vedení chtělo investovat právě do vás, musíte ukázat, čím bude po vámi vybrané akci profitovat.

Příkladný seznam benefitů:

  - po absolvování kurzu vypracujete souhrnnou prezentaci, kde ukážete kolegům nově nabyté znalosti
  - povedete workshop pro celý tým
  - zrychlíte dokončování úkolů
  - zlepšíte mezinárodní chod firmy
  - přeberete více odpovědnosti

Připravte si přesné informace o akci:

  - Obsah
  - Místo
  - Délka trvání včetně cesty
  - Cena (většinou se dá odepsat z daní)
  - Termín uzavření přihlášek

Jak se připravit?

Mějte přesnou představu o tom, co od akce očekáváte. Váš šéf se vás bude ptát na podrobnosti. Možná budete chtít povýšení, více peněz, nebo chcete vést tým lidí. Mějte osnovu, které se při jednání s nadřízeným budete držet.

Napište podrobný e-mail se všemi fakty a výhodami. Pokud pracujete pro korporátní společnost a termín schůzky s kompetentním manažerem je v nedohlednu, pošlete mu ho, aby se na schůzku mohl v klidu připravit. Rozhodně mu nic neříkejte za pochodu, nýbrž při plnohodnotném jednání.

Ujasněte si, jaká je vaše pozice ve firmě. Třeba vás šéf nemá v plánu povýšit a je spokojený s tím, kde jste teď. Zeptejte se tedy, jaká je vaše budoucnost. Musíte vědět, kam míříte.

Buďte zdravě sebevědomí. Mluvte narovinu. Například věta typu: „Tady je konference XY, naučil bych se tam XYZ dovednosti, které bych zde uplatnil … “ zní úplně jinak než koktání ve smyslu: „Já jsem se chtěl jen zeptat, jestli by nevadilo, kdyby třeba, já nevím…“. Nemějte strach. Nemůžete nic ztratit. Pravděpodobnost, že uslyšíte „ano“, je 50:50. Ovšem určitě to bude „ne“, pokud se nezeptáte.

Když vám šéf i tak řekne ne, je to v pořádku. Zeptejte se ho na důvod jeho rozhodnutí a připravte si argumenty. Buďte ochotni přistoupit na kompromis. Třeba se budete muset nejdřív zúčastnit ne až tak zajímavého kurzu, ale pokud se po něm prokáže, jak moc vás posunul, možná podruhé už uslyšíte „ano“.

Po akci

Vytvořte prezentaci, předejte nové dovednosti celému týmu a rozhodně NIKDY neříkejte, že vám akce nic nedala.

Vypracujte si doma nějaký on-line osobní test a porovnejte výsledky z doby před a po kurzu. Výsledky černé na bílém ukažte nadřízenému.
Po pár měsících se zeptejte na zpětnou vazbu. Pokud se vašemu zaměstnavateli investice do vás jeho firmě vrátila, byl by sám proti sobě, aby vás příště opět nepodpořil.

Autor: Barbora Frey

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články