Green Fox Academy: “Naším cílem je vychovat generaci IT odborníků“


Green Fox Academy vznikla za účelem uzavřít propast na pracovním trhu, kterému momentálně chybí 20 tisíc IT specialistů. Podle výsledků se jim to opravdu daří! Zúčastněte se prvního rekvalifikačního IT kurzu v Praze a nabídky se vám jen pohrnou. Kdo stojí za vznikem Green Fox Academy a jak probíhají kurzy? Pokračujte ve čtení rozhovoru :) 

 

Řekněte nám prosím, za jakým účelem vznikla Green Fox Academy? Co je vaším cílem?

Green Fox Academy vznikla jako řešení palčivého nedostatku IT specialistů napříč obory. Naším cílem je vychovat generaci IT odborníků. Kurzistům předáváme dovednosti, které jim umožní kreativní a skvěle ohodnocenou práci. Partnerským firmám zase vychováváme zaměstnance přímo pro jejich potřeby. Naším záměrem je oboustranná spokojenost studentů i partnerů, a tento závazek nebereme na lehkou váhu.

 

Kdo přišel s myšlenkou založení akademie? A kdy vznikla?

V roce 2015 se v Maďarsku dala dohromady čtveřice lidí z technologického prostředí a startupů: Kristóf Bárdos z Digital Natives, Peter Langmar a Tamas Kokeny z Lab.coop a Barbara Fazekas, kteří hledali softwarové vývojáře a spojili se, aby vyřešili nedostatek specialistů nejen ve svých firmách. Tamas přitom už tehdy úspěšně učil děti programovat, všechno do sebe zapadlo jako puzzle, a tak vznikla Green Fox Academy.

 

 

Pro koho jsou vaše kurzy určeny a co všechno se tam účastníci naučí?

Pro motivované lidi, kteří chtějí změnit svůj život a jsou pro to ochotni na sobě patřičně dřít. Věkový průměr účastníků je 28 let. Takoví lidé mají několik let zkušeností z úplně jiných oborů, což se může ukázat jako velká výhoda. Podobně jako v případě našeho absolventa, bývalého vojáka, z něhož se stal programátor ve firmě zabývající se zabezpečovací technikou.

Na kurzech uvítáme i budoucí programátorky. Rádi bychom tak pomohli rozšířit řady žen v IT. Moc se o tom dnes již neví, ale ženy stály u tohoto oboru od jeho počátku. A my bychom opravdu rádi pomohli vychovat další Adu Lovelace nebo Grace Hopper. Proto nás také velmi těší, že s námi spojila síly i Dita Přikrylová, zakladatelka neziskové organizace Czechitas.

V rámci reálných projektů se kurzisté mohou zaměřit na některou z následujících specializací:
● backend
● frontend
● full-stack vývoj
● vývoj desktopových aplikací
● DevOps
● vývoj mobilních aplikací
● embedded systémy
● data science
● test automation

 

Nabídek dlouhodobých kurzů, kde se účastníci mají možnost naučit programovat, existuje na trhu spousta. Proč bych si měla vybrat právě ten od vás?

Náš kurz není jen pouhá “nalejvárna” programování. Vše od začátku probíhá jako přesná simulace pracovního prostředí s cílem studenty připravit jak po technické, tak i po lidské stránce. Programátoři nepracují ve firmách sami za sebe, ale v týmu, tudíž takzvané měkké dovednosti zde hrají velmi důležitou roli. A právě na ně klademe velký důraz, dokonce máme pro tyto účely k dispozici i psychology.

V rámci kurzu budete pracovat na reálných projektech, takže po jeho skončení budete mít za sebou již vlastní portfolio. Na konci z něj vyjdete jako sebevědomá a plnohodnotná junior programátorka, jež je připravena na práci v oboru opravdu ve všech směrech.

Po absolvování kurzu máte velké možnosti uplatnění. Mezi našimi partnerskými firmami jsou zastoupené startupy i mezinárodní korporace. Navíc Vám náš psycholog pomůže vybrat, co se pro Vás víc hodí.

Máte pravdu, takových kurzů najdeme v českém prostředí spoustu, nicméně kvalita a obsah se zásadně liší! Za nás jasně mluví čísla: Ze 384 studentů 97 procent pracuje v oboru ve firmách, se kterými se vzájemně vybrali. V partnerských firmách garantujeme hrubou nástupní mzdu 35.000,- Kč, což se ale může velice rychle - do dvou až tří let - zdvojnásobit. Otázka tedy zní, proč byste si vybírala kohokoli jiného? :)

 

 

Kurzy trvají čtyři měsíce, od pondělí do pátku. Jak to celé probíhá? Je možná nějaká absence?

Většina kurzů je založena na mentoringu. Klasické lekce představují jen desetinu výuky. V průběhu prvních dvou měsíců studenti pracují na plnění úvodních cvičení. Následující dva měsíce pak stráví nad skupinovými projekty, inspirovanými reálnými projekty partnerských společností. Rozvoj měkkých dovedností trénujeme mimo jiné při samotných prezentacích těchto projektů. Povolené jsou tři dny nemocenské a dva volné dny. Pokud jste rodič dítěte mladšího než tři roky, máte pak k dispozici navíc další tři volné dny.

 

Plánujete do budoucna i nějaké jiné kurzy? V jakém jazyce kurzy probíhají?

Kurzy probíhají v angličtině, která ke světu IT neodmyslitelně patří a bez níž si v tomto oboru moc neškrtnete. Partnerské firmy mají do značné míry vliv na vyučovanou látku, takže naše kurzy jsou už teď částečně flexibilní.

 

Jaká je cena za kurz?

Při platbě předem stojí kurz 99.000,- Kč (s možností získání stipendií), 129.000,- Kč při platbě zpětně a 149.000,- Kč v případě, že se student nezaváže přijmout pracovní nabídku od našich partnerských firem. Většina z těch, kteří volí poslední možnost, odchází do zahraničí nebo má jisté pracovní místo někde jinde. Naše ceny jsou srovnatelné s neziskovými organizacemi v oboru. Taková investice se rychle vrátí.

 

 

Od 9. července začíná další Junior Developer kurz. Jakou účast letos očekáváte?

Bude to první kurz tady v ČR, takže očekávání byla různá a já můžu s velkou hrdostí říct, že zájem je opravdu velký. Mým osobním přáním je v tomto směru předčit úspěšnost maďarských kolegů, protože Praha a potažmo celá ČR je “Tech Hub of Europe”.

 

Obdrží studenti po kurzu nějaký certifikát?

Absolventi certifikát samozřejmě obdrží, ale nejedná se o akreditovaný certifikát. IT je nejrychleji se rozvíjející a měnící se obor, což znamená, že než proběhne akreditační proces, změní se několik věcí a pak by osnovy byly zastaralé. Abychom studentům i partnerům mohli nabídnout to nejaktuálnější a nejmodernější, musíme rychle reagovat, což je v rozporu se zdlouhavými procesy byrokracie.

 

Jaké ohlasy měly předchozí kurzy?

V Maďarsku, kde kurzy doposud probíhaly, máme naprosto nadšené reakce. Naši absolventi si váží kombinace profesionality a lidskosti - všichni jsou ochotní a nápomocní, a to nejen, co se učiva týče. Naši psychologové jsou kdykoliv připraveni podat pomocnou ruku i při řešení soukromých problémů studentů.

Studenti byli příjemně šokováni, jak astronomický posun za tak krátkou dobu zvládli. Firmy tímto byly rovněž zaskočeny. Navíc si nejprve vůbec neuvědomovaly, jak velké výhody jim mohou přinášet předcházející zkušenosti studentů. Těm nejlepším nabízely práci už v průběhu samotného kurzu.

Vedle nadšených absolventů a partnerských firem je nejlepší vizitkou to, že poptávka po kurzech až pětinásobně převažuje nabídku, a to přestože průběžně přidáváme paralelní třídy.

Kurzisti tak po absolvování zůstávají aktivní a hrdou součástí Green Fox Academy rodiny. I když je celá zkušenost stála spoustu “krve, potu a slz”, nakonec vše převážil kladný dojem.

A co se firem týká, nadšení byli i opravdu velcí hráči - kupříkladu Lufthansa si u nás nechává dělat soukromé třídy, takže všichni po ukončení kurzu volně pokračují rovnou do práce...