Firemní verzi platformy Nenech to být se daří. Za rok a půl si získala 120 klientů a pomáhá financovat boj proti šikaně ve školách

Firemní verzi platformy Nenech to být se daří. Za rok a půl si získala 120 klientů a pomáhá financovat boj proti šikaně ve školách

31. bře 2022 Anna Jurečková 4 min

Od svého vzniku v roce 2017 se nástroj pro boj se šikanou Nenech to být šířil hlavně ve školách. To se změnilo předloni, kdy startup expandoval také do firem. Za rok a půl získal 120 klientů. A díky firemní verzi může navíc poskytovat řešení téměř všem školám zdarma. 

O online schránku důvěry je zájem i ve firmách. Takzvaná whistleblowingová platforma Nenech to být (NNTB) vznikla v roce 2017 jako studentský projekt pro řešení šikany ve školách. Za tu dobu se pod jménem FaceUp rozšířila do světa v 75 jazykových mutacích. Před rokem a půl se zakladatelé Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm zaměřili také na firemní sektor, kde nástroj skrze anonymní upozornění přispívá k vytváření bezpečnějšího a otevřenějšího pracovního prostředí. 

V této oblasti zaznamenal startup za minulý rok pětadvacetinásobný růst, klienty má ve dvanácti státech. Mezi ty české patří například AAA Auto, Sportisimo, DPD, Zásilkovna, Pilulka nebo Zentiva. Zájem projevila také státní správa, kde se mezi prvními zapojilo Brno a všechny jeho městské části, Olomoucký kraj, Ministerstvo zahraničí ČR, Národní rozvojová banka či Právnická fakulta Univerzity Karlovy. 

„S novým produktem pro firmy a úřady se nám povedlo bez větších investic vyrůst za rok a půl na více než sto klientů a držíme si nulovou odchodovost. Příjmy ze školní verze, které jsme se předtím čtyři roky věnovali, srazila pandemie téměř na nulu. To se ale nakonec ukázalo jako výhoda, protože jsme se mohli zaměřit právě na firmy, města a obce. Nyní NNTB.cz poskytujeme téměř všem školám zdarma a růst jejich počtu financujeme právě z firemní verze,“ říká Jan Sláma, výkonný ředitel a spoluzakladatel platformy Nenech to být.

Loni představili autoři platformy Nenech to být další projekt. Je jím portál Nenech.se, který svědkům a obětem domácího násilí, pomáhá anonymně se ozvat intervenčním centrům.

O zkvalitnění pracovního prostředí veřejné správy usiluje také další projekt - Systém trvalé ochrany a prevence pro eliminaci rizik násilí na pracovišti (STOPPER), který volně navazuje na projekt Důstojné pracoviště ve veřejné správě. Obě iniciativy fungují pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Problematikou se zabývá také Mobbing Free Institut.

PŘEČTĚTE SI: Nenech se: Autoři online schránky důvěry pro šikanované děti spustili platformu pro oběti domácího násilí

Nástroj proti šikaně má úspěch i v Africe

Letos platforma NNTB plánuje pětinásobný růst tržeb a počet firemních uživatelů chce navýšit nejméně trojnásobně. Velkou část klientů má už nyní v Jihoafrické republice, Spojených státech či Zimbabwe. Právě také mezinárodní aktivity se letos dočkají dalšího posílení. 

„Rozšiřujeme sales tým a s ním související obchod v Česku i zahraničí. Daří se nám pronikat do Afriky, kde máme dokonce největší míru používání našeho softwaru na klienta. Větší důraz klademe i na USA s cílem dohánět globální hráče. Současně si ale chceme udržet svoji odlišnost od ostatních platforem, kterou je jednoduchost a přizpůsobitelnost na míru klientovi. Náš nástroj není určen jen pro whistleblowing, ale jde o komunikační platformu, skrze kterou se uživatelé mohou s čímkoli bezpečně svěřit a hledat tak zlepšení ve školách i firmách,“ doplňuje provozní ředitel David Špunar. 

V roce 2020 stála organizace Nenech to být společně s advokátní kanceláří Gali Legal za vznikem České whistleblowing asociace. K dalšímu významnému posunu v oblasti whistleblowingu došlo také na konci minulého roku. V prosinci vešla v platnost evropská směrnice udávající povinnost zavést odpovídající nástroj ve všech státem přímo zřizovaných orgánech a institucích, krajích i obcích nad deset tisíc obyvatel. 

I v kontextu této legislativní změny navázala s NNTB spolupráci aplikace Munipolis, jež zprostředkovává komunikaci obcí s občany. Aktuálně se projednává rozšíření platnosti směrnice také na soukromý sektor. Podle tohoto návrhu by bylo zavedení vnitřního oznamovacího systému povinné pro zaměstnavatele s nejméně 25 zaměstnanci.

PŘEČTĚTE SI: Chytrá komunikační platforma Munipolis nahradí Mobilní Rozhlas. V rámci komplexní sítě propojí uživatele s úřady, firmami nebo farnostmi

 Foto: Nenech to být

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články