Smartphone místo klíče i hlídání dětí aneb Chytrá domácnost jako bydlení budoucnosti

Smartphone místo klíče i hlídání dětí aneb Chytrá domácnost jako bydlení budoucnosti

13. pro 2018 Redakce 3 min

Smart home neboli chytrý dům vám sám vypere, pohlídá děti či se dokonce postará o zábavu. „Domy budoucnosti“ nejsou ani v Česku žádnou novinkou a těší se stále větší popularitě. Nepředstavujte si je ale jako domácnosti zaplněné množstvím nejmodernějších robotů a bláznivých gadgetů. Jde spíše o propojení technologií v jeden centrální systém, který můžete ovládat téměř odkudkoli pomocí aplikace nebo hlasu.

 

Možností, jak využít nové nápady a technologie v domácnosti, je celá řada, a to je také skvělá příležitost pro mnoho startupů. Kromě komplexních řešení pro chytrý dům můžeme vyčlenit konkrétní oblasti, na které se firmy specializují. Je to zejména problematika zabezpečení, zahrnující nejen monitoring a alarmy, ale i kybernetickou bezpečnost, oblast energií a snaha o co nejekonomičtější chod domácnosti, osvětlení, ovládání spotřebičů a audio/video zařízení či zmíněné hlídání dětí. A jaké startupy a jejich nápady stojí za pozornost pro usnadnění života?

Zamkli jste?

Začněme od začátku, v tomto případě od vchodových dveří. Pokud s sebou nechcete nosit klíče, nebo jste je již někdy ztratili a následně řešili výměnu zámku, jistě oceníte nápad americké firmy UniKey Technologies, která přišla s alternativním zabezpečením domu: smartphone přeměnila na klíč.

V roce 2013 tak vznikl chytrý zámek Kevo, fungující pomocí bluetooth na principu „touch to open“: Kevo dokáže detekovat kompatibilní smartphone nebo tablet a zamknutí či odemknutí dveří pak provedete pouhým dotykem na zámek. Tento nápad přinesl osmiletému startupu již přes 20 milionů dolarů od více než 15 investorů (například od Samsungu).



UniKey také poskytuje svým partnerům svůj „technologický balíček“ pro vybudování vlastních produktů. Zajímavostí je, že startup UniKey Technologies na sebe více upozornil v televizní show Shark Tank v roce 2012, v níž začínající firmy představují své nápady několika investorům.

Zabezpečit je třeba svou inteligentní domácnost nejen proti klasickým lupičům, ale i proti hackerům. Kalifornský startup CUJO proto přišel se zařízením, které poskytne domům firewall „na míru“, čímž vydělal již přes osm milionů dolarů. CUJO analyzuje chování všech zařízení a identifikuje ta, jež neodpovídají běžnému vzorci. Kromě toho také dokáže pohlídat děti a to vše v roztomile cool designovém provedení.

Pokud by vás starosti o bezpečnost chytrého domu budily ze spaní, můžete využít nápady startupu Sleepace. Tato čínská firma vydělala již přes 10 milionů dolarů zejména díky přístroji RestOn, jenž monitoruje a analyzuje spánek rezidentů, který je rovněž schopen přerušit v nejpříhodnější okamžik v jeho lehké fázi. Data pak posílá aplikaci na smartphone.

Autor: Kateřina Červená

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články