Za bezpečí Marka Zuckerberga loni Facebook zaplatil přes půl miliardy korun


Bezpečí zakladatele a šéfa největší sociální sítě světa, který se loni s více než 80 miliardami dolarů na kontě stal třetím nejbohatším člověkem planety, není levná záležitost. Podle aktuálního finančního výkazu loni společnost Facebook za ochranu svého šéfa zaplatila 22,6 milionu dolarů, tedy v přepočtu asi 510 milionů korun.
 

Být majitelem historicky nejúspěšnější sociální sítě má své stinné stránky. Například nutnost neustálé obezřetnosti. Mark Zuckerberg to pocítil zejména v loňském roce, kdy výdaje na bezpečí jeho a jeho rodiny vzrostly oproti předešlému roku dokonce o devět milionů dolarů (203,4 milionů korun).

Ve finančním výkazu firmy stojí, že plat šéfa Facebooku činil symbolický jeden dolar, „ostatní” výdaje se však vyšplhaly na zmíněnou částku, z níž většina šla právě na jeho osobní bezpečnost. Zhruba 20 milionů dolarů přímo na ochranu jeho a jeho rodiny, zbylé 2,6 milionu padly na soukromé lety, které ale společnost započítává rovněž do jeho bezpečnostního programu.

Podle některých názorů má navýšení rozpočtu na Zuckerbergovu bezpečnost částečnou spojitost se skandály, s nimiž se společnost v posledních letech potýká: záležitosti ochrany soukromí, ovlivňování voleb nebo cenzurování některého obsahu.
 

Autor: VAL

Foto: The Brian Solis on VisualHunt / CC BY