Ze startupu na burzu: Koupíte si letos akcie Uberu, nebo jeho konkurentů?


Přední ekonomická média předpovídají, že rok 2019 může být rekordní, pokud jde o veřejný nákup podílů v poměrně nových společnostech. Přitom zmiňují hlavně podniky, které pomocí mobilních aplikací konkurují tradičním taxíkům: americké Uber a Lyft ale také jejich čínského soupeře Didi Chuxing.

Ekonomika právě prochází příznivou částí hospodářského cyklu, což pociťují rovněž burzy. V posledních letech stále rychleji přibývá společností, které poprvé nabízejí široké investorské veřejnosti svoje akcie (obvykle jde o takzvané IPO, neboli anglicky Initial Public Offering). Objem peněz, které takto burzovní nováčci vydělali, podle serveru Business Insider rostl meziročně o desítky až stovky procent. A historický rekord může připadnout na nový letopočet 2019, předpovídá agentura Bloomberg, deník Wall Street Journal nebo časopis Fortune.

Největším nadějím přitom vévodí kalifornská společnost Uber Technologies Inc., která pomocí mobilní aplikace spojuje řidiče automobilů s platícími pasažéry. Podle svých kritiků nekale konkuruje tradičním taxíkům, když poskytuje stejnou službu, ale leckdy obchází úřední pravidla. Nicméně spekuluje se, že hodnota této společnosti dosahuje 120 miliard amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 2,7 bilionu českých korun (pro srovnání, do českého státního rozpočtu má letos přitéct asi 1,5 bilionu Kč).

Uber začal vznikat v San Franciscu zhruba před deseti lety, podobně jako další potenciální želízko v letošním burzovním ohni - společnost Lyft Inc., která shodou okolností dělá v podstatě totéž. Její hodnota může dosáhnout 15 miliard $ (asi 335 miliard Kč).

Ještě však opusťme Spojené státy americké, abychom přepluli Pacifik. V čínské metropoli Pekingu sídlí další příslib letošního roku: společnost Didi Chuxing Technology Co. Ltd. Vznikla v roce 2012 a roku 2016 už pohltila čínskou pobočku Uberu. Provozuje totiž podobnou aplikaci jako zmíněné americké podniky. V případě Didi Chuxing jsou však šance, že letos nabídne veřejnosti svoje podíly, o něco menší.

Autor: Petr Woff