Vybudujte si svoji galerii pozitivních prožitků díky Knize úspěchů


Věděli jste, že svoji životní spokojenost můžete zvýšit tím, že si každý den budete zaznamenávat své pozitivní prožitky? Vašek Toman, který se mimo jiné věnuje tématice pozitivní psychologie a mindfulness, přináší Knihu úspěchů - praktický nástroj, který vám s uchováváním pěkných vzpomínek pomůže. 

 

Vašku, přiblížíš nám, co je to Kniha úspěchů a pro koho tu je?

Kniha úspěchů je nástroj pro zaznamenávání pozitivních prožitků a hezkých okamžiků z každého dne. Jednoduše si napíšete, co se vám povedlo, za co jste ten den vděční nebo co zkrátka bylo fajn. Zároveň obsahuje články s tipy z pozitivní psychologie, takže jde i částečně o takovou vzdělávací knížečku.

 

Proč je důležité si zaznamenávat každodenní úspěchy?

Výzkumy ukazují, že když to děláme pravidelně, tj. každý den, tak se nám po nějakém čase zvyšuje životní spokojenost. Doporučuju to začít dělat, nemusíte si kvůli tomu kupovat Knihu úspěchů, stačí tužka a papír.

 

Jak jsi na nápad vytvořit tuto knihu vůbec přišel?

V rámci VŠ studia jsem se zabýval výzkumy a pak jsem chtěl po dokončení vejšky dělat něco svého, tak mě napadlo to spojit a poskytnout lidem nástroj, jak si vybudovat větší spokojenost vlastními zážitky. Obzvlášť v době, kdy je každý vystresovaný a lidi si často stěžují, si myslím, že o to větší efekt to může mít.

 

Kdo ti s její tvorbou pomáhal?

Konzultoval jsem její tvorbu s několika psychology, jestli je to správně postavené, jestli články založené na výzkumech mají tu správnou přidanou hodnotu. Předmluvu ke knize psala doc. Pauknerová, psycholožka a vedoucí Katedry manažerské psychologie a sociologie, kde jsem absolvoval i vedlejší specializaci.

 

Jaké za sebou máš profesní zkušenosti?

Vystudoval jsem původně management a půl roku jsem působil na San Francisco State University. Tam jsem kromě předmětů zaměřených na management studoval i aplikovanou psychologii pod vedením světového experta v této oblasti Erika Pepera, Ph.D. Mám za sebou dva certifikované kurzy mindfulness, včetně světově proslulého Mindfulness Based Stress Reduction. Mindfulness praktikuji už 3 roky. Působil jsem v HR 2 roky, poslední rok ve vzdělávání ve firmě Johnson & Johnson, kde jsem i vytvořil a školil kurz mindfulness. Věnuju se i firemním školením, právě na mindfulness, dále na pozitivní psychologii a efektivní rozvoj.

 

K vydání knihy značně přispěla úspěšná kampaň na Startovači - co bys doporučil těm, kdo se chystají financovat svůj projekt podobnou cestou?

Ať nejdříve zpracují detailně prezentační stránku projektu, včetně videa a kouknou se, co obecně lidi zaujme v takových kampaních. Můžete mít skvělý produkt, ale budou špatné fotky nebo video a lidi to nepodpoří - holt doba postfaktická. A pak ať si vypracují strategii, jak se odkaz na kampaň bude šířit. Já to dělal dost punk a po kamarádech, kteří byli skvělí, ale je dobré to mít promyšlené předem.

 

A teď důležitá otázka - kde si můžeme knihu koupit?

Na webu www.perkshop.cz a pokud jste firma, tak dokážeme udělat i verzi s vaším logem, mrkněte na tuto stránku, jak to může vypadat.

 

Čemu dalšímu se věnuješ?

Školím základy mindfulness na veřejně přístupných workshopech, které jsou zdarma - skrz Mindfulness Club ve Skautském institutu na Staromáku. Teď mám jeden kurz 7.9. (ale ten už je plný), další pak je v pátek 12.10. a tam ještě pár míst je. Nutná je jen registrace. Také pracuju na nové knížce, která vyjde v říjnu.

 

Dívala jsem se na Tvém webu, že pořádáš kurzy na téma Mindfulness. Proč bychom se na ně měli přihlásit?

Mindfulness je vědecky ověřená metoda na snížení stresu a zlepšení pozornosti. Jak už jsem říkal, sám ji praktikuju už 3 roky a nemůžu si to vynachválit. Považuju to za jedinou opravdu efektivní metodu, která vám umožní bojovat se stresem v reálném časem - tedy ještě vedle cvičení a sportu, ale to třeba v kanceláři moc nejde provádět.

 

Je nějaká možnost uspořádat tento kurz i v naší firmě?

Je, stačí mi zavolat a domluvíme se :)

 

Máš nějaký závěrečný vzkaz/tip pro naše čtenáře?

Zkuste se během dne několikrát zastavit a všimnout si, co kolem vás je super a za co můžete být vděční, co můžete ocenit. Má to sílu.