Ve 20 letech vyrobil dostupné nádobí, jež se vyrovná nejluxusnějším značkám. „Koukali na mě jako na blázna,“ říká Jan Fabini

Ve 20 letech vyrobil dostupné nádobí, jež se vyrovná nejluxusnějším značkám. „Koukali na mě jako na blázna,“ říká Jan Fabini

8. bře 2021 Barbora Semecká 6 min

Od tvorby e-shopů na střední škole k výrobě vlastního nádobí, které může směle konkurovat i těm nejzaběhnutějším firmám z oboru. Dnes 22letý Jan Fabini využil mezery na trhu a přichází s nádobím z pětivrstvé nerezové oceli, na které poskytuje 10letou záruku. „Od začátku pro mě bylo velmi důležité, abychom vyráběli lokálně a z kvalitních materiálů,“ říká. Od investorů získal necelých 5 milionů korun a za první rok prodali zboží za více jak devět milionů.

Na jedné straně stojí luxusní nádobí zaběhnutých značek s dlouholetou tradicí, jehož pořizovací hodnota se pohybuje i v řádech desetitisíců, na straně druhé levné, ovšem nekvalitní hrnce a pánve. Tehdy dvacetiletý Jan Fabini se v roce 2019 chopil příležitosti a založil vlastní značku, která má kombinovat vysokou kvalitu při udržení cenové dostupnosti, a tím vyplnit mezeru na trhu.

Ze začátku jsem byl extrémně naivní, ale myslím si, že to k novému podnikání patří. Na tomhle trhu jsou firmy, které fungují i 200 let. A já jsem přicházel s pocitem, že to je špatně a že to udělám líp. Naivní jsem pořád, i když asi míň,“ říká Fabini, který se rozhodl jít cestou nižších marží a kvalitních, ne však zbytečně okázalých materiálů.

Inspiraci čerpá z Francie a Itálie, odkud již tradičně pocházejí ty nejluxusnější značky. „Naše nádobí má tělo z jednoho kusu materiálu a nemá žádné lepené ani plastové části. Je nadčasové, jednou se bude dědit z generace na generaci. Má velmi dobrý tepelný rozvod a vydrží všechno možné. Za mě je i designově nejhezčí, ale to je samozřejmě subjektivní,“ směje se Fabini. „Každopádně udělá z vaření úplně jiný zážitek. Rozžhaví se na mnohem vyšší stupně, teplota se rovnoměrně rozvádí, je vhodné do trouby i na všechny typy vařičů.“

Na výrobu se používá pětivrstvá nerezová ocel. Vnější a vnitřní vrstva je velmi odolná, nepropouští žádné pachy do připravovaného jídla a splňuje potřebné hygienické vlastnosti. Mezi nimi jsou tři vrstvy hliníku o šířce od 2,5 do 3mm, který je lehký a má nejlepší vodivé vlastnosti. Jednotlivé vrstvy nejsou slepované, což nádobí propůjčuje dlouhou životnost.

Aby bylo nádobí finančně dostupné, prodává Fabini nádobí zákazníkům napřímo - bez přeprodejců je cena snížená o obchodní přirážku. Současně si sama firma stanovuje nižší marži, než je obvykle zvykem. Cena za jednotlivé kusy nádobí se tak pohybuje okolo dvou tisíc korun.

„Jsme jako Škoda Superb.“

S podnikáním začal Jan Fabini už na střední škole. Podle něj to ale není nic ojedinělého. „U naší generace byl velký boom e-shopů a já jsem začínal stejně.“ S kamarádem nakoupili v Číně levnou elektroniku, kterou následně nabízeli na internetu. Za první rok vybudovali firmu s obratem necelých 10 milionů korun. V důsledku mladické nezkušenosti, jak říká, udělal několik špatných rozhodnutí, mezi nimiž bylo i skoupení dalších dvou e-shopů, a to bez zvážení potřebných nákladů a pracovní síly. Z celého byznysu radši nakonec odešel.

K podnikání ho to však i nadále přitahovalo. „Člověk to má nějakým způsobem v sobě. Má vizi a představuje si, jakým způsobem by mohla jednou vypadat a že to, co vytvoří, bude mít nějakou hodnotu pro lidi. A navíc nevím, jestli jsem zrovna zaměstnatelný člověk,“ říká se smíchem Fabini, který se při tvorbě e-shopů dostal i k segmentu nádobí a rozhodl se pro ně vytvořit vlastní e-shop. Narazil prý však na to, že na trhu je buď cenově dostupné, ale nekvalitní nádobí, nebo luxusní se skvělými vlastnostmi, jenže cenově se pohybuje od pěti až deseti tisíc za kus. „Přišlo mi, že nemám produkt, který bych tam dal,“ shrnuje.

Líbila se mi myšlenka, že bych mohl zkusit udělat vlastní nádobí, které bych díky zkušenosti z e-commerce prodával napřímo, pracoval s nižší marží, a tím způsobem ho lidem zdostupnil za cenu, která je podle mě přijatelná a racionální. Je to, jako když si chce člověk koupit Škodu Superb nebo Volkswagen Passat, které představují dobrý poměr ceny a kvality. Snažíme se nedělat kompromisy, ale nejdeme do úplně extrémně luxusních materiálů, jako je třeba měď, která je na domácí použití stejně nepraktická.

S nápadem pojmenovat firmu po něm přišel Jiří Hlavenka, jeden z investorů startupu. „Trochu jsem se styděl, ale dneska to vnímám jako důležitou součást. Myslím si, že nás lidi vnímají trochu jinak, za produktem vidí konkrétního člověka. A i pro mě to je trochu jiný, je to větší zodpovědnost,“ říká.

Rodí se nová kolekce

Výroba jednotlivých produktů je součástí komplexního procesu.Začneme s náčrty a sepisováním informací, jak bude nádobí, a hlavně jeho rukojeti vypadat, jak jej budeme výrobně řešit a podobně. Ze zpracovaných nákresů vytváříme 3D modely v počítači, tiskneme je na 3D tiskárně, testujeme ergonomii, velikost a počítáme správné vyvážení rukojetí vůči tělu nádobí,“ vysvětluje Fabini. Pro faktickou výrobu jsou zapotřebí formy, jejichž pořizovací hodnota je i v řádu statisíců. Využití 3D tiskárny umožňuje doladit potřebné detaily, aniž by se musela pořizovat nová forma. Následně vyrobené prototypy testují a spouští se sériová výroba.V poslední fázi výroby nýtujeme rukojeti, které jsou mimochodem odlévané také z oceli, a kartáčované, nebo leštěné, stejně jako se to dělá u těla nádobí.

Kvůli pandemii koronaviru je podle Fabiniho výroba zdlouhavější a také dražší, stejně jako stoupla cena materiálů. „Je to nepříjemné, ale nedovolím si na to stěžovat. Pořád máme obrovské štěstí,“ říká.

Za tři týdny startup uvede na trh novou kolekci. Podle Fabiniho kombinuje všechny zkušenosti nasbírané z předchozích kolekcí a mohla by se stát již finální, z níž budou nadcházející produkty vycházet. „Snažíme se posouvat pořád a rád bych se dostal do toho stádia vývoje, kdy budu stoprocentně spokojený.

Mimo pánví a hrnců Fabini nově nabízí i kolekci porcelánu a nožů, které vznikly ve spolupráci s dalšími českými výrobci. „Chtěli jsme nabídnout nějaké doplňující produkty. Byla to pro nás zkouška, jak na to lidé zareagují, a prodávají se dobře, ale zájem o nádobí je ze strany zákazníků stále největší.Nabídku plánuje firma rozšiřovat, ale tak, aby příliš neodváděla pozornost od toho, v čem mají největší know-how.

Na restaurace prozatím svým sortimentem necílí, drtivá většina zákazníků jsou nadšenci, kteří vaří doma. V současnosti zhruba 20 procent objednávek přichází od opakujících se zákazníků. „Máme skvělé zákazníky, kteří nás podporují a byli i chápaví, když se v začátcích něco zrovna nepovedlo. Doufám, že tomu jdeme i hodně naproti tím, že se jim snažíme poskytnout takový servis, aby neměli důvod být na nás naštvaní.“

Do Číny s batohem na zádech

Mladý podnikatel vzpomíná, jak náročné bylo dostat výrobu jeho sortimentu z Asie do Evropy, kde je výroben tohoto typu málo a v Česku dokonce žádná. „Bylo nemožné, abych tu rovnou začínal. Bylo mi 19, neměl jsem za sebou žádný track record a koukali na mě jako na blázna,“ popisuje. Proto si koupil letenku a s batohem na zádech odletěl do Číny.Je tam víc výroben a našel jsem takovou, která byla otevřená tomu, to se mnou zkusit. Dnes už však vyrábíme pouze v Čechách, Itálii a Francii.“

Při následném hledání investorů oslovil Jan Fabini jedny z nejaktivnějších investorů u nás: Jiřího Hlavenku a Martina Rozhoně.Asi jim to přišlo tak dalece divné, že to bylo zajímavé,“ směje se. Později do firmy investovala i autorka několika kuchařek Jana Florentýna Zatloukalová a podnikatel Pavel Mezihorák. Celkem získal Fabini investice za necelých 5 milionů korun.

Za první aktivní ukončený rok firma prodala zboží za více jak 9 milionů korun, letos by se chtěli dostat na trojnásobek. Co se plánů do budoucna týče, chtěl by Jan Fabini především to, aby byla firma číselně zdravá. „Jinak je plno věcí, které musíme v rámci interního řízení firmy zlepšit. Samozřejmě se vždycky v rámci plánů zmiňuje expanze, takže pokud se nám bude dařit, tak bychom se rádi rozšířili na Slovensko, do Německa a Itálie. Bylo by hezký ukázat, že i my v Česku umíme vyvinout fajn produkt, který se dokáže vyrovnat produktům z prémiové kategorie zavedených brandů.

Foto: Jan Fabini

Barbora Semecká

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články