Vánoční dárek povýšil na výnosný byznys. Českých trenýrek ELKA se ročně prodá za miliony

Vánoční dárek povýšil na výnosný byznys. Českých trenýrek ELKA se ročně prodá za miliony

10. říj 2019 Michala Jendruchová 4 min

Když ve svých šestnácti letech Jakub Kofroň rozbalil tzv. měkký vánoční dárek v podobě maminkou ušitých trenýrek, byl to pro něj začátek podnikání. Stal se z nich totiž základ značky ELKA, kterou buduje už více než 10 let a která se dnes pohybuje v patnáctimilionových ročních obratech.

„Měkké dárky tehdy nebyly zrovna moje hobby,“ směje se při 13 let staré vzpomínce dnes 29letý úspěšný podnikatel. Newsroomu Startupjobs ale prozradil, že ho tím jeho maminka, profesionální švadlena, přivedla na nápad prodávat trenýrky. Při pohledu na to, jak kvalitně byly ušité a z jak příjemného materiálu, si uvědomil, že na trhu chybí designová značka v tomto segmentu. Stačí jen vylepšit vzory, aby byly originálnější. Tak v krátkosti shrnuje zrod značky ELKA, jejíž název se odvíjí od iniciálů Jakubovy maminky Lenky Kofroňové.

Jak říká, vše se učili za pochodu. Neměli zkušenosti, neměli finance, postupovali krok po kroku formou pokus omyl. První trenýrky šila Jakubova maminka, on se staral o obchod. Po několika měsících příprav vyšli na trh s prvními výrobky vlastní značky. „Byla to opravdu malá obchodní síť. Když jsme něco našetřili, koupili jsme za pět tisíc látky, z nich se něco ušilo, nafotili jsme katalogy a kamarádi prodávali. Co jsme vydělali, to jsme investovali do dalšího materiálu, takže další nákup látek jsme mohli trochu navýšit. A takhle v malém to šlo zhruba prvních pět let. Jestli jsme v prvním roce investovali nějakých padesát tisíc, tak je to hodně. Naštěstí jsme měli černá čísla vždy, nemohli jsme si dovolit být v červených," říká. V roce 2014, po šesti letech fungování firmy, si mohli dovolit vložit 200 tisíc korun do založení s. r. o.

Avokádo a jednorožci

Začátky byly těžké. Sociální sítě v plenkách. „Byli jsme mezi prvními, kdo začal používat Instagram. Nechtěli jsme jít cestou, která tady byla běžná, že budeme obcházet krámy a nabízet zboží. Místo toho jsme značku směřovali tak, aby nás samy obchody chtěly spíš, než že se jim budeme vnucovat. Proto jsme už tehdy nafotili dobré katalogy, začali rozvíjet on-line.“

V tu dobu už Jakub dokončoval studia Vysoké školy ekonomické, kam šel z praktických důvodů - aby mu vzdělání pomohlo v podnikání. Mezitím založil s kamarádem digitální agenturu, která ho brzy začala živit. A tak pro ELKU nemusel oslovovat investory. Postupem času firma rostla, až na dnešních osm zaměstnanců a dlouhou řadu dodavatelů. Do projektu Jakub postupně zapojil i celou svou rodinu. Kromě maminky je ve firmě zaměstnaná také jeho manželka. A Jakub se směje, že ve firmě pracuje už i dvouletá dcera. „Od čtyř měsíců funguje jako modelka.“ A tak není divu, že se hovorům o trenýrkách nevyhnou ani u večeře nebo na oslavách narozenin.

Jak se rozrůstali, měnili i strategii. Od „skejťáků“ se začali zaměřovat spíše na páry a celé rodiny. Právě sety pro páry jsou v současné době nejžádanější. A co je letos v módě? Jakub tvrdí, že v anketě, kterou uspořádali na webu, si lidé psali o vzory avokáda v kombinaci s jednorožci. „Bylo to půl na půl, tak jsme udělali jednu nohavici avokádovou a druhou s jednorožci.“ Jejich trenýrky se dostaly snad na všechny kontinenty. Když na webu vyhlásí fotosoutěž, lidé posílají fotografie z Kanady, Nového Zélandu nebo Norska. „Měli jsme člověka vyfoceného s trenýrkami na Kilimandžáru, další poslal fotku z padáku,“ směje se Jakub.

Přesto si ani po jedenácti letech netroufá tvrdit, že mají jistou pozici na trhu. Konkurence přibývá, a tak musejí jít neustále dopředu. Jen za letošní rok vymysleli osm novinek. Dnes již kromě trenýrek prodávají celé noční sety, boxerky, tílka, volnočasové kraťásky a zbytky látek využívají na šití škrabošek. Nové produkty se líbí a poslední čtyři roky firma každý rok násobí obraty o desítky procent. Jen loni to bylo 14 milionů korun a letos očekávají asi dvacet milionů. To jsou desetitisíce prodaných produktů. „ELKA prodává produkty, které jsou spíše evoluční, jsou vylepšením stávajícího trhu, takže ano, rosteme, ale je to růst postupný a tvrdě budovaný. Trenýrky zkrátka nejsou revoluční produkt, který naráz potřebují všichni. Budování značky jde zkrátka postupně,“ vysvětluje Jakub strategii růstu ELKY.

Na co ale dnes nejvíc naráží, je kapacita. Vše, počínaje výběrem látek, přípravami vzorků, prototypy, přes střihy atd. si řeší sami, ale konečné šití zadávají firmám. „Trh je přesycený, všichni mají hodně práce, a tak je problém sehnat kvalitní dodavatele. Firmy nemají čas, musíme čekat. Dost se s tím pereme.“

Přestože se stále potýkají s drobnými krizemi, dopředu je žene fakt, že se stále posouvají dopředu. „Nejhezčí je vidět, jak firma roste. To mě hrozně baví. Je to hmatatelné. Třeba aplikace nejsou hmatatelné. Tady to vidíte, můžete si to osahat. Když vidím o Vánocích ty balíky, které jdou do světa, je to moc fajn,“ popisuje a na závěr přidává svůj sen do budoucna: „Rád bych zavedl na trh naše vlastní prádlo na doma, loungewear, a vyrazil s ním do světa. Prostě se stát světovou značkou. Nevím, jestli se to podaří mojí generaci nebo příští, ale byl bych za to moc rád.“

Autor: Michala Jendruchová

Foto: ELKA

Michala Jendruchová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články