V Rijádu testuje provoz jeden z nejmodernějších dopravních systémů na světě. Digitalizaci metra zajišťuje český startup Passengera

V Rijádu testuje provoz jeden z nejmodernějších dopravních systémů na světě. Digitalizaci metra zajišťuje český startup Passengera

17. bře 2022 Anna Jurečková 3 min

Saúdská Arábie přijala před pěti lety plán Saudi Vision 2030, který má zemi pomoci snížit závislost na ropném průmyslu a diverzifikovat ekonomiku. Vizi druhému největšímu státu arabského světa pomáhá naplňovat česká technologická společnost Passengera. Startup založený v roce 2015 pomáhá s digitalizací nového metra v Rijádu.

Zatímco v Praze se teprve začíná rýsovat linka metra D, v hlavním městě Saúdské Arábie zahájil provoz jeden z nejmodernějších dopravních systémů na světě. Rijádské metro se skládá ze šesti linek s celkovou délkou 176 kilometrů, 85 stanic a 183 autonomních vlakových souprav. Na vývoji futuristického projektu se vedle firem, jako jsou Siemens, Alstom nebo Bombardier, podílel i český startup Passengera, který dodává komplexní digitální řešení do prostředků veřejné dopravy po celém světě.

Technologická společnost, kterou vede Jan Kolář (na úvodní fotografii), poskytla digitální ekosystém zajištěný hardwarem vyvinutým ve spolupráci se společnostmi Intel a Advantech. Součástí celého projektu je zajištění konektivity, pokročilé monetizační platformy a systému MMS. Ten provozovateli metra umožňuje monitoring a správu všech instalovaných zařízení v reálném čase. Jedním z hlavních účelů digitalizace je přinést lepší zážitek cestujícím. 

„Passengera byla vybrána pro kompletní zajištění wifi systému pro cestující a monetizačního řešení – od designu až po implementaci našeho softwaru, díky kterému celý ekosystém může fungovat. Projekt mimo jiné zahrnoval design komunikační infrastruktury, instalaci wifi do několika různých typů vlaků a také do stanic metra, měření kvality a pokrytí signálu či řešení seamless autentizace uživatelů,” komentuje desetiletý kontrakt Jan Kolář. 

Největším problémem byl podle zakladatele a CEO Passangery dopad pandemie koronaviru na možnost cestování. Kvůli omezením musela firma dodávat část řešení na dálku. Tým vývojářů si musel poradit také s integrací systému a zajištěním jeho fungování napříč vozidly různých specifikací od různých výrobců. Výzvu pro provoz komunikační infrastruktury představovaly také vysoké teploty.

„Rijádské metro je podle nás skvělou ukázkou toho, jak by mohla vypadat mobilita blízké budoucnosti. Digitální a efektivní, která díky budování pozitivního vztahu s cestujícími dělá z veřejné dopravy atraktivní volbu. Neskutečně nás těší, že tento přelomový projekt vsadil na naše řešení z Česka. Jeho implementace do rijádského dopravního systému byla v posledních letech naší nejvyšší prioritou,“ dodává Kolář. 

Passengera se v současné době chystá také na další projekty. Kvůli plánovaným zakázkám v hodnotě až 10 milionů dolarů hodlá v následujících letech výrazně rozšířit vývojářský tým. V Česku patří mezi klienty bezmála sedm let starého startupu Pendolino nebo Flixbus. Digitální řešení Passengery kromě Saúdské Arábie nalezneme ještě ve vzdálenějších koutech světa, například v turistickém vlaku na Machu Picchu.

Foto: Passengera

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články