Přelom v sexuálním průmyslu: Startup Lora DiCarlo jako první v historii získal státní peníze na vývoj erotické pomůcky


Známá značka Lora DiCarlo získala od státu Oregon investici ve výši 99,637 dolarů (2,2 milionu korun) určených pro uvedení intimní hračky Osé na trh. Státní podpora SexTech startupu je svým způsobem přelomovým okamžikem. Osé je jediným produktem nabízejícím hands-free smíšené orgasmy za využití mikrorobotiky k co nejvěrnější imitaci živého partnera.

Jestli se již nyní červenáte, nebojte, dál než za tuto hranici nepůjdeme. Osé je hi-tech bezdotykový vibrátor, který využívá moderní robotická řešení, vzdušné proudění a důmyslná tření, na místo drsných vibrací.

Značka Lora DiCarlo se proslavila na nedávném CES expu v Las Vegas, kde byla nominována v kategorii Innovation Award in Robotics, ale následně byla její nominace zrušena a značka z výstavy vyřazena bez ohledu na to, že produkt v těsné spolupráci s inženýry z Oregon State University přinesl mnohé technologické inovace - usiluje např. o osm patentů v oblasti robotiky, biomimetiky (napodobení živých organismů) a inženýrských řešení.

Pořadatelé šlápli vedle i přesto, že svá tvrzení o „nemorálním příspěvku v nominaci”, zjemnili slovy mluvčí Sarah Brown: „Lora DiCarlo nezapadá do žádné z našich existujících kategorií a její nominace na ocenění nikdy neměla být přijata.” Mediální humbuk přinesl značce snad více popularity, než kdyby jednoduše vyhrála ocenění a produkt bez potíží vystavovala. Umíte si jistě představit, kolik hlasů zastávajících rovné příležitosti žen a odsuzujících tabuizaci či stigmatizaci intimních témat se objevilo.

To, že stát Oregon udělil značce grant v hodnotě 2,2 milionů korun určený pro uvedení Osé na trh, je důležitým průlomem pro celý sex průmysl. „Toto uznání státem Oregon je pro nás důležité, protože potvrzuje obecný trend přijímání erotických pomůcek a ekonomický potenciál nás žen podnikatelek,” zhodnotila úspěch zakladatelka Lora Haddock. Komise v Business Oregon se rozhodla podpořit podnik především kvůli inovativnímu inženýringu, solidnímu výzkumu a vysokému tržnímu potenciálu.

Před Lora DiCarlo stojí výzva v podobě dosažení trhů, které jsou tématům ženského sexuálního zdraví nyní zavřené - např. sociální platformy povolují inzerci přípravků na erekci, ale jakékoliv hračky striktně zakazují. Pokud se jim podaří zbavit těchto dvojích standardů, otevře se jim celosvětový SexTech trh a jeho vnímaní se posune směrem k legitimnímu motoru ekonomického růstu. Minimálně v Oregonu již počítají se vznikem pracovních míst.

Závěrem ještě dodejme, že Osé bude uveden na trh ve 3Q 2019.


Autor: Matyáš Vejskal
Foto: Archiv Lora DiCarlo