Ultralehké motory od Turncircles uleví kosmickým roverům a prodlouží výdrž dronů. Pod křídla je nově bere pražský ESA BIC

Ultralehké motory od Turncircles uleví kosmickým roverům a prodlouží výdrž dronů. Pod křídla je nově bere pražský ESA BIC

7. dub 2021 Václav Lang 3 min

Na sklonku své první pětiletky hlásí pražský inkubátor ESA BIC nový přírůstek, kterým je český startup s mezinárodními kořeny Turncircles. Vyvíjí ultralehké elektromotory, které jsou až o polovinu lehčí než běžné používané pohony. Díky tomu už nyní udrží drony mnohem déle ve vzduchu a nově se chtějí dostat i do vesmíru.

Aerospace odvětví dlouhodobě naráží na zásadní problém: poměr váhy stroje a výdrže baterie. Čím je baterie, potažmo stroj těžší, tím více energie je zapotřebí pro jeho rozpohybování a následné udržení v pohybu. „Jaký smysl má létání, když nemůžete zůstat ve vzduchu?” ptají se inovátoři ze startupu Turncircles, jehož zakladatelé pocházejí z Německa, Švýcarska a Turecka.

A přicházejí s řešením. Jsou jím ultralehké elektromotory, které podle společnosti vyvinou výkon od 50W do 56 kW, ovšem při násobně nižší hmotnosti. „Technologický pokrok často definují vlastnosti jako menší, lehčí a výkonnější. Přesně na tyto charakteristiky se Turncircles soustředí při vývoji svých elektromotorů. Tým Turncircles se věnuje inovaci technologie elektrických motorů, které ve srovnání s předními konkurenty poskytují lepší výkon v poměru výkonu k hmotnosti (power-to-weight), popsal pro StartupJobs Newsroom CEO společnosti Kaan Ozgen.

Společnost fungující od roku 2015 se nově stala součástí kosmického inkubátoru ESA BIC fungujícího v Česku od roku 2016 pod záštitou CzechInvestu.

Ulehčí vesmírným roverům

Jejich řešení využívá bezkartáčový stejnosměrný motor s permanentními magnety a lehčí materiály. Bližší informace o technologii si firma nechává pro sebe, nicméně tvrdí, že její motory jsou stejně výkonné jako ty běžně používané, ovšem o polovinu lehčí. To může najít uplatnění jednak v oblasti Space, kdy transport každého kilogramu na orbitu stojí tisíce dolarů, tak u dronů, kterým ultralehké motory umožní zůstat ve vzduchu mnohem déle.

Běžné drony, které jsou z velké části limitovány právě výdrží baterie, jsou schopny létat na jedno nabití průměrně 15 až 20 minut. Je to dané kromě krátkých lopatek vrtulí zejména také tíhou stroje. Ultralehké motory od Turncircles dokážou podle výrobce prodloužit dobu, po kterou je kvadrokoptéra ve vzduchu, o polovinu. Což by mohlo být významné zlepšení například u dronů nasazovaných v krizových situacích. Sama společnost má ve svém portfoliu například odolný dron s termokamerou, jenž podle oficiálních údajů vydrží ve vzduchu až hodinu a půl. Elektromotory od Turncircles však poslouží i v jiných oblastech, například u elektrokol nebo invalidních vozíků.

Nově se společnost podle jejího šéfa zaměří na přivedení svých motorů do kosmu. I k tomu má dopomoci zmíněná účast v pražském inkubátoru. Ve vesmíru mají být elektromotory tohoto startupu použitelné jak pro družice, tak i vozítka typu Mars roverů. Například aktuálně nasazený rover Perseverance má na každém kole jeden elektromotor, přičemž Turncircles slibuje, že bude schopen nabídnout stejně výkonné motory, ovšem o polovinu lehčí.

„V Česku jsou skvělé školy, což v důsledku znamená přísun šikovných potenciálních zaměstnanců. Je tady navíc skvěle rozvinutý kosmický průmysl, a tak se do budoucna nabízí i velké množství možných partnerů,” komentovala nový přírůstek marketingová manažerka ESA BIC Kateřina Syslová.

Společnost, již aktuálně tvoří čtyři lidé, chce v Česku najít kvalitní lidi pro spolupráci, zejména se zkušenostmi a znalostmi z mechaniky, elektroniky i byznysu.

Foto: Turncircles/ESA BIC

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články