Tomáš Studeník: Večer na FuckUp Nights má ideální průběh - zasmát se ostatním a večer to s nimi zapít!


Tomáš Studeník je strůjcem konference FuckUp Nights, v rámci které se úspěšní lidé svěřují se svými nezdary.  K čemu je to dobré? Kromě zábavy a inspirace tu rozhodně získáte mnohé užitečné rady do života, jako třeba “Nikdy nerozdávejte alkohol zdarma před začátkem seriózní akce, kterou pořádáte” nebo “ investigativní novinařina je o tom podívat se i na druhou a třetí stránku vyhledávání”. V září bude Praha svědkem už dvacáté FuckUp night. Jaká cesta k této jubilejní konferenci vedla, o čem vlastně FuckUp Nights jsou a jaká ponaučení si z ní tvůrci odnášejí? Nejen na to jsme se Tomáše zeptali.      

 

Tomáši, nemůžeme začít jinou otázkou než “Co je to FuckUp”?  

Hezky česky řečeno, je to průser. FuckUp Nights jsou tedy večery průserů, na kterých pětice odvážlivců veřejně přizná, co podělali a co jim to dalo do života.

 

Na FuckUp Night se to hemží opravdu inspirativními příběhy, není to ale pořád trochu i o té klasické škodolibosti typu “Tak i ON toho docela dost zvoral! Super!”

Škodolibosti je tam opravdu minimum. Posláním FuckUp Nights je ukázat na stále živých příkladech, že se svět nezboří, když něco poděláte. Právě naopak, něco vám to do dalšího podnikání, nové kariéry či umělecké tvorby může dát. Neúspěch by neměl být společenské tabu, naopak je zdravou a nutnou podmínkou inovací, pokroku a zajímavého života vůbec.

 

Povězte nám něco o začátcích Fuckup Night v Praze. Měl jste někdy pocit, že by pro Vás FuckUp Night nakonec mohla být FuckUpem?

Ten pocit mám před každou FuckUp Night a také po ní. Hned první FuckUp night na konci roku 2014 málem nebyla. Pár hodin před začátkem jsem zjistil, že majitel prostor vůbec netuší, že tam chceme něco dělat. Navíc vedle měla probíhat hodina jógy a nebylo myslitelné, abychom naši produkci realizovali. Naštěstí žijí v Čechách dobří lidé, kteří rozumí průserům a dali nám zelenou.

Ale i když se produkce povede, tak si nejsme jisti, jestli to bylo pravé ořechové. Nejsme přece mainstreamová akce, kde všechno pěkně šlape. A tak se pokaždé ptám: Podělali jsme to podle očekávání? Nebyl ten večer až moc dobrý? Děsí mě, že naše nekoncepčnost a absence jakékoli fungující dramaturgie večerů nás jednou doběhne a nepřijde nikdo. Na druhou stranu, to bude teprve ta pravá FuckUp Night dotažená k dokonalosti. V ten moment toho necháme:-

 

Co Vaše FuckUpy? Postavil jste se někdy sám na pódium a podělil se o ně?

Jasně, hned v začátcích jsem popsal svou seznamovací apku Fingerpathy, která spojuje lidi na základě toho, jak ťukají na obrazovku mobilu. Statisíce v čudu, appku nikdo nepochopil. A největší FuckUp byl jet jí prezentovat do Irska, kde katolické publikum lehce nevydýchalo prsťovací branding celé aplikace (fingering).

 


 

Jak dlouho už FuckUp Night děláte?

První jsme zorganizovali v prosinci 2014, takže už přes dva a půl roku.

 

Vzpomenete si na nějaký startupový FuckUp, o kterém by třeba naši klienti měli vědět?

Je jich spousta. Na FuckUp Nights vystoupilo již přes 140 speakerů a přes padesát jsou startupeři. Vzpomínám na dnes již legendárního Jakuba Nešetřila z Apiary, jak žili v začátcích z peněz od rodičů nebo Martina Šťávu z STRV, jak dostával na střední před koncem roku známky z pětky na čtyřku.

 

Našel jste si sám pro sebe nějaké velké poučení z těch možná už stovek příběhů o neúspěchu, které jste během FuckUp Nights slyšel?

Ano a zhmotnil jsem je do následujícího bonmotu: "Nepoděláš, nevyděláš". Bohužel na druhou polovinu věty stále sám čekám.

 

Jak hosté reagují, když je zvete na akci, kde by měli vyprávět o svých nezdarech? Čas od času na přednášce zmiňují, že je to zaskočilo. Myslíte si, že můžete některé z nich takto postrčit, aby se nad svými neúspěchy zamysleli?

Ćást se domnívá, že je zvána na nějaký pokleslý swingers mejdan, část se omluví, že žádný FuckUp v životě nemají a část se zasměje a s účastí souhlasí. V podstatě je zajímá nejvíce jaké je na akcích publikum a jsou překvapeni, že tam chodí tolik (350 - 450) mladých lidí, kteří jsou navíc ochotni platit vstupné.

 

Co byste si přál, aby si obecenstvo z FuckUp Night odneslo?

Farář Zbigniew Czendlik, který sám na jedné z FuckUp Nights vystoupil, to shrnul takto: FuckUp Night je zábavný večer s intelektuálním přesahem. Budu rád, když si účastníci za čas v nějaké situaci vzpomenou, že tohle už slyšeli na FuckUp Nights a chybu, kterou by jinak udělali, neudělají.

 

Kdy se koná další FuckUp Night?

Zářijová FuckUp Night bude výroční - je to dvacátá FuckUp night v Praze. Navíc budeme mezi průsery vyhlašovat nejlepší české startupy roku 2017. Vystoupí politik Dominik Feri, zpěvačka Lenka Nová či marketingový ředitel Prazdroje Grant McKenzie. Bude to nejnabitější večer průserů, co Praha zažila. Doražte 25.9. od 19 hod do kina Lucerna. Více info a vstupenky na www.fuckupnights.cz

 

Proč bychom měli na FuckUp Night přijít?

Kdo se moc ptá, moc se dozví. Na FuckUp Nights se prostě chodí. Večer má ideální průběh: Zasmát se ostatním a pak to s nima zapít!