Tomáš Ligenza z CleverMaps: “Běžte tam, kde vám vyhovuje prostředí“

Tomáš Ligenza z CleverMaps: “Běžte tam, kde vám vyhovuje prostředí“

2. kvě 2018 Redakce 5 min

"Práce je důležitá součást života..." říká Tomáš, který brzy oslaví již čtvrtý rok v CleverMaps. Jak vypadá den senior developera a co taková práce obnáší? A zbyde čas i na koníčky? Pokračujte dále a poznejte Tomáše :) 

 

Pracujete jako Senior Developer v CleverMaps. Mohl byste nám říci, co taková práce obnáší?

Pracuji na projektu CleverAssets. S dalšími asi deseti kolegy vyvíjíme webovou aplikaci, která umožňuje vést evidenci pachtovních smluv, a to jak farmářům, tak velkým vlastníkům a která pokrývá i navazující workflow, jako třeba daňová přiznání, platby apod.

Moji pracovní náplň lze rozdělit zhruba na tři části. Tou první je práce vývojáře, kdy se účastním implementace nových features, refaktoringu nebo opravy bugů, které jsou řízeny sprintem. Je to pro mne důležitá část, protože si chci udržet povědomí o business logice a datovém modelu a také o stavu jednotlivých komponent. Druhou částí je práce architekta. Na základě funkčních a nefunkčních požadavků navrhuji koncept aplikace a řešení jednotlivých komponent. Protože naše aplikace stále rozšiřuje svůj use case, tak i její struktura se vyvíjí. Poslední jasně ohraničenou částí je operations, kde především vyvíjím a udržuji naše nástroje na automatizaci, vylepšuji development/deploy proces nebo ladím konfiguraci technologií.

Kromě toho vytvářím nebo kritizuji specifikace a analýzy kolegů, dělám code reviews, příležitostně se účastním HR pohovorů nebo schůzek s klienty, udržuji měsíční týmovou nástěnku vývojářů, pořádám technologické meetingy CleverAssets projektu a jsem součástí Rady starších (což je koncept, který umožňuje technologickým leaderům jednotlivých projektů v CleverMaps společně sdílet a konzultovat technické informace a řešení).

 


 

Jak dlouho pracujete v CleverMaps? Co se změnilo od vašich začátků?

V CleverMaps jsem začal pracovat v srpnu roku 2014, takže za chvíli oslavím čtyři roky ve firmě. Tehdy jsem měl něco málo přes 20 kolegů, aktuálně je nás více než 70. Brněnská, pražská a vlastně i hradecká kancelář se za tu dobu přestěhovala do větších a více vyhovujících prostor. Do firmy vstoupil nový investor, jednotlivé projekty se začaly diferencovat jak personálně, tak technologicky. Přesto dále sdílíme společný prostor a jsme schopní se vzájemně obohacovat. Struktura firmy zůstala plochá (což je vzhledem k 3,5násobnému počtu lidí úžasné) a stále mohu hrdě poznamenat, že pracuji ve svobodné firmě. Větší počet kolegů umožňuje jemnější specializaci, rozšiřuje množinu nápadů, zvyšuje kolektivní inteligenci a vybalancovává typy osobností v týmech.

 

Jak vypadá váš pracovní den?

Různě, protože nemám rád stereotypy ani monotónnost. Hodně využívám možnosti pracovat z libovolného místa, takže pokud nemám naplánovaný meeting, schůzku či konzultaci, kvůli které bych měl cestu do poboček v Brně, Praze či v Hradci Králové, pracuji ze své domácí kanceláře nebo také z různých zajímavých míst, kde zrovna jsem. Například minulý týden jsem s manželkou strávil v jurt campu v jižních Čechách, kde jsem pracoval z jurty. Na mou efektivitu má pozitivní vliv různorodost prostředí a program pracovního dne, čehož se snažím využít. Práci pak přizpůsobuji aktuálnímu času a prostředí. Průběh dne bývá většinou více komunikativní, frekvence výměny informací v našich kanálech dává výhodu práci spíše jednotvárné nebo kreativně nenáročné. Složitější úkoly, při kterých je třeba krátkodobě nastudovat a pamatovat si velké množství informací nebo se intenzivně soustředit na řešení problému, radši směřuji do klidnější částí dne/noci a do klidnějších prostředí.

 

 

Stíháte při práci i svoje koníčky? Jak si organizujete svůj čas?

Ano, jsem s kvalitou svého volného času spokojen. Rád kombinuji práci s pohybem, protože během běhu, jízdy na kole nebo lyžování mozek odpočívá a často mne řešení různých problémů napadají právě při těchto aktivitách. Během zimy ještě rád hraji pravidelně hokej a volejbal, s nástupem jara a tepla pak více vyrážíme se ženou do přírody. Chodím také do sauny. Aktuálně se připravuji na brzké narození dcery, což bude z pohledu organizace pracovního a volného času zcela jistě zajímavá zkušenost. ;-)

S časovou pohodou zároveň souvisí přístup kolegů a zaměstnavatele. Pokud team leader a product owner dokáží dobře plánovat vývoj produktu, obchod a helpdesk umí prioritizovat své potřeby, tým dělá specifikace, analýzy a snaží se o přesné odhady, pak nenastávají výjimečné situace, kdy je nutné pracovat přesčas nebo o víkendu apod. Musím poděkovat týmu CleverAssets a firmě CleverMaps, že klasické IT vtípky typu: „Programátor se plíží chodbou v 19:30 z práce a v tom potká majitele firmy: „Ale kampak?“ Volá na něj majitel: „Berete si půlden dovolenou?“ „Ne, ne, já jsem myslel, že bych si šel dát oběd,“ odpovídá programátor.“ nemají u nás živnou půdu.

 

Co vám práce v CleveMaps dává?

Práce je důležitá součást života a já jsem rád členem CleverMaps family, neb přestože nejsme rodinná firma v pravém slova smyslu, jako v rodině se zde cítím. Vlastně od první chvíle, kdy jsem se krátce po nástupu do CleverMaps účastnil firemního víkendu v Moravském krasu, kde jsme pod vedením Honzy Sirotka prolézali některé veřejnosti nepřístupné jeskyně a já trochu podcenil proviant. Avšak ochotní kolegové mi hned sami nabízeli jídlo, pití apod., takže jsem se cítil od první chvíle jako někde v turisťáku. Tato ochota a slušnost vás vlastně nakazí a šíří se pak celou firmou.
Zároveň je pro mne firma koncentrátem chytrých a šikovných lidí, které je radost sledovat při práci, diskutovat s nimi o variantách řešení problémů nebo trávit společně volný čas nepracovními povinnostmi. Ostatně tzv. firemní výjezdka jsou již legendárními událostmi, na kterých lze zažít třeba přechod přes žhavé uhlí nebo založit firemní kapelu.

CleverMaps je pro mne také jistotou. Nejenom materiální, která mi umožnila založit rodinu, ale zároveň i jistotou, že ještě zažiju velké a zajímavé věci, že se budu při práci bavit a že se nám podaří obohatit a posunout svět někam dál.

 

 

Co byste vzkázal lidem, kteří zvažují odchod z korporátu do startupu?

Startup má svá specifika, stejně jako korporát. Běžte tam, kde vám prostředí vyhovuje. U nás si můžete domluvit den nebo dva na zkoušku a zjistit tak vaši startupovou a CleverMapsí kompatibilitu. Já jsem za svou volbu červené pilulky šťastný a ostatním startupovým duším ji vřele doporučuji.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články