Tátové z Chomutova vytvořili appku, která má děti dostat od obrazovek na hřiště

Tátové z Chomutova vytvořili appku, která má děti dostat od obrazovek na hřiště

20. úno 2019 Redakce 2 min

Dalo by se to přirovnat ke geocachingu, jen místo známých kešek" jsou různě po okolí umístěné tzv. LisApp čipy, které jdou načíst přes vlastní mobilní aplikaci. Tvůrci nové hry se tak snaží přiblížit návykům dětí, a když už je nemohou odpoutat od jejich smartphonů, tak je prostřednictvím plnění úkolů alespoň pošlou do přírody či do knihovny.

„Jsme parta kamarádů, kterým není tak úplně lhostejné, co se okolo nich děje. A ano, máme v tom také své zájmy. Naše děti. Nechceme, aby z nich vyrostly líné nepohyblivé bytosti, které se o nic nezajímají, ale činorodé osobnosti s různorodými zájmy, nezahleděné jen do sebe či do monitorů, mobilů a tabletů," vysvětluje důvody k založení projektu a stejnojmenné neziskovky její ředitel Petr Káš.

S kamarády tedy naprogramovali webové rozhraní a mobilní aplikaci, která možňuje evidovat účast na aktivitách. Přihlásit se může každý soutěžící od 6 do 18 let, který se zaregistruje na stránkách Life is skill, stáhne si do mobilu aplikaci a zapne v ní funkci pro snímání NFC čipů. Pak už jen chodí po místech, kde jsou umístěny čipy a načítá body do svého mobilního telefonu, který vše eviduje a odesílá do centrály aplikace. Zde dochází k okamžitému vyhodnocení a výsledky včetně aktuálního stavu každého účastníka jsou ihned k dispozici na portále projektu.

Čipy jsou v přírodě i knihovně

Pro úspěch nejsou potřeba žádné speciální dovednosti, schopnosti, talent, či cokoli jiného, co by mohlo kohokoli diskriminovat. Jedinou vlastnost, kterou musí každý účastník prokázat, je jeho vytrvalost, se kterou je schopen se všech volnočasových aktivit účastnit. Body jsou pragmaticky sbírány za účast na aktivitách a ne za prokázání jakýchkoli speciálních schopností. Tím je mimo jiné umožněno porovnávat zdánlivě neporovnatelné. „Jsme schopni porovnávat sportovce, modeláře, kulturní nadšence, apod. A přesto jejich porovnáním dokážeme vše vyhodnotit, účastníky našeho projektu motivovat a zároveň je odměňovat za jejich vytrvalost," dodal Káš.

Čipy jsou umístěné třeba na zajímavých místech v přírodě, na věži, ale také třeba v knihovně, u kulturních památek nebo ve spolupracujících klubech pro děti a mládež, které pořádají pro děti nejrůznější aktivity. Čím více aktivit se dítě zúčastní, tím lepší mají bodové hodnocení, za které dostanou poté odměny. Konkrétní odměny zatím tvůrci nezveřejnili, ale už jich mají za několik desítek tisíc korun, půjde například o poukázky na sport apod.

Pomáhají jim také partneři, mezi kterými jsou třeba LESY ČR nebo již zmíněné místní kluby. Většina čipů je zatím umístěna na Chomutovsku, ale v případě zájmu je organizátoři chtějí rozšířit po ČR. Hra začala nyní v únoru a bude trvat do srpna, další roky mají přibývat nová kola.

Autor: Jan Charvát

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články