V Česku vzniká nejekonomičtější raketa. Do vesmíru vynese kilogram nákladu za 116 tisíc korun

V Česku vzniká nejekonomičtější raketa. Do vesmíru vynese kilogram nákladu za 116 tisíc korun

12. úno 2019 Petr Woff 2 min

Do pražského kosmického inkubátoru přibyl první startup, jehož technologie mají být používané za pomyslnou vesmírnou hranicí. Projekt dostal jméno Suborbitality, v čele stojí dva inženýři z Egypta a USA. Už letos v létě chtějí vypustit do vesmíru raketu, která bude mít nejlevnější jednotkovou cenu nákladu. Cílem jsou nejen vědecké experimenty, ale taky komerční úspěchy.

V české metropoli sídlí jeden z podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury: ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre) Prague. Prostor v něm dostalo už 15 mladých firem, které usilují, abychom v běžném životě měli užitek z vesmírných technologií - například z družicových dat, speciálních rentgenových systémů nebo leteckých součástek apod. ESA BIC Prague nyní přijal nový projekt, za nímž stojí především inženýři Hamed Gamal z Egypta a David Hubert z USA.

Jejich mezinárodní tým vyvíjí raketu, která sice vyletí za pomyslnou vesmírnou hranici - tedy více než 100 kilometrů nad zeměkouli, ale nedosáhne oběžné dráhy (orbity).

Svoji firmu pojmenovali Suborbitality s.r.o. „Současných suborbitálních raket není mnoho, a navíc jsou poměrně drahé, protože nejsou primárně určeny pro komerční využití,” říká Gamal. Ve svém startupu proto vyvíjí novou, údajně nejekonomičtější alternativu. A poprvé chce svůj výtvor poslat do vesmíru už v létě, podruhé na podzim a potřetí ještě na sklonku letošního roku.
 

Nejlevnější výtah do kosmu

Pražská raketa má být 7,5 metru vysoká, o průměru 40 centimetrů a podle plánu unese 50 až 75 kilogramů zákaznického nákladu. „Téměř celá” bude opakovaně použitelná, díky čemuž může dosáhnout „nejvyššího výkonu za nejnižší cenu”. Přesněji řečeno, Suborbitality má vynést do vesmíru jednotku nákladu levněji, než jakýkoliv „existující nebo plánovaný prostředek”. A úplně přesně jde o cenu 4 500 eur za kilogram, tedy v přepočtu zhruba 116 000 Kč/kg. Zájemci si mohou svůj prostor rezervovat na e-mailové adrese booking@suborbitality.com.

Suborbitality ovšem nenabízí „jenom” přepravu nákladu do vesmíru. Hledá taky investory, kteří se mohou hlásit na adrese invest@suborbitality.com.
 

Lákadlem byli tuzemští odborníci

„Chceme vytvořit takovou raketu, která testování malých družic, jiných kosmických technologií a vědeckých experimentů ze všech možných oblastí zpřístupní všem,” říká Gamal. V cílové výšce totiž panují podmínky, které jsou pro tyto účely žádoucí - například mikrogravitace a kosmická radiace. Mezi potenciální klienty projektu patří výzkumné instituce, univerzity nebo výrobci malých družic a podobných technologií.

„Suborbitality je prvním startupem v našem inkubátoru, který se zaměřuje na vývoj technologií používaných přímo ve vesmíru,“ říká Michal Kuneš, zástupce ESA BIC Prague. Na projektu mohou spolupracovat také ryze čeští partneři, o participaci jedná například ČVUT, ale taky několik firem. Právě tuzemští odborníci jsou důvodem, proč dvojice zahraničních inženýrů preferuje jako svoji základnu tuzemsko. Ovšem používat chce techniku ze širší Evropy a raketu nasměruje vzhůru ze švédska. Oba kolegové předtím na suborbitálních letech pracovali ve stejné polské firmě SpaceForest Sp. z o.o.
 

Autor: Petr Woff
Fotografie: suborbitality.com

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články