Startupy pomáhající od závislostí. Pro ČR španělská vesnice, v zahraničí nahrazují Anonymní alkoholiky

Startupy pomáhající od závislostí. Pro ČR španělská vesnice, v zahraničí nahrazují Anonymní alkoholiky

12. úno 2019 Václav Lang 5 min

V minulém článku na téma Suchého únoru jsem si stěžoval, že jsem nenarazil na příliš mmnoho startupů, které by se věnovaly boji se závislostmi, a že se naopak prostředí mladých firem mění v peklo pro ty, kteří nechtějí mít s pitím co do činění. Ale není to pravda, přece jen existují, třebaže hlavně v zahraničí. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších.

Česká republika se dlouhodobě drží na špici užívání alkoholu. Při loňském výzkumu mezi zeměmi OECD jsme se společně s Francouzi podělili o druhou příčku za prvními Litevci ve spotřebě alkoholu. Zatímco tam se vypije 13,3 litru čistého alkoholu na osobu ročně, průměrný Čech vypil za předešlý rok 11,7 litru.

Není proto překvapením, že se u nás ujala iniciativa Suchej únor, která vyzývá k měsíci (tomu nejkratšímu) bez pití. Nechme stranou, zda je taková krátkodobá trendy záležitost efektivní. Pojďme se podívat, zda na poli startupů a aplikací najdeme prostředky, které střízlivost a obecně boj se závislostmi podporují. 

People photo created by rawpixel.com - www.freepik.com
 

Lidé hledají vztahy ve skupině

Americký web cnet.com připomíná, že klíčem k zvládání závislostí byla po desetiletí zejména face-to-face setkávání, kde se podobně postižení lidé mohli vzájemně podporovat - třeba ta známá setkání Anonymních alkoholiků. I proto není jednoduché vyřešit daný problém prostou aplikací, která vám bude zasílat notifikace o tom, že to ranní pivo byste měli oželet. „Klíčem ke střízlivosti jsou vztahy,” uvedl pro zmíněný web psychoanalytik ze St. Louis Psychoanalytic Institute Peter Ruderman. „Lidé docházejí na 12bodový program, kde hledají vztahy a získávají obrovskou podporu od skupiny,” přiblížil.

A přesně tohle je (asi) moment pro sociální sítě. „Jako každý, kdo měl problémy s drogovou nebo alkoholovou závislostí, vím, že vás to izoluje. Oddělí vás to od vašich přátel, rodiny, vašich životních cílů. A obzvlášť vás to oddělí od sebe samých,” popsal Beau Mann, zakladatel a CEO populární sítě Sober Grid, který se rozhodl se svými závislostmi skoncovat ve 24 letech a přihlásil se do odvykací komunity. Brzy ale zjistil, že „život poté” není vůbec snadný a že mu chybí lidé, s nimiž by mohl sdílet svou střízlivost.

„Být čerstvě vyléčený bylo samo o sobě dost těžké, ale být čerstvě vyléčený na filmovém festivalu (Sundance), který je v podstatě non-stop pařbou, byla muka. Byl jsem tam s přáteli, kteří se ale alkoholu nevzdali. A tak jsem v tom byl sám, jenže jsem se chtěl setkávat s lidmi - aniž bychom při tom navštěvovali bary nebo jiná riskantní prostředí. Bylo téměř nemožné spojit se s dalšími střízlivými a jít třeba na kafe, na lyže nebo na promítání,” popsal zkušenosti, které ho vedly v roce 2015 k založení dnes jedné z nejpopulárnější sociálních platforem podobného typu. K dnešnímu dni ji údajně používá 130 tisíc lidí.

Uživatelé se prostřednictvím Sober Grid propojují s ostatními léčícími se ze závislosti na alkoholu. K dispozici je newsfeed pro sdílení svých pocitů, počítadlo střízlivých dnů či různé denní úkoly, které udržují komunitu pospolu. Možná nejdůležitější službou ale je, že lidé mohou nahlásit, když se cítí, že mají chuť sáhnout po skleničce, a dočkají se okamžité pomoci.
 

Stud a nedostatek času

Novinkou se nedávno stal startup Real Drug Talk Australana Jacka Naglea. Sám si prošel závislostí na metamfetaminu a následně nákladnou léčbou. Stal se také tváří boje proti této droze a začal pracovat s podobnými případy na soukromé klinice v Melbourne. Postupně mu však přestalo vyhovovat, že lidé s podobným problémem platí za kúru 30 až 90 tisíc dolarů. Rozhodl se proto založit on-line coachingovou platformu, kde nabízí internetové kurzy za zlomek ceny. Klienty jsou především byznysmeni, kteří by neměli na osobní sezení čas, nebo se bojí stigmatu.

Party photo created by freepik - www.freepik.com

Podobná platforma ale není ojedinělá, v Austrálii funguje například Hello Sunday Morning, zaměřená na „zlepšení picí kultury”, She Recovers je zase určená pro ženy zotavující se z různých životních epizod, případně britská Sobristas, pomáhající alkoholikům. (V případě zájmu o další podobné aplikace můžete najít jejich výčet třeba na webu organizace New Perspectives, která pomáhá lidem bojujícím se závislostmi.)

Ve Spojených státech, kde řádící opioidová krize připraví denně o život přes 130 lidí, vzniká poslední dobou celá řada aplikací zaměřených právě na boj s návykovými medikamenty. Některé aplikace, například Emocha, tak prostřednictvím kamery dohlíží, zda se uživatel nepředávkovává, aplikace Triggr zase pozná podle užívání telefonu, zda není jeho držitel v drogovém nebezpečí - třeba neposílá uprostřed noci atypické esemesky (aniž by prý aplikace tyto zprávy četla). Biotechnologická společnost Blue Therapeutics zase vyvíjí silné, ale nenarkotické tlumiče bolesti, jež by teoreticky (dá-li silná farmaceutická lobby) mohly návykové opioidy vytlačit.
 

Alkotestery jako dlouhodobý monitoring pití

V Česku se zatím v tomto ohledu musíme spokojit s několika manuálními alkohol testery, do kterých si můžete zapisovat počet vypitých drinků a následně se dozvědět, kolik jste jich vypili. Prakticky asi jako když se podíváte na účet na stole. Pouze s tím rozdílem, že tyto vám i orientačně vypočítají promile alkoholu v krvi, byť na takový výpočet se příliš spoléhat nedá.

Mezi oblíbené patří aplikace AlcoDroid. Ten vedle orientační zkoušky na alkohol vede statistiky, které mohou jedinci napovědět, jak zle na tom s pitím je. Pokud k vypitým nápojům zaznamenáte také jejich cenu, bude vám přístroj také vypočítávat, kolik peněz jste za alkohol utratili.
 

Autor: Václav Lang

(Cover photo: Business photo created by rawpixel.com - www.freepik.com)

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články