Revoluční využití VR pro výcvik zaměstnanců: V pražském Virtuplexu se trénuje třeba údržba trafostanice


V pražských Horních Počernicích otevřeli na přelomu února a března Virtuplex - halu s rozlohou 600 metrů čtverečních, kterou si mohou firmy pronajmout a využít možnosti rozšířené virtuální reality ke školení zaměstnanců nebo projektování nových poboček, produktů, či postupů. 

Nasadíte si brýle, na záda si oblečete PC jednotku a před očima se vám zhmotní zcela nový svět. Většina z nás se hned zasní, jak by asi vypadalo takové řádění v GTA 5 okořeněném VR (virtuální realitou), ale tato technologie hledá své místo také v byznysu.

Virtuplex v průmyslové části nedaleko Prahy zabírá celkovou plochu 900 m2, kde 1/3 tvoří plocha kavárny, baru, relax zóny s leteckými simulátory a zasedací místnost, zbylé 2/3 potom rozlehlá hala, po které se může toulat až pět odvážlivců s futuristickými brýlemi naráz. Mohou navzájem i spolupracovat, ve virtuálním světě jsou vyobrazeni pomocí nenápadných avatarů.

„Svou rozlohou a vybavením je tento projekt v evropském kontextu naprosto unikátní. VR brýle s 5K rozlišením, absolutní bezdrátová volnost pohybu díky PC v batohu a systém trackování v prostoru umožňují využít technologii budoucnosti zcela bez omezení a v reálné životní velikosti,” vysvětluje spoluzakladatel Virtuplexu Martin Petrovický. Výhody použití VR v byznysu demonstruje na příkladu školení výškových prací - pracovníci si zvyknout plnit úkoly ve zdánlivé výšce v bezpečí Virtuplexu. Druhým příkladem je údržba trafostanice, kterou nelze pro školící potřeby vypnout a trénink nováčků by v provozu byl velmi náročný.

Využití VR technologie je zajímavé z komerčního hlediska především pro školení zaměstnanců a efektivní ladění různých projektů. Mezi první klienty se řadí Česká spořitelna, která ve Virtuplexu pracovala na konceptu nové pobočky v Telči. „Dříve to zabralo deset až dvanáct měsíců, díky virtuální realitě jsme nový koncept vyladili za měsíc intenzivní práce," říká Antonín Kratochvíl, expert na inovace v České spořitelně. Banka zde v budoucnu plánuje proškolit až 500 zaměstnanců v novém systému poboček bez přepážek.

Společnost Virtuplex je vcelku mladá, ale spadá do skupiny Etnetera, což jí umožňuje využívat zajímavé synergie - klientům zvládne naprogramovat kompletní zadání pro virtuální realitu, hardware pro VR poskytuje VRgineers, který je také členem skupiny. Etnetera je hravá a kreativní firma, což si doporučujeme ověřit v jejich profilovém videu na Startupjobs. (VRgineers si oblíbil také investor Martin Rozhoň, který o svých krocích blíže pohovořil v tomto rozhovoru.)

Autor: Matyáš Vejskal