Wozniak v Praze, boom v erotice a vratné láhve. Co hýbalo světěm startupů v uplynulém týdnu?

Wozniak v Praze, boom v erotice a vratné láhve. Co hýbalo světěm startupů v uplynulém týdnu?

8. říj 2021 Václav Lang 5 min

Na konferenci SWCSummit vystoupil Steve Wozniak, podívali jsme se blíže na fenomén recyklovatelných láhví, vyslechli příběh chytrého pomocníka call center a zabrousili tentokrát i do lechtivějších oblastí. Pojďte si s námi v pravidelném „žraločím” přehledu týdne shrnout, co zajímavého se dělo ve světě startupů, byznysu a technologií. 

Zkraje týdne postihl Facebook, Instagram a WhatsApp několikahodinový výpadek. Vzpomenete si, co jste v té době dělali? Někteří jej vůbec nezaznamenali, jiní jej pocítili trochu a další velmi. Nejhůře na tom patrně byli oživlé reklamní poutače Instagramu a taky Mark Zuckergerg, jenž co hodinu přicházel o miliardu dolarů. 

„Vypnuté” pondělní odpoledne jste tak mohli strávit například čtením Newsroomu StartupJobs, kde jste se mohli v pondělním článku dozvědět, co dál se dá dělat s volným časem. Matyáš Vejskal totiž ve svém textu Co se stane, když covid zavře miliony lidí doma? Odstartuje boom sextech odvětví rozebral, jak se za dob pandemie dařilo stránkám s obsahem pro dospělé a všemožným „hračkám” do postele. Až zase sociální sítě postihne blackout, nezapomeňte si tenhle článek připomenout. 

Stejný autor se také vypravil uprostřed týdne na konferenci SWCSummit, jejíž je StartupJobs Newsroom jako už tradičně mediálním partnerem. Hlavní tváří letošního ročníku byl Steve Wozniak, legenda technologického světa a inženýrství. Ve čtřicetiminutovém interview virtuálně zavzpomínal na doby, kdy se Stevem Jobsem v neskutečně skromných poměrech začínali v garáži vyrábět první počítače Apple I a II, jak se jejich nápadu vysmáli v Hewlett-Packard. Zamýšlel se však i nad budoucností dobývání kosmu, přičemž neměl příliš pochopení pro současný vesmírný turismus.

Vystoupili i další hvězdní řečníci, například Gary Fowler, sériový podnikatel a zakladatel známého sanfranciského fondu GSD Venture Studios nebo Kyle Corbitt, ředitel startupové školy v rámci nejznámějšího akcelerátoru světa Y Combinator. Na akci byl vyhlášen také vítěz evropského finále soutěže Startup World Cup, jímž se stal český startup Tatum. Cenu publika získal další tuzemský projekt - Readmio, o němž jsme psali už zde. Rodilý Newyorčan stvořil aplikaci pro předčítání českých pohádek. „Obsahují lekce o životě,” vysvětluje

Reportáž z hvězdami nabitého SWCSummitu si můžete přečíst tady

Nejbohatší Češi

Naše přední odbornice na „zelená” témata Zuzana Keményová si tentokrát vzala na mušku snahu některých výrobců limonád o krok k udržitelnosti. V článku o tom, kterak se prodejci předhánějí, kdo nabídne víc vratných obalů, například zjistíte, zda zanechává vyšší uhlíkovou stopu nerezový sud nebo recyklovaná plechovka. 

Prostřednictvím podcastu SCRIPTease jsme tradičně zabrousili trochu víc do technologií. Daktela je nástroj, který usnadňuje firmám komunikaci se zákazníky. Využívají ji snad všichni velcí hráči na poli e-commerce a my se od zakladatele a CEO firmy Richarda Baara dozvěděli, co je na jejich nástroji tak výjimečné, že jej používá skoro tisícovka firem a dokonce měl na starosti i trasování občanů v době covidu. Článek i s možností poslechu naleznete zde

Informovali jsme také o dění na dvoudenní konferenci o leadershipu Project, Agile & Leadership s podtitulem Tips & Tricks, jíž byl StartupJobs Newsroom rovněž mediálním partnerem. Jedním z největších lákadel byl bývalý kapitán jaderné ponorky David Marquet, který mluvil o vůdcovství založeném na předem stanoveném záměru. 

Magazín Forbes zveřejnil svůj žebříček nejbohatších Čechů. Na prvním místě se poprvé umístila žena, vdova po Petru Kellnerovi Renáta, která aktuálně s rodinou drží majetek v hodnotě 347,7 miliardy korun. Mezi miliardáři se umístili i startupisté, třeba zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr, zakladatel ShipMonku Jan Bednář či spoluzakladatel Productboardu Hubert Palán. 

Přečtěte si: Kávičky, spálený obličej a touha měnit trh: Zákulisí vzniku a fungování startupové hvězdy Productboard

Problémy nepostihly jen Zuckerbergovo impérium, ale také streamovací platformu Twitch. Únik dat prozradil, na jaké jmění si přišli tvůrci obsahu, přičemž nejvíce si vydělal kanál CriticalRole, a to bezmála deset milionů dolarů za poslední dva roky. Z Čechů se nejvýše umístil Agraelus, a to na 177. místě s výdělkem 633 489 dolarů, tedy necelých 14 milionů korun. 

To je tento týden vše, užijte si víkend a v pondělí se na vás budeme těšit s novou várkou článků ze světa startupů.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články