Safetica Technologies: “Dáme Vám školu a příležitosti, které nikde jinde nezažijete.“

Safetica Technologies: “Dáme Vám školu a příležitosti, které nikde jinde nezažijete.“

30. čvc 2015 Redakce 6 min

V Safetica Technologies jsme vyzpovídali Jakuba Mahdala, CEO

 

Co Safetica Technologies dělá? 

Je to jednoduché.

Tvoříme software, který chrání firmy proti následkům lidského faktoru. Zní to možná děsivě, ale fakta jsou taková, že největší bezpečnostní incidenty nezpůsobí ani počítačové viry, ani malware nebo hackeři odněkud z Číny nebo Ruska, ale příslovečný problém mezi klávesnicí a židlí. A i přesto, že jsou zaměstnanci pro své zaměstnavatele největší hodnotou, z bezpečnostního pohledu představují zároveň i největší riziko.

Proto jsme před lety založili firmu, investovali jsme mnoho let i desítek milionů do vývoje software, který našim zákazníkům toto riziko pomáhá eliminovat, a který dnes konkuruje těm největším světovým hráčům v našem poli.

Troufám si tvrdit, že se nám tady v Česku podařilo vytvořit jeden z nejlepších softwarů na ochranu proti únikům citlivých informací DLP na světě co do jednoduchosti nasazení se zachováním schopnosti kvalitně ochránit různé způsoby úniků citlivých dat.

 

 

Před čím vším mě můžete ochránit a pomoci mi?

Vžijte se do role šéfa firmy.

Prakticky Vás software Safetica ochrání proti únikům citlivých informací, dokáže zjistit a předvídat nebezpečné změny v chování uživatelů, které mohou zaměstnavatele ohrozit a aktivním způsobem zasáhnout, pokud se tak děje.  Dalo by se říct, že zákazníkům dodáváme silný bezpečnostní nástroj, který jim umožní získat velkou kontrolu nad inside riziky, a s dostatečnou rezervou varovat, pokud se v tomto směru začne cokoli dít.

Technicky vzato vytváříme DLP (Data Leak Prevention) software, který navíc provádí nad chováním zaměstnanců na endpointech pokročilou analytiku, která umožňuje sledovat změny v trendech chování uživatelů.

Polopaticky označujeme citlivá data a neviditelný program tiše sleduje všechny způsoby, kterými by mohla opustit počítač. Je jedno, jestli je někdo zkouší poslat e-mailem, nahrát na Ulož.to nebo třeba přetáhnout na flashku. Zajišťujeme, aby se citlivá data nedostala do nesprávné schránky, a mnoho dalších.
Do toho je ale důležité, že software lidi nad míru nezbytně nutnou nijak neomezuje, normálně pracují, ale pokud zkusí udělat něco nepovoleného, program jim to zakáže.

 

Proč jste rozjel Safetica Technologies?

Mohu zmínit starý příběh o ztracené flashce, ale prakticky to byla touha po tom ošetřit situace, kdy majitelé a šéfové firem zbytečně doplácejí spoustu peněz za následky, které jim způsobí nedbalost či úmysl někoho, nad kterým doposud neměli kontrolu.

Ztráta flashky je banalita, ale reálný svět businessu poskytuje spoustu hrozeb, které zdánlivě nepodchytíte bez něčeho takového, co děláme my. Dnes pracuje někdo pro vás a třeba zítra už pracuje proti vám a dokonce se seznamem vašich zákazníků.

 

 

Co je Vaše inspirace?

Asi to bude klišé, ale pro business je to jednoznačně zákazník. Rád bych řekl, že příjemný večer nad vínem, meditace v zenové zahradě, ale prostě je to tak. Během stovek jednání zažijete to, co se nikde nedočtete, nevymyslíte, nevybrainstormujete.

 

Co považujete za největší úspěch Safetica Technologies?

Je několik zlomových okamžiků, které nám vtiskly dnešní podobu. Jednak je to výběr klíčových lidí, bez kterých by produkt neexistoval, vstup klíčového investora, který měl trpělivost, kdy to firma potřebovala.  Ale nejvíce to bude fakt, že jsme prakticky z ničeho vybudovali softwarovou firmu o 50 skvělých lidech, která atakuje metu 200 spokojených zákazníků z řad výrobních, strojírenských, finančních, telekomunikačních či obchodních společností a institucí státní správy - mezi naše zákazníky patří jednak největší tuzemská automobilka nebo také např. organizace pro rozvoj pěstování kokosů v Keni. :)

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Je toho spoustu a nechte se překvapit. Na obchodní i technologické úrovni.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Hledáme především inteligentní a schopné kolegy se selským rozumem. Hledáme ty, kteří se vzhlédnou v tom, co děláme, že to má smysl. Nehledáme korporátní typy. Nechceme 9-5 lazyasses. Chceme lidi, kteří mají chuť pracovat a které baví, co dělají.

 

V čem jste jiní než konkurence?

Obvykle většina bezpečnostních vendorů nemluví pravdu když tvrdí, že umí ochránit data proti únikům, když jediné co umí (obvykle toto rády tvrdí prodejci antivirové společnosti) přesvědčí IT managery, ať zaměstnancům zablokují flash-disky a ať tvrdí managementu, že jsou chráněni proti únikům. To je ale nesmysl, protože ochrana proti únikům musí zahrnovat vše - od ochrany proti únikům na flash disky, přes připojení souborů a poslání na osobní e-mail, vykopírování dat na uloz.to, print screeny obrazovek a mnoho, mnoho dalších způsobů.  Tohle vše musíte pokrýt, abyste mohli tvrdit, že umíte ochránit data.

Navíc bezpečnost dat a lidský faktor je nutné řešit jako celek. Nejde jenom o data jako taková. Musíte mít kontext vědět, co se děje, a musíte být zároveň schopen na to i nějak reagovat. A to my umíme. Jiné řešení bude vždy jen částečné, nebo spletenec ostatních.

Do toho, a to i přes zdánlivě složitou tématiku náš zákazník nasadí software Safetica za naprostý zlomek času oproti konkurenci - už za pár hodin mu my, nebo naši partneři nasadí základní ochranu proti únikům citlivých dat, kdy to konkurenci trvá dlouhé měsíce. A v tom odlišném přístupu také tkví naše největší hodnota. My už zákazníka dávno chráníme, když konkurence instaluje šestý server, který je nutný k jejich rozchození (smích).

To je největší trh pro bezpečnostní velikány v našem oboru. Žádná nadnárodní firma jako je Symantec, RSA nebo Intel(McAfee) toto nedokáže. Jsou prostě složití a mají úplně jiný (a bohužel zastaralý) přístup. Umí zjistit, že důležitá data unikla, ale nezjistí kontext, co se vlastně stalo a co k tomu uživatele vedlo, nedokážou předpovědět u koho data unikají. Chybí jim do firmy mnoho souvislostí.

 

Co je pro vás při budování startupu nejdůležitější?

Selský rozum a výdrž, rychlá exekutiva i poučení se z chyb. Chuť ráno s elánem vstávat, když předchozí večer padáte únavou na držku.

 

Jak vypadá pracovní den v Safetica Technologies?

Každý pracovní den je něčím novým a velmi se to liší podle oddělení. Někteří se začnou trousit už od šesti hodin, jiní dorazí až kolem deváté, jak co komu vyhovuje. V rámci každého týmu má každý přidělenou svoji zodpovědnost a úkoly na daný týden, kterým se věnuje. Když se podíváme třeba blíže na delivery tým, tak během dne, kdy technik není vyjetý přímo u zákazníka, se toho může stát spoustu - tickety s dotazy od zákazníků/partnerů, vzdálené připojení třeba na Filipíny k zákazníkovi, telefonáty s dotazy od zákazníků/partnerů, vzdálené instalace u zákazníků, samozřejmě oběd s kolegy, nějaký webinář pro potenciálního zákazníka, po práci si kluci jednou týdně chodí zahrát fotbal a beach volejbal.

Všichni mají neustále co dělat, ale mají dostatečně volné ruce dělat svou práci podle sebe. Nepotřebuji je hlídat, jestli si pauzu na kafe či oběd udělali delší nebo kratší, takhle to u nás nefunguje. Do týmů si vybíráme zodpovědné lidi, kteří se chtějí podílet na našem společném cíli a zároveň je to těší.

 

 

Nějaké další tipy / doporučení / vzkaz?

Podívejte se na naše otevřené pozice, stojí to za to :) Dáme Vám školu a příležitosti, které nikde jinde nezažijete.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články