Safe Trees! Lesní inženýři vyrazili do přehřátých měst, aby tam chránili vegetaci. A tak vznikl miliardový byznys

Safe Trees! Lesní inženýři vyrazili do přehřátých měst, aby tam chránili vegetaci. A tak vznikl miliardový byznys

18. čvn 2019 Petr Woff 5 min

Stromy znamenají víc, než jenom zpracovatelné dřevo, zvláště ve městech a obcích. Jejich výsadba, ochrana, oceňování a další arboristické služby jsou proto rychle rostoucím byznysem. Vyzpovídali jsme průkopníka tohoto oboru, majoritního vlastníka společnosti Safe Trees s.r.o. Jaroslav Kolařík nám mimo jiného prozradil, že na své zahradě opečovává strom, který by jednou mohl zastínit Petřínskou rozhledu.

Kdo jsou vaši klienti?

V současnosti pracujeme zejména pro samosprávy a státní organizace. Privátní klienti tvoří asi 15 % našeho portfolia. Náš portál www.stromypodkontrolou.cz má aktuálně přes 4 200 registrovaných uživatelů ze zhruba tisícovky obcí, měst a správcovských společností a dále taky 600 arboristických firem.

Jaké vaše služby jsou nejžádanější - a jaké jsou pro vás obchodně nejzajímavější?

Nejžádanějšími službami jsou dendrologické průzkumy (hodnotíme stav stromů) a pasporty (evidence městské a obecní zeleně). Jde také o ochranu porostu. Nejzajímavější jsou pro nás související konzultační služby.

Pozorujete nějaké trendy, například pokud jde o vysychání české krajiny, zranitelnost stromů nebo snahu některých lidí a institucí nahrazovat jehličnany listnatými stromy?

Jednoznačně ano. Dlouhodobě sledujeme choroby a škůdce. Máme přehled, nakolik jsou úspěšné výsadby různých stromů a jak se mění jejich fyziologická vitalita. V této oblasti jsme součástí projektu LIFE+, podpořeného Evropskou unií, který zkoumá, jak lze vegetačními úpravami reagovat na městské tepelné ostrovy.

Jaroslav Kolařík při práci, v koruně stromu, v obci Břestek na Uherskohradišťsku. Zdroj fotografie: Safe Trees s.r.o.

Hodnota stromů záleží taky na veřejném mínění

Zabýváte se taky oceňováním stromů. Jaké údaje při tom používáte?

Společně s dalšími subjekty vyvíjíme metodiku pro oceňování dřevin, kterou garantuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Obsahuje základní „sociální”, ale i biologické parametry, které definují hodnotu stromů. Zabýváme se zejména dřevinami rostoucími mimo les, kde samotné dřevo jakožto surovina není hlavním důvodem jejich existence.

Můžete být konkrétnější? Já si například pod lidskými sociálními parametry představím výsledek nějaké lokální ankety, kde bych se lidí ptal, jaké zdejší stromy mají nakolik rádi. A pod biologický parametry si představím „vzácnost" (relativní četnost) dané specifické rostliny, nebo její zastupitelnost pro místní život (včetně ptáků). Ale možná jsem vedle.

Částečně máte pravdu. Obsahově metoda skutečně vznikla zčásti jako matematický model, zčásti jako dotazníkové šetření mezi experty a výzkum veřejného mínění. V biologické rovině záleží na potenciální hodnotě biotopů, které může konkrétní strom poskytovat - jde o hnízdní dutiny, hnilobu ve dřevě, vodní kapsy...

Metoda aktuálně prochází komplexní revizí, za účasti například naší společnosti nebo Univerzity Karlovy. Detaily, včetně příručky, najdete na adrese www.ocenovanidrevin.nature.cz.

Máte vy osobně nějaký svůj nejoblíbenější strom?

I když jinak jehličnany příliš v oblibě nemám, jsem fascinovaný sekvojovcem obrovským. Dovede dorůst téměř do 100 metrů na výšku a do 11 metrů průměrem kmene. V Kalifornii, ve Skalistých horách jsem navštívil přirozené porosty těchto mamutích stromů a naprosto mě dostaly. Jeden - relativně maličký - opečovávám i na své zahradě.

Jaroslav Kolařík se sekvojovcem obrovským, Chabaně na Uherskohradišťsku. Zdroj: Safe Trees s.r.o.

Jsme hrdí na soudržný tým a oborový portál

Vaše společnost Safe Trees s.r.o. brzy oslaví 15 let svojí existence. Rostli jste po celou tuto dobu, nebo jste prošli i nějakými těžšími obdobími?

Kořeny naší společnosti sahají do roku 1994, k soukromé firmě LIST - Ing. Jaroslav Kolařík. Zažili jsme tak celý vývoj arboristického oboru, od zhruba 20 nadšenců, kteří se po převratu začali zabývat péčí o mimolesní stromy, až po stávající plně etablovaný obor s obratem v miliardách Kč.

Náš růst byl postupný, ale kontinuální. Nabízené služby rozdělujeme do několika pilířů a díky tomu překonáváme i ekonomicky problémová období, aniž bychom se dramaticky propadali.

Mapování a sledování stromů v lesích pro Vás není tolik obchodně zajímavé?

I když jsme většinou vystudovali lesní inženýrství, v lesním hospodářství jsme nikdy nepodnikali. Stromy jsou sice dost podobné, ale jejich účel, druhové spektrum i řešené problémy jsou diametrálně odlišné.

Na co jste ve svojí dosavadní práci nejvíce hrdí?

Na náš stabilní tým, tvořený odborníky a zároveň férovými - spolehlivými lidmi, kteří spolu rádi pracují. Máme zanedbatelnou fluktuaci. Profesně jsme nejpyšnější na oborový portál www.stromypodkontrolou.cz, kde aktuálně spravujeme data o více než 1 200 000 stromů našich klientů.

Kolik máte momentálně zaměstnanců?

Společnost tvoří asi 20 osob - zejména zaměstnanců.

Sídlíte v Brně, ale v týmu máte taky Itala. Nakolik jste mezinárodní firmou?

Kolega z Itálie je už naturalizovaným Čechem a ani podle řeči byste pravděpodobně nepoznali, že jde o cizince :-). S touto výjimkou zatím v zaměstnaneckém kolektivu cizince nemáme, ale intenzivně spolupracujeme s řadou kolegů - odborníků z USA, Anglie, Španělska, Belgie, Polska, Chorvatska a dalších zemí.

Diagnostika stromů v Bosně a Hercegovině, ve městě Trebinje. Zdroj fotografie: Safe Trees s.r.o.

Hodně investujeme do vývoje, včetně softwaru

Jaké jsou vaše ekonomické výsledky?

Obrat společnosti se pohybuje kolem 30 milionů Kč.

Chápu dobře, že většina vašich firemních nákladů jsou mzdy a související odvody?

Hodně investujeme do aplikovaného výzkumu a vývoje včetně softwaru. Samozřejmě v rámci operativních výdajů máte pravdu.

Pracujete „pouze" v tuzemsku, nebo i v zahraničí?

Komerčně působíme zejména v České republice, ale služby našeho portálu využívá řada zahraničních kolegů - přeložený je aktuálně do 12 jazyků.

Plánujete nějakou expanzi, třeba prostřednictvím svého oborového softwaru, který by se teoreticky mohl stát globálním fenoménem?

Pokud jde o evidenci a prezentaci veřejné zeleně, v několika parametrech jsme světovým unikátem. A zejména na východě Evropské unie jsou nyní atraktivní naše zkušenosti, jak vybudovat obor „na zelené louce”. Stále výrazněji jsme tedy konzultanty a poradci.

Tento obor sice není prioritní pro běžné investory. Ale kvůli probíhajícím změnám - zejména v městských životních podmínkách, v kontextu tepelného ostrova - očekáváme, že bude stále větší zájem o naše analytická data a oborové know-how.

Přednáška Jaroslava Kolaříka v Centru rozvoje podnikání Kolín (CEROP):


Autor: Petr Woff

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články