ROZHOVOR: Změní drony trh práce? „Nechme jim rutinu a jednou budeme pracovat polovinu času,” říká Maxime Brivois, zakladatel Aleego

ROZHOVOR: Změní drony trh práce? „Nechme jim rutinu a jednou budeme pracovat polovinu času,” říká Maxime Brivois, zakladatel Aleego

11. čvn 2019 Matyáš Vejskal 6 min

Platforma Aleego spojuje piloty dronů s firmami, které mají pro jejich služby využití. V současnosti se drony nejčastěji nasazují ve dvou případech, a to při prohlídkách průmyslových objektů, elektrického vedení či elektráren a při tvorbě atraktivních marketingových videí z ptačí perspektivy. Maxime Brivois je zakladatelem pražského Aleego, startupu podporovaného Czech Investem, a probral s námi budoucnost celého odvětví.


Vezmou drony lidem práci?

Rozhodně ne, to je naprosto mylná představa.

Jak tedy chápat jejich dopad na pracovní trh?

Podívejme se na průmyslovou revoluci v předminulém století, kdy lidé odešli z polí do měst za prací. A dnes už Ford nebo Toyota vyrábějí auta prakticky bez lidí. Spousta odborníků tvrdila, že automatizace a mechanizace bere lidem práci. Kdo ale čekal, že v IT bude dnes tolik pracovních míst? Že se někdo bude živit jako youtuber?

Co tedy čekáte, že se stane?

Drony převezmou opakované rutinní činnosti, které jsou sice kritické, ale ne tolik přínosné. Vznikne mnoho pozic, které zatím nejsou vidět. Někdo bude vyrábět drony, někdo je opravovat, někdo s nimi létat a jiní lidé budou zpracovávat data. Takže ano, nějaké pozice zmizí, jiné vzniknou, ale to je život.

To zní jako skvělá budoucnost.

A může to být ještě lepší. S nástupem AI a dalších technologií lidem možná práce opravdu ubude. Dříve byly normální 70hodinové pracovní týdny, teď se v ČR pracuje 40 hodin týdně, skoro nejvíc v Evropě, zatímco Nizozemci pracují pouze 29 hodin. Co kdyby to za pár let byla polovina a lidé mohli více cestovat a věnovat se svým koníčkům? Tak o tom přemýšlím já.

Dron může se vším vybavením vážit o přes 20 kilogramů.

Drony pomáhají v různých odvětvích

Na vašich stránkách jsem zahlédl drony na polích. Jak pomáhají konkrétně v zemědělství?

Pomocí multispektrálních snímků umíme najít oblasti, kde je potřeba více hnojiva nebo vody, a pomáháme tak zemědělcům fungovat efektivněji. Zajišťujeme také ochranu zvěře při senoseči, kdy dronem s termokamerou nejprve kontrolujeme, zda v poli nejsou srnky s mláďaty. Až potom můžeme na pole pustit techniku.

A jak v energetice?

Tam jde často o kontrolu vysokého vedení. Ze snímků poznáme, zda stromy nepřerůstají do nebezpečné blízkosti, ale také to, že na vedení není žádná závada, kvůli které by docházelo k přehřívání. Je toho mnohem víc - výškové inspekce budov, termoanalýza celých provozů nebo 3D modelování terénu.

Odhadnete, kolik tun materiálu zbývá štěrkovně roztřídit? Dron s kamerou a trocha 3D modelování vám dá přesné číslo za několik sekund.

Jak se dělaly tyto činnosti bez dronů?

Nejprve se kontroly prováděly jednoduše pohledem technika. Dříve se používaly helikoptéry, jinde existovaly satelitní snímky, lešení a jeřáby. Drony ale přinesly mnoho výhod a spoustu těchto činností přebraly.

Například?

Hodina letu vrtulníkem stojí stejně jako celodenní nasazení dronu. S dronem tak úkol zvládnete levněji a možná i lépe než s helikoptérou, ačkoliv nejde vždy o její plnohodnotnou náhradu. V Africe může trvat doručení léků na vzdálenost 30 kilometrů i tři hodiny, pokud se tam vůbec dá dojet autem. Dronem to zvládneme za 15 - 20 minut a za zlomek nákladů oproti helikoptéře.

Budou drony v budoucnu doručovat zásilky?

Myslím si, že ve městech ještě dlouho zásilky doručovat nebudou, ale například v Africe nebo odlehlých oblastech Číny to u léků nebo jiné pomoci smysl dává už nyní.

Jaký problém je s drony a doručováním ve městech?

Mou největší obavou je především soukromí. Každý dron má kameru, a když bude prolétat městem, bude sbírat záběry všeho. Třeba i vás, jak se sprchujete. A je tu i otázka autonomie a výdrže baterií, zda bude sklad dostatečně blízko města, nebo zda budou drony umět vzlétat z náklaďáku.

Co je největší brzdou v rozvoji použití dronů?

Rozhodně je to nedostatečná legislativa, která se liší stát od státu. Pravidla nejsou úplně jasná, získávání všech nutných povolení je vyčerpávající a v každém státu Evropy jiné - proč je proces tak jiný v Chorvatsku a třeba v Norsku? Liší se vítr a teplota vzduchu, ale jinak tam dron létá úplně stejně.

Umět posbírat snímky potřebné k inspekci technického stavu komínů je potřeba napoprvé.

Mělo by se použití dronů regulovat, aby nehrozilo, že je někdo použije například k teroristickým útokům?

To úplně nepůjde, ale v řadě zemí se již zavádí alespoň povinná registrace, kdy se každý majitel musí nahlásit do speciálního registru.

Vadí drony ve městech nebo na turistických místech?

Je to divné, protože se létáním s drony živím, ale já to nesnáším. Nikdy nevím, kdo dron pilotuje a jestli nejde o nějaký levný typ, který může kdykoliv selhat a spadnout. A to nemluvím o ochraně osobních údajů.

O platformě Aleego

Jak jste se dostal k dronům vy?

Pracoval jsem dlouho pro Exxon a cestoval po světě, zajišťoval jsem kontroly výrobních a petrochemických zařízení a v průběhu času jsem si uvědomil možnosti, které drony nabízejí. Vyzkoušeli jsme tedy jejich použití na několika úkolech, kde začala i spolupráce s ESA BIC (European Space Agency Business Incubator - pozn. redakce) a založili jsme Aleego.

Co je vlastně Aleego?

Aleego je platforma jako Uber nebo Airbnb - spojujeme piloty dronů s potenciálními zákazníky. Sami si piloty trénujeme a testujeme, abychom zajistili, že zákazník dostane přesně to, co si objednal.

Učíte tedy piloty základy létání?

Ne, to je spíše úkol ÚCL (úřad pro civilní letectví - pozn. redakce), který vydává pilotům pilotní průkazy, a musí je mít všichni, kdo komerčně provozují drony. Tento průkaz vyžadujeme samozřejmě také, ale jedná se o test obecných dovedností - znalost legislativy, základní ovládání, atd.

Co tedy piloty učíte vy?

Pokud potřebujeme záběry pro inspekci kondenzačních věží, musí je pilot posbírat napoprvé, ale to ho v ÚCL nenaučí a nám zákazník nezaplatí, dokud nedostane všechny potřebné materiály. Úplně jiné dovednosti jsou potřeba pro vytvoření atraktivního reklamního videa. My se staráme o to, abychom klientovi dodali zkušeného pilota se správným zaměřením.

Jak se vám daří v číslech?

Máme tři zaměstnance, 30 smluvních pilotů a přes 80 klientů.

Žádné drony?!

Pár jich máme na ukázky a pro trénink. Každý z nás má pilotní průkaz. Platforma Aleego ale využívá toho, že piloti vlastní svoji techniku a klient tak má vždy k dispozici správný typ dronu pro daný úkol.

Jaká je hlavní přidaná hodnota Aleego?

Je jich hned několik. Společnost nemusí pořizovat svoji vlastní techniku, která v současném dynamickém prostředí rychle zastarává, a nemusí se trápit pravidelným školením pilotů. Objedná si přesně toho, koho v danou chvíli potřebuje. Vyřídíme také potřebná letecká povolení a data jim před odevzdáním zanalyzujeme.

Co na datech analyzujete?

Například snímkům z dronu přiřadíme GPS souřadnice a označíme problematická místa, aby společnost bez problémů našla poškozené fotovoltaické panely na poli o velikosti několika hektarů. Klient si tak nemusí nic domýšlet a může rovnou začít jednat.

Jaké jsou vaše plány na expanzi?

Aleego je zatím v ČR, Polsku, Slovensku a na Balkáně. Chceme náš business vybrousit k dokonalosti, než se vrhneme na další expanzi, ale rozhodně s tím v nejbližší budoucnosti počítáme. Sháníme aktuálně posily především pro polský trh, ale brzy toho bude mnohem víc.

Autor: Matyáš Vejskal
Foto: archiv Aleego

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články