Richard Košlab z Angee: “Za svůj osobní úspěch beru taky to, že se mi daří dělat na tom, co mě baví a ráno nemusím vstávat do práce s nechutí“

Richard Košlab z Angee: “Za svůj osobní úspěch beru taky to, že se mi daří dělat na tom, co mě baví a ráno nemusím vstávat do práce s nechutí“

12. dub 2018 Redakce 4 min

Zajímá vás, jak to chodí v Angee? Vyzpovídali jsme vývojáře Richarda. Co všechno má na starosti? Čeho si váží na své práci a zvládá ji skloubit i se svými koníčky? Pokračujte ve čtení rozhovoru s Richardem Košlabem z Angee a dozvíte se více :)  

 

V Angee pracujete jako backend developer. Mohl byste nám stručně říci, co taková pozice obnáší?

Angee propojuje domácnost s chytrým zařízením ve vaší kapse. Backend developer zabezpečuje právě tuhle komunikaci a implementuje mobilním a embedded vývojářům potřebná rozhraní, přes která si vyměňujou informace. Proto přicházím do kontaktu se všemi složkami produktu, nejen s cloudem, a musím mít co nejlepší přehled o tom, jak fungujou. Protože dělám bezpečnostní systém, klade se velký důraz na 100% spolehlivost a zabezpečení přenášených a ukládaných dat, ke kterým nesmíme mít přístup ani my sami. V neposlední řadě, převážná část inteligence Angee je na cloudu, proto také navrhuju a implementuju algoritmy, které vyhodnocujou stav perimetru zákazníka a reagujou na hrozby jako je přítomnost zloděje, požáru a podobně.

 

Co na téhle práci máte nejraději? Proč jste si vybral cestu developera?

Na programování mě vždycky hlavně bavila úvodní fáze. Není to psaní kódu samotného, ale vymýšlení řešení na nějaký netriviální problém. To pak člověk celé dny přemýšlí, jak ho vyřešit, ať už je v práci, v metru nebo usíná. Nebo zapojí celý tým v podobě nějakého brainstormingu. Pokud se tohle povede dobře, samotné programování je pak už jenom formalita. Z čeho jsem pak nejvíc nadšenej, a to i u vlastních projektů, je, když se moje aplikace dostane do světa a používají ji reálný lidi a jsou spokojení.


V Angee jste přes dva roky. Jak vzpomínáte na své začátky? Co jste se za tu dobu naučil?

Pracovat na chytrém hardwaru je výzva sama o sobě a v začátcích si pamatuju, že prakticky každý týden, když ne den, se objevovaly nečekané překážky, které jsme museli překonávat. Člověk neustále přicházel do styku s novými technologiemi, které do té doby ani neznal a musel se s nima rychle naučit pracovat. Moje CV se tak neustále rozširovalo o další chytré zkratky. Udělali jsme nemálo chyb, ze kterých jsme se museli rychle poučit, protože trh s chytrými zařízeními se vyvíjí šílenou rychlostí a vždycky je to závod o čas. Taky jsme začínali jako velice malý tým, a proto byl člověk se svým problémem často odkázán jenom sám na sebe. To znamenalo hodně samostudia. Postupem času lidi přicházeli a taky odcházeli, až jsme se dostali do dnešního stavu, kde již máme stabilní a kvalitní tým, který produkt posunul myslím hodně daleko.

 

Máte za sebou nějaký úspěch, o který byste se s námi rád podělil?

Doufám, že větší úspěchy mě s Angee ještě čekají, už teď považuju za úspěch, že se podílím na tvorbě produktu, kterej znají lidi nejen u nás, ale po celým světě a píše se o něm v nejprestižnějších médiích. Za svůj osobní úspěch beru taky to, že se mi daří dělat na tom, co mě baví a ráno nemusím vstávat do práce s nechutí.

 

 

Čemu se rád věnujete ve volném čase? Dokážete skloubit práci a zábavu?

Volného času je míň, hlavně teď, když se snažíme dostat Angee na trh. Člověk pak nad prací přemýšlí i mimo ní. Snažím se hlavně sportovat. Téměř každý den si zahraju před prací squash nebo badminton, případně přijedu na kole - to náramně pročistí myšlenky a celej den se pak pracuje mnohem líp. Doma relaxuju u kytary a taky jsem seriálový a gamingový nadšenec a to zabere spoustu volnýho času. Miluju cestování, to se mi podle mě moc úspěšně nedaří, ale i tak se mi povedlo navštívit místa jako Island, Hongkong nebo Dubaj.


A poslední otázka. Co byste vzkázal našim čtenářům, kteří váhají nad prací v Angee? Na co se můžou těšit?

Můžu jim slíbit, že se určitě nikdy nebudou nudit a že se naučí spoustu nových věcí a technologií, s kterýma předtím nebyli zvyklý pracovat nebo je ani neznali. Navíc, za dva roky se zformoval perfektní tým, takže o zábavu nikdy není nouze. Skvělá lokalita s výhledem na Vyšehrad nad Pražskou náplavkou, jídlo zadarmo, herna s Xboxem nebo slevy na sport jsou samozřejmostí. A možná se nováčkům i povede vyhrát trofej ve stolním fotbálku.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články