První platforma svého druhu pro horaly. Ascendero propojí dobrodruhy s průvodci a instruktory

První platforma svého druhu pro horaly. Ascendero propojí dobrodruhy s průvodci a instruktory

25. bře 2021 Barbora Semecká 5 min

Ascendero znamená španělsky výstup, ale také představuje název české platformy, která propojuje milovníky hor s horskými vůdci, průvodci a instruktory, a zprostředkovává tak laikům služby profesionálů. Koronavirová pandemie jim zbrzdila rozjezd, i přesto si startup drží globální ambice. „Chceme být jako Airbnb a Booking - jednička na světě v nabídkách outdoorových aktivit,“ říká pro StartupJobs Newsroom zakladatel Petr Písek.

Ascendero představuje kombinaci objednávkové platformy a sociální sítě. Zkušení horalové i úplní začátečníci si mohou vybrat z nabídky letních i zimních outdoorových aktivit takřka po celém světě. V nabídce jsou ferraty, skalní lezení, vysokohorská turistika, ledovcové přechody a skialpinismus, ale i freeride nebo ledolezení. Zájemce si kupuje rovnou daný výlet s příslušným průvodcem.

Postupně nabídku rozšiřujeme o MTB a sea-kajakové průvodce a doufáme, že budeme mít více outdoorových aktivit než ty lezecké a vysokohorské,“ říká Písek. „Rádi bychom působili jako celosvětová platforma, něco jako Airbnb a Booking v nabídkách outdoorových aktivit. Aby každý, kdo chce třeba vylézt Grossglockner, nejvyšší horu Rakouska, nebo jet do Himalájí, se mohl podívat k nám a najít někoho, kdo mu s tím pomůže, nebo zjistit, jak něco takového zorganizovat.“

Zájemce si na webových stránkách vybere požadovanou zemi a aktivitu, například vysokohorskou turistiku v Nepálu, a zobrazí se mu konkrétní nabídky prověřených a kvalifikovaných horských vůdců. U každé nabídky, jako je třeba výstup do základního tábora na Annapurně, je vypsaná obtížnost, potřebné zkušenosti, cena i itinerář aktivity jako takové.

Ascendero se chce rozšířit i o uživatelský prostor, který by byl hlavní přidanou hodnotou. Každý uživatel si bude moci vytvořit vlastní profil, vést deník, přečíst články na blogu, najít veškeré potřebné informace, a dokonce najít partnera na túry.

„Vydeptal mě korporátní život.”

Platforma je podle zakladatele vůbec první svého druhu a měla by především usnadnit cestu zájemcům o vysokohorskou turistiku k informacím, které potřebuje. „Chtěli jsme jít na ledovce a vůbec nic jsme o tom nevěděli – co se máme naučit, co potřebujeme za vybavení, jak to chodí. Zjistili jsme, že není vůbec jednoduché najít ucelené informace, u kterých si bude člověk jistý, že jsou správné, a že nevíme, koho se zeptat,“ popisuje vznik Písek. „Museli jsme hodně googlit, zjišťovat si informace, až jsme narazili na Karla Kříže, horského vůdce a vedoucího vzdělávání ČAHV, který nám udělal úvodní školení o pohybu na ledovci.“

Písek myšlenku na založení startupu s Karlem Křížem konzultoval a následně navázal spolupráci i s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a s Českým spolkem horských průvodců (ČSHP), které v Česku zaštiťují a certifikují vůdce a průvodce.

Druhá, osobní motivace k založení startupu, byla mimo jiné únava z dosavadního způsobu života.Vydeptal mě korporátní život a přemýšlel jsem, jak by se dalo zkombinovat to, že umím programovat, a moje láska k horám,“ říká Písek.

„Korona nám do rozjezdu hodila vidle.“

Vysokohorská turistika s sebou přináší bezpečnostní rizika, a to především u začátečníků: „Ani neví, co neví, nebo co může očekávat. Prostě to zkusí a jde. S odchozenými akcemi a časem stráveným v horách se riziko zmenšuje a pak záleží na tom, jak to má člověk nastavené, jestli jde do rizika a riskne výstup na horu, i když se blíží bouřka, nebo radši zůstane dole a počká si, až bude azuro,“ říká zakladatel platformy.

Za krátkou dobu existence ještě startup naštěstí žádnou krizovou situaci řešit nemusel. „Pokud došlo k nějakému krátkodobému pochybení, které vůdce napravil, to se asi stát mohlo, ale o tom se my nedozvíme. Zatím žádná černá kronika není.“

Aktuálně poskytuje Ascendero nejvíce průvodců a vůdců v Alpách a plánuje prorazit i do Severní Ameriky. V hledáčku mají i Himaláje, které jsou však v tomto směru komplikovanější: „Jsou velké rozdíly mezi místními v poskytovaném zázemí, jestli se o vás někdo stará, nebo si vás jenom vezme na lano, někam vás dovede.“

Platformu zatím využívají pouze Češi, ale už teď je možné si vybrat průvodce v osmi různých jazycích. „Korona nám do rozjezdu hodila vidle, ale myšlenka je taková, že pokud si Rakušan bude chtít vylézt Grossglockner, tak si nevezme Čecha, ale někoho, kdo bude umět německy, jako když si ve Španělsku bookujete na Bookingu španělské hotely.

Vůdce, průvodce, nebo stačí instruktor?

Pro různé typy vysokohorské turistiky jsou zapotřebí různé typy oprávnění. Ascendero propojuje zájemce s certifikovanými profesionály a poskytuje informace potřebné k jednotlivým typům výprav.Každá národní organizace má rejstřík svých členů a vydává průkazku s ověřením, které daný horský vůdce při registraci nafotí a pošle,“ vysvětluje Písek a dodává: „Zatím se nám nestalo, že by nám někdo lhal.“

Instruktor, průvodce a vůdce se liší v potřebném vzdělání a aktivitách, které mohou provozovat. Nejvyšší kvalifikací je horský vůdce, jenž může turisty provádět ve vysokohorském terénu všech náročností a zajišťuje bezpečnost celé vyýpravy. Následují horští průvodci, kteří jsou kvalifikovaní k vedení v horském terénu a mají pokročilé znalosti první pomoci i záchrany. Na rozdíl od vůdců ale nemají potřebné dovednosti a znalosti k přechodům ledovce nebo tras, při kterých je potřebné jištění na laně. Instruktor je člověk, který se specializuje na jednu konkrétní činnost, například lezení na skály, a nejsou u něj vyžadovány další schopnosti jako třeba jízda na lyžích nebo první pomoc.

Aktuální boom vysokohorské turistiky podle Píska není překvapivý. „Jsou levné letenky, máme sociální sítě, kde se lidé vzájemně motivují. Je dostupné lepší vybavení a pokrokové materiály, takže přežít v extrémních podmínkách je daleko jednodušší, než bylo třeba před 30 roky,“ říká. Lidé jsou podle něj motivovaní vidinou relaxace a vyčištěním si hlavy, někteří chtějí sobě nebo druhým něco dokázat, zjistit, co zvládnou, žít okamžikem a nebo utíkají před městským stylem života.

Turistika během pandemie

Platforma byla spuštěná v roce 2020. „Přes léto to jelo pěkně a pak se vrátila omezení, takže už o Vánocích bylo jasné, že se provoz utlumuje,“ říká Písek. „Cestování bude těžší, ale vypadá to tak, že bude hlavně zájem o lokální aktivity. Chodit po Čechách nebo jít na ferraty by mělo být po otevření okresů bezproblémové. A i kdyby nebyly otevřené hranice, tak si Rakušan najde rakouské aktivity, Francouz francouzské a Ascendero by mohlo fungovat i takhle na vnitrostátní úrovni,“ plánuje Písek.

Na chodu startupu se podílí 10 lidí, na full-time pouze Písek. Obrat se za několik měsíců existence pohybuje ve statisících. Co se financování týče, jde vše ze soukromých financí Petra Píska. „Je otázka, jestli a kdy oslovíme nějakého investora, který by měl zájem účastnit se travel-tech businessu. Je otázka, na kolik optimistický v současné situaci bude,“ říká.

Barbora Semecká

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články