PRŮZKUM: Pracovníci v administrativě dostávají až 50 tisíc měsíčně. Jejich představa je ale vyšší

PRŮZKUM: Pracovníci v administrativě dostávají až 50 tisíc měsíčně. Jejich představa je ale vyšší

25. lis 2019 Václav Lang 4 min

Portál StartupJobs se na přelomu října a listopadu dotazoval svých návštěvníků na jejich preference při hledání zaměstnání i vlastní zkušenosti z práce. Vznikl tak unikátní profil jednotlivých profesí, které vám budeme postupně představovat. V tomto článku se zaměříme na pracovníky v administrativě.

Z 1082 respondentů, kteří se zúčastnili výzkumu (celkové shrnutí a profil typického startupisty naleznete zde), jich 133 hledá práci, či již pracuje v administrativě.

Začněme tím, kolik z nich má v současnosti práci. Je jich většina, konkrétně 65 procent. 45 procent zároveň uvedlo, že práci sice aktivně nehledají, ale jsou otevřeni možnostem. A stejný podíl je těch, kteří v poslední době odpověděli na nějakou pracovní nabídku, ovšem maximálně deset inzerátů. 40 procent respondentů hledá práci aktivně, 16,5 procenta odpovědělo v poslední době na desítky pracovních inzerátů.

Při bližším pohledu na to, v jakém konkrétním oboru hledají práci, se dozvíme, že vedle obecného políčka Administrativa, se lidé nejvíce hlásili k pozicím Back Office (39 lidí), HR Generalistika (34 lidí) či Office Manager (32 lidí). Respondentni měli v tomto případě možnost vybrat více možností.

Většina z uchazečů o práci v administrativě (bezmála 40 procent) má přitom magisterské vysokoškolské vzdělání, jen o něco méně je středoškoláků s maturitou.

Mírně nadpoloviční většina se považuje ve svém oboru za více zkušené, tedy seniory. Přes 37 procent z nich má dokonce v daném oboru víc jak šest let praxe, podobný podíl je těch, kteří mají za sebou 10 a více let pracovní praxe celkem.

Naprostá většina z nich (84 procent) preferuje spolupráci na hlavní pracovní poměr a většina (95 respondentů) se vyslovila také pro plný úvazek.

Více než dvě třetiny dotázaných uvedly, že upřednostňují práci z kanceláře před prací z domova, přitom většina s druhou zmíněnou formou spolupráce zkušenost nemá. Pouze 30 procent lidí uvedlo, že zkušenost s remote spoluprací má a vyhovuje jim. Shodně je také lidí, kteří by byli ochotni se za prací stěhovat, a to i za hranice ČR, a těch, kteří by se rozhodně nikam nestěhovali (sloupce v grafu zobrazují jednotky respondentů).

Kolik peněz dostávají a kolik si přejí?

Značný vliv má pro ně ovšem také uvedení výše odměny v pracovní nabídce. Pouze pro 16 procent lidí nemá prý tato položka vliv na jejich rozhodování, většina ji považuje na důležitou, třebaže ne nezbytnou informaci.

A jak je to s mzdami konkrétně? Půrměrná aktuální odměna juniorů činí 29 865 korun, přičemž průměrně junioři požadují 32 874 korun. V medianu je to 30 tisíc korun, respektive 32 500 Kč.

Při bližším pohledu můžeme vidět, že nejvíce je mezi juniory těch, jejichž aktuální mzda činí 33 až 36 tisíc korun (20,8 procenta), tutéž částku požadují (24,2 procenta) a nešli by pod 25 tisíc korun (29 procent).

Aktuální průměrná mzda u seniorů činí 48 359 Kč, v průměru nicméně požadují 55 876 tisíc korun. V medianu to činí 35 tisíc korun, respektive 41 500 Kč.

Nejvíce je ovšem mezi seniory těch, jejichž aktuální odměna činí 26 až 32 tisíc (21,9 procenta), požadují 36 až 45 tisíc (32,4 procenta) a nešli by pod 26 tisíc (19,1 procenta). Jen o něco méně je však těch, kteří dostávají 33 až 39 tisíc nebo přes 60 tisíc korun.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články