PRŮZKUM: „Čas na sebe, přehodnocení pracovního života, stmelení kolektivu…” Takto jste vyjádřili pozitiva krize

PRŮZKUM: „Čas na sebe, přehodnocení pracovního života, stmelení kolektivu…” Takto jste vyjádřili pozitiva krize

16. lis 2020 Václav Lang 3 min

Nejednou se asi mnoho z nás v době pandemické chlácholilo otřepanou frází, že všechno zlé je k něčemu dobré. Pandemie nemoci covid-19 zasáhla naše životy a velká část lidí těžko nese její důsledky. Přesto je nutné se alespoň pokusit najít světlé momenty. Zeptali jsme se proto startupistů, zda jim koronakrize přinesla něco pozitivního.

Dá se říct, že náš průzkum dopadl veskrze kladně. Ve více jak 700 odpovědích se podařilo najít nějaké pozitivum, přičemž nejvíce respondentů (297) mezi nimi jmenovalo home office. Méně početná skupina (247) kontrovala, že na stávající situaci nevidí pozitivního nic.

To se dá samozřejmě chápat. Koneckonců i home office se snadno přejí. Na jarní první vlně koronavirové pandemie jsme si ukázali, že tento způsob práce vyžaduje specifická pravidla, která ne každému vyhovují. V tomto březnovém článku jsme se například zmínili, že lidé na home office jsou ohroženější vyhořením - mají totiž častěji větší problém skloubit pracovní a osobní život v momentu, kdy se setřou jasné hranice mezi pracovištěm a domovem. V článku se také dozvíte rady od Daniela Ondřejíka, který školí jednotlivce i firmy, jak si efektivně zorganizovat čas zejména při práci z domova.

Na základě dřívějších odpovědí našich startupových respondentů jsme se také počátkem roku dověděli, že jako nejčastější minusy HO uvádějí respondenti zejména absenci kontaktu s týmem a z ní vyplývající problémy v komunikaci i spolupráci obecně. Mimo jiné se také ukázalo, že remote spolupráce může mít negativní vliv na motivaci k práci, a to zejména z toho důvodu, že se lidé cítí osamělí a bez sounáležitosti s firmou.

PŘEČTĚTE SI: Jak se vypořádat se strachem v době pandemie? „Udělejte si vizi,“ radí psycholog

Aktuálně respondenti kvitovali už jen samotný fakt, že home office začaly umožňovat i firmy, u kterých dříve tato forma byla tabu, případně pracovníci poznali, že i práce z domu může být někdy efektivnější.

Čas a příležitost se zamyslet

Co však uživatelé StartupJobs dále oceňují na aktuálních ztížených podmínkách? 88 lidí uvedlo, že má díky novým pořádkům (a patrně i více času doma) větší prostor pro vzdělávání se a osobní rozvoj. 67 respondentů uvedlo, že může trávit více času s rodinou, a 51, že se více může věnovat sobě či svým koníčkům.

48 lidí se vyslovilo pro určitý posun v oblasti uvědomění ohledně práce - řada z nich si například díky koronakrizi uvědomila, že to, co dělají, dělat dále (ne)chtějí. Někteří z této skupiny také uváděli, že v době krize poznali, jak se k nim ve ztížených podmínkách chová zaměstnavatel a nakolik mohou důvěřovat svým kolegům. Některým dokonce nastalá situace „přinesla” novou práci. Část lidí uvedla, že se jim zlepšily vztahy na pracovišti, neboť si uvědomili hodnoty týmové spolupráce a posílily se pracovní vztahy. Podle některých se zase v krizi projevila solidarita a semknutí.

PŘEČTĚTE SI: Zvykli jste si na doma a nechce se vám do kanclu? 5 rad od psychologa, jak návrat ustát

Část lidí si dále pochvalovala digitalizaci a zapojení nových (online) nástrojů a technologií, další si libovali ve větší svobodě a flexibilitě, zatímco jiní kvitovali ušetření času za dopravu.

Máte zajímavý příběh o tom, jak koronakrize zlepšila váš dosavadní pracovní život? Ozvěte se nám na redakce@startupjobs.cz.

Foto: Jason Strull/Unsplash

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články