Prohlubte své znalosti funkcionálního programování na LambdUp 2018!


Baví vás nejmodernější technologie a chcete se dozvědět více o funkcionálním programování? Máme pro vás tip! Na základě velkého úspěchu loňského meetupu přináší jeho organizátoři konferenci LambdUp!  Pokud vás zajímá, co bude jejím obsahem, přečtěte si rozhovor s Pavlou Umlaufovou z Blueberry, které je hlavním organizátorem této události.

 

Letos pořádáte druhý ročník konference o funkcionálním programování LambdUp. Na co se mohou účastníci těšit a jaké změny oproti předchozímu ročníku na ně čekají?

Koncept druhého ročníku LambdUpu se od toho prvního příliš neliší. Stále klademe největší důraz na kvalitu a obsah přednášek. Při jejich výběru pracujeme úzce jak s řečníky, které opět aktivně oslovujeme my, tak s lídry českých komunit funkcionálního programování, kteří jsou zároveň obsahovou porotou.

Co se ovšem na základě zpětné vazby účastníků z prvního ročníku malinko mění, je zastřešující téma a počet prezentovaných funkcionálních jazyků. Loni byl vyšší zájem o úvodní přednášky do jazyků, obecnější témata a větší přesah do frontendových technologiích. I když tematicky zůstáváme v oblasti backendu (příkladem můžeme být přednáška Saši Juriće o Elixiru), chceme zároveň vyhovět přesahu do frontendu, například zaměřením se na Elm a ReasonML. V neposlední řadě pracujeme na uspořádání více workshopů, o které byl v loňském roce obrovský zájem. A už teď můžu prozradit, že jeden z nich povede samotný Andrea Leopardi, takže se fanoušci Elixiru a Phoenixu mají na co těšit.

 

Pro koho je konference určena? Jaké znalosti musím mít, abych rozuměla tématům?

LambdUp je určen jak fanouškům funkcionálního programování, tak vývojářům, kteří v této oblasti chtějí prohloubit své znalosti. V neposlední řadě je tu pro všechny, kteří jsou nebo se chtějí část součástí funkcionální komunity. Bude na něm velký prostor na interakci se speakery, lídry workshopů a lídry funkcionálních českých komunit.
Díky tématům tohoto ročníků stačí programovat v jakémkoliv jazyce, ale nejdůležitější je otevřenost k jiným technologiím, vůle učit se něco nového a smysl pro inovace.

 

Organizační tým LambdUpu 2017 z Blueberry se speakery.

 

Jak to na meetupu probíhá? Co vše čeká na účastníky?

Konference trvá jeden celý den. V dopoledních hodinách probíhají workshopy, odpoledne na jednom pódiu přednášky a večer after party.

 

Minulý rok se sešlo více jak 150 vývojářů. Jakou účast očekáváte letos?

Letos očekáváme účast až 200 vývojářů a stejně jako loni věříme, že za námi dorazí i vývojáři ze zahraničí.

 

I tento rok vystoupí světoví experti na funkcionální programování. Na koho se můžeme těšit? A jaká témata se budou probírat?

Vzhledem k našemu konceptu se letos úplně změní sestava speakerů. Mezi potvrzené patří třeba popularizátor vědy v programování a legenda funkcionálního světa Philip Wadler, který celé odpoledne otevře. Alfonso Garcia-Caro, tvůrce Fable compileru, který prozradí více o jeho updatech. Ju Liu, softwarový inženýr z NoRedInk, nebo už zmiňovaný Saša Jurić, autor knihy „Elixir in Action“, který přiblíží zjednodušování systému s Elixirem.

 

Dopolední workshop.

 

Kdy a kde bude událost LambdUp 2018 probíhat? Do kdy je třeba pořídit vstupenky?

LambdUp bude probíhat 13. září. Workshopy, které se uskuteční v dopoledních hodinách, se budou konat v prostorech našich partnerů a samotná konference, která proběhne odpoledne, v jedinečné La Fabrice. Lístky je možné zakoupit na oficiálním webu konference nebo na online portálu GoOut.net. Vstupenky si bude možné pořídit do jejich vyprodání a vzhledem k omezené kapacitě prostoru bych s nákupem neotálela. 

 

Jaké byly zpětné vazby po prvním ročníku?

Velmi dobré. Pro nezasvěcené, LambdUp se nám podařilo uspořádat během pouhých dvou měsíců, což nebylo úplně snadné. Každopádně především díky podpoře komunity, jak české, tak zahraniční, se LambdUp vydařil dle našich představ a zpětné vazby tomu odpovídaly.

 

Proč byste našim čtenářům doporučila zúčastnit se konference?

Kromě už zmiňovaných důvodů bych dodala, že vzhledem k rychlosti, s jakou se IT svět vyvíjí, je důležité vzdělávat se a neustále se posouvat dál. A LambdUp je k tomu skvělou, a řekla bych, dokonce na českém trhu jedinečnou příležitostí. 
A taky je to skvělá šance, jak do sebe za jeden den nasát spoustu myšlenek a konceptů z funkcionálního programování, které mohou změnit postoj ke každodenní činnosti či projektu.

 

Chill out zóna.