Přihlaste se na Coding Bootcamp Praha! “Naši studenti litují jen jedné věci - že se nepřihlásili dříve“ říká Jana Večerková


Toužíte po tom stát se programátorem či si chcete založit vlastní startup? Zpozorněte, již 23. dubna 2018 začíná 12 týdenní Coding Bootcamp Praha. Absolventi minulých turnusů jsou úspěšní a ihned po ukončení bootcampu se jim hrnou pracovní nabídky. Jak Coding Bootcamp probíhá? A proč byste se měli přihlásit? Pokračujte ve čtení rozhovoru s Janou Večerkovou, zakladatelkou Coding Bootcamp Praha

 

Od dubna začíná již druhý turnus Coding Bootcamp Praha v roce 2018. O čem je? A pro koho je určen?

Coding Bootcamp Praha je 12-týdenní program, který již 74 absolventům pomohl změnit život a stát se programátory či zakladateli startupů. Během tří měsíců bootcampisti studují intenzivně od rána do večera v prostorách Data4You, neziskové organizace zaměřené na podporu digitálního vzdělávání a startupů. Coding Bootcamp Praha je jediným podobným programem v České republice, koná se třikrát ročně a v současnosti organizujeme již pátý běh. Příští běhy začínají 23. dubna a 3. září 2018. 

Slovo "bootcamp" pochází původně z prostředí výcvikových kempů americké armády, a proto i u nás se v každém běhu jede 12 týdnů naplno! Účastníci se u nás učí nejen jak přemýšlet jako softwaroví inženýři, ale zároveň jim komplexně pomáháme se uplatnit na trhu práce. Naši studenti mají za sebou různé studijní a profesní zkušenosti - od marketingu, financí a práva, administrátory, testery, čerstvé VŠ absolventy, učitele jazyků po byznys developery a zakladatele startupů. Co je spojuje? Touha změnit kariéru!

 

 

Co můžu získat účastí v Coding Bootcamp Praha? Četla jsem i o možnosti obdržení certifikátu. Co to obnáší?

Více než 90% našich studentů, kteří program úspěšně dokončí, získávají práci v oboru do dvou měsíců od ukončení kurzu. Většina našich absolventů má už na konci programu několik pracovních nabídek a nastupují do pár dnů od ukončení. Pár příkladů, kde se naši absolventi uplatnili: Apiary (Oracle), Blue Wolf (IBM), Rohlik cz, či MSD IT. Jedna z absolventek našeho podzimního bootcampu pracuje teď od nového roku přímo ve vývojářském týmu StartupJobs. Od jarního běhu také studentům, kteří mají v Česku pracovní povolení, úspěšně absolvují a aktivně si shání práci, nabízíme “Job Guarantee”. To znamená, že pokud by student práci po programu nesehnal, tak mu vrátíme školné.

Jak hodnotíme, že někdo úspěšně absolvoval? Během programu mají studenti každé dva týdny testy, které jsou indikátorem jejich vývoje. Během bootcampu se pracuje na sedmi projektech - dvou dlouhodobých a pěti během hackathonů. Máme minimální kritéria, která student potřebuje splnit, pokud má zájem o certifikát - prospěchová i z hlediska docházky.

 

Coding Bootcamp Praha je vedený v angličtině. Jakou úroveň angličtiny bych měla mít, abych rozuměla lektorům?

Angličtina je jazykem programátorského světa a aby ses u nás dorozuměla, tak potřebuješ být schopná číst články v originále a rozumět, když ostatní mluví. Proto i náš přijímací pohovor probíhá v angličtině. Cílem ale je, abychom se všichni domluvili a aby i ty sama si dokázala rozumět lektorům, takže tvoje psaná angličtina pro nás moc důležitá není. Naši lektoři mluví česky, takže pokud někdy potřebuješ individuálně pomoci s nějakým slovíčkem, tak ani to nebývá problém.

 

Co se týče programu. Jaká je časová náročnost? Musím se zúčastnit všech setkání?

Během bootcampu ti doporučujeme se mu věnovat na 100 %, tak abys z něho vytěžila co nejvíc. Vyučujeme od pondělí do pátku od 9 od rána do 5 odpoledne, ve středu odpoledne míváme další aktivity - individuální konzultace, HR workshopy, návštěvy v partnerských firmách. Studenti ale mají přistup do kampusu po celý den, včetně víkendů a rádi toho využívají pro další studium. Velkou výhodou bootcampu je, že nemusíš sedět zaseknutý sám doma, ale vždycky můžeš pracovat s ostatními.

 

Jak vypadá klasický den na Coding Bootcamp Praha?

Každé ráno si rozehřejeme prsty lehkým programátorským úkolem, téma záleží na tom, co zrovna učíme. V bootcampu začínáme frontendem (HTML, CSS, Bootstrap, Sass), pak tě naučíme programovat v JavaScriptu a následně v PHP. V druhé části bootcampu ti vysvětlíme MVC model a krok po kroku začneš v týmu pracovat na svém finálním projektu. Většina týmů v projektu využívá Laravel a React.

Po ranním rozehřátí máme v bootcampu standup, kdy má každý student možnost dát okamžitý feedback na svůj rozvoj. Následuje představení nových témat pro daný den, cokoliv co se v bootcampu naučíme, tak ihned procvičujeme - v cvičeních a projektech. V posledních dvou týdnech bootcampu se plně soustředíš na svůj skupinový projekt. Někteří naši studenti se do bootcampu hlasí zejména kvůli tomuto projektu, protože jim to umožní vytvořit si minimální produkt pro svůj startup.

 

 

Důležitá otázka. Jak a kde se zájemci do Coding Bootcamp Praha můžou přihlásit?

Zájemci o bootcamp se mohou přihlásit přes naše stránky: www.codingbootcamp.cz

 

Účast v Coding Bootcamp Praha je samozřejmě zpoplatněna. Pokud jsem student, mám možnost nějaké slevy?

Všichni účastníci, kteří se přihlásí s dostatečným předstihem, mohou získat až 10% slevu. Zároveň je možné platit školné na několik splátek. Coding Bootcamp Praha je 2-4x levnější než jakýkoliv srovnatelný coding bootcamp na světě, což se nám daří díky nadšení našeho týmu a dobrovolníků, kteří věří, že děláme dobrou věc.

 

Bootcamp probíhá v Praze. Nabízíte nějakou možnost ubytování pro studenty, kteří nejsou zdejší? Neplánujete v příštím roce uspořádat nějaký z turnusů i v jiném městě?

Přijatým studentům zpřístupníme naše online platformy, kde před bootcampem mohou jak začít studovat, tak se dostat do kontaktu s ostatními účastníky. Studenti si tam vyměňují tipy - jak ke studiu, tak k hledání ubytování. Zároveň se my snažíme pomoci každému, kdo třeba hledá trochu déle. Máme také své omezené ubytovací kapacity v Holešovicích, které si studenti mohou pronajmout. Rádi bychom bootcamp pořádali i v jiných lokalitách a v současnosti pro to hledáme vhodné partnery.

 

 

Máte za sebou již pět turnusů. Na vašich webových stránkách je spousta pozitivních ohlasů, kde jsou převážně recenze od zahraničních účastníků. Převládají v jednotlivých turnusech účastníci ze zahraničí?

V závislosti na daném běhu máme mezi 60-70 % zahraničními účastníky, což ale zahrnuje třeba i studenty ze Slovenska. Máme hodně zájemců z okolních států - Polska, Maďarska - a dalších evropských zemí i celého světa. Na webu postupně vybarvujeme naši “Alumni mapu” a už tam máme více než 30 zemí. Naši čeští studenti jsou nadšení, protože si nacházejí nové přátele z celého světa.

 

Poslední otázka. Co byste vzkázala čtenářům, kteří stále váhají nad účastí? Proč by se měli rozhodně přihlásit?

Naši studenti litují jen jedné věci - že se nepřihlásili dříve. Jak může potvrdit každý startupový zakladatel, úspěšný CEO či jakýkoliv programátor - největším rizikem pro tvoji kariéru je nepodstupovat žádná rizika. Svět okolo nás se mění velmi rychle a je výhodnější být mezi těmi, kteří mu lépe rozumí.