Přestaňte neustále sledovat hodiny, budete výkonnější

Přestaňte neustále sledovat hodiny, budete výkonnější

30. led 2019 Redakce 3 min

Pokud se v práci znuděně 50krát podíváte na hodinky, zabere vám to zhruba 2,5 minuty denně. Vynásobte si to počtem pracovních dní a za rok strávíte jen zjišťováním času přes devět hodin. A to ještě neřešíme všechny ty výpočtu ve stylu už jen 2 hodiny a bude to přesně 1,5 hodiny do chvíle, než půjdu domů”. Zbavte se tohoto zlozvyku a pomůžete nejen firmě, ale i sobě.

 

Znáte to, v devět jste dorazili do kanceláře, sedli za stůl a zjistili, že v kalendáři toho dnes moc není. Sjedete Facebook, proklikáte novinky a už se začínáte neskutečně nudit. Mrknete na hodiny, svítí na nich 9:23. V hlavě si rychle spočítáte, že už jen 8 hodin a 7 minut než na sebe hodíte bundu a co nejrychleji poběžíte domů.

 

Proč nudu okamžitě řešit?

Neustálý pocit nutnosti sledovat čas se odráží na vaší spokojenosti s prací a zároveň i na produktivitě. Pokud se v práci nudíte, zákonitě počítáte vteřiny do konce, což je velmi toxické pro vaši motivaci a ovlivňuje to vaši náladu i v mimopracovním životě. Tak žádné výmluvy, vždyť i vrátný může mít na stole položenou knihu, učit se novým věcem a každý den se někam rozvíjet. Začněte s tím něco dělat přesně teď!

 

Zkratka tady nepomůže

Prakticky smýšlejícímu vedení společnosti AOL přišlo kdysi jako elegantní řešení prostě zakázat v kanceláři hodiny i hodinky a odebrat čas z lišty počítače. Věřte nám, že toto není úplně nejlepší cesta, vždyť minimálně na porady se včas chodit musí. Nevěřme této zkratce a pusťme se do hledání poctivého řešení.

Existuje několik jednoduchých rad, jak se zbavit pocitu bezmoci, kdy se silou vůle snažíte velkou ručičku posunout o další milimetr. Všechny vycházejí z toho, že se musíte udržovat zaměstnaní a ideálně se dostat do stavu flow - tedy rozpoložení, kdy vám jde práce sama od ruky a čas skoro nevnímáte. Naučte se prostě plynout.

 

Zahrajte si hru na produktivitu

Hned ráno po příchodu vezměte list papíru a popište ho úkoly, které si dáte za cíl daný den splnit. Nemusí jít o velké počiny, pište věci jako: napsat tři e-maily, probrat s kolegou projekt, vytisknout prezentaci. úkoly si odškrtávejte, a pokud jste hraví, naplánujte si za odměnu v půlce dne třeba 15 minut bezstarostného lelkování. Uvidíte, že ačkoliv budete pracovat, večer vám oproti osmihodinovému flinku zbude více energie. Paradox, ale je to tak.

 

Vsaďte na pohyb

Nejhorší na nudu je, když jste celý den přilepení k židli a pomalu se sunete pod stůl. Seďte zpříma nebo stůjte a dělejte si přestávky, během kterých se projdete po kancelářích a zajdete navštívit své kolegy. A pokud můžete, rozpulte si pracovní den hodinou běhání nebo posilování.

 

Pozor na odpolední klimbání

Vaši motivaci obzvlášť ohrožuje poobědové podřimování. Koukáte na monitor, písmena se rozostřují a kancelář se pomalu ztrácí v temnotě. Pak sebou trhnete, proberete se, ale za chvilku už znovu uvadáte. Je to příšerný stav. Kromě lehčího oběda vám pomůže právě pohyb z předchozího bodu. Zkuste se také mezi 2. a 3. hodinou věnovat diskuzím s kolegy nebo nějaké formě skupinové práce. Nakopne vás to a skelný zrak se vám obloukem vyhne.

 

Nadchněte se

Zní to jako otřepané klišé, ale zkuste se do práce nadchnout. Ne kvůli šéfovi, ale kvůli sobě. Vzpomenete si, proč jste začali tuto práci dělat? Jaké hodnoty a cíle pro vás byly rozhodující? Napište si, jaké je vaše poslání a s jakými cíli jste do toho šli. A zkuste svůj původní plán začít naplno realizovat - s úsměvem a radostí, vždyť žijeme ve světě, kde vás k práci nikdo nutit nemůže!

 

Autor: MAV

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články