Ukradli mu lyže, tak vymyslel přenosný zámek s alarmem a notifikacemi. Český vynález získal Red Dot Award a drtí Kickstarter

Ukradli mu lyže, tak vymyslel přenosný zámek s alarmem a notifikacemi. Český vynález získal Red Dot Award a drtí Kickstarter

14. zář 2020 Zuzana Hübnerová 4 min

První elektronický zámek PeaLock umí ohlídat lyže, kolo nebo třeba kočárek. Je opatřen pohybovým senzorem, alarmem i mobilní aplikací. Majitele tak obratem upozorní, když s jeho věcmi někdo hýbe. Ačkoliv chytrý a odolný zámek půjde do výroby až koncem tohoto roku, jeho autor Marek Vala už za něj získal designérské ocenění Red Dot Award a na crowdfundingové platformě Kickstarter překonal stanovenou částku o osm tisíc dolarů. Kromě přímého prodeje plánuje i strategická partnerství s výrobci kol a lyží.

Po celém dni lyžování se jdete ohřát a najíst. Lyže dáte do stojanu nebo opřete u vchodu a nezbývá vám než doufat, že jsou s vámi na svahu jen slušní lidé. A vy tak po návratu svoji výbavu, která často stojí i desítky tisíc korun, najdete. Marek Vala před pár lety takové štěstí při lyžování v Rakousku neměl. Nejen, že o nové lyže za dvacet tisíc korun přišel, ale od pojišťovny nedostal ani korunu zpět, protože neměl své vybavení dostatečně zajištěné.

Po této zkušenosti se mu v hlavě začal rodit nápad na produkt, který by lyže dokázal ochránit. „Původně jsem přemýšlel pouze nad lyžemi. Když jsme ale začali řešit, kolik by takové zabezpečení stálo, bylo mi jasné, že musí mít mnohem širší využití,“ říká pro Startupjobs Newsroom Vala s tím, že cesta od nápadu po finální podobu chytrého zámku byla hodně trnitá a trvala necelé tři roky.

První svého druhu na světě

Ve světě navíc neměl příliš inspirace, ze které by mohl čerpat, protože podle průzkumů, které si v začátku udělali, je elektronický zámek z Česka jediný svého druhu na světě. Našli jsme jednu firmu, která elektronický zámek dělá pouze na městská kola. Jejich zámek je ale nepřenosný, poměrně velký a těžký,“ dodává Vala, který původně vystudoval Ústav soudního inženýrství VUT a působil v automobilovém průmyslu.

Ve spolupráci s několika firmami a odborníky tak Vala navrhl lehkou a funkční krabičku, kterou lze kromě lyží snadno použít i na snowboard, kolo, koloběžku či dětský kočárek. Majitel zámku, jehož cena se v předprodeji na Kickstarteru pohybovala okolo tří a půl tisíc korun, tak může používat zařízení během celého roku. „V zimě si to můžete dát na lyže, v létě na kolo. Můžete si to půjčovat v rodině. Snadno zámek schováte do kapsy,“ vyjmenovává Vala benefity zařízení, které váží pouhých 140 gramů.

PeaLock inspirovaný pávem chrání především hlasitým zvukem

Bezpečnostní zámek PeaLock má zabudovaný pohybový senzor i alarm. V momentu, kdy se zamčenou věcí někdo pohne, spustí se alarm o síle 110 decibelů a majitel buď obdrží notifikaci, nebo telefonát. „V mobilní aplikaci se dá nastavit i časová prodleva. Pokud tedy někdo jen posune lyže ve stojanu, nemusí se alarm spustit,“ dodává Marek Vala.

PeaLock je opatřen pohybovým senzorem, alarmem i odolnými materiály

PeaLock je zabezpečený i proti manuálnímu poškození. Není tedy snadné ho přestřihnout tak jako některé zámky na kolo. „Pásek je vyrobený z termoplastického elastomeru, což je poměrně odolný materiál. Uvnitř jsou navíc ocelová lanka a vodiče připojené k alarmu. Kolem je kevlarová výplň, která se používá například u neprůstřelných vest. Jen tak to přestřihnout štípacími kleštěmi je tedy dost složité. Navíc manipulace opět spustí alarm, takže jak majitel, tak všichni kolem budou vědět, že se snažíte zámek poškodit,“ upozorňuje Vala.

Hardwaru se na Kickstarteru příliš nedaří

Ačkoliv crowdfundingová kampaň na Kickstarteru skončila teprve před pár týdny, elektronický zámek už stihl získat prestižní ocenění Red Dot Award 2020 v kategorii Design Concept. Vkusná a funkční krabička s páskem zaujala i majitele sportovního vybavení po celém světě. V kampani se tak nakonec podařilo vybrat o osm tisíc dolarů víc, než byla původní vytyčená finální částka.

Marek Vala ale doufal v ještě větší úspěch. „Problém je, že crowdfunding obecně vývoj hardwaru příliš nepodporuje. Hardware je v žebříčku podporovaných a úspěšných projektů až na posledním místě. Pro lidi je rizikovější poslat tři a půl tisíce korun a čekat, jestli jim za půl roku zařízení pošleme. Když přispívají pár stovek korun, nemají takové obavy a nevadí jim počkat,“ vysvětluje Vala a dodává: „Dostali jsme dobrou zpětnou vazbu. Řada lidí nám ale napsala, že je to super věc a že si to rádi koupí, až to bude reálně skladem.

Odborná porota ocenila zařízení Red Dot Award za designový koncept

Dočkat by se měli během příštího roku.V prosinci bychom už měli spustit výrobu a první kusy bychom chtěli dodávat v lednu. Plánujeme vyrábět okolo pěti set kusů měsíčně,“ upřesňuje Vala. Do budoucna by pak chtěli koncovým zákazníkům prodávat primárně přes internet. „V rámci maloobchodu se domlouváme s prodejnami kol a lyží. V plánu máme také navázat strategická partnerství přímo s výrobci lyží a kol. Chtěli bychom pro ně vyrábět například speciální edice v jejich barvách s tím, že by mohli PeaLock nabídnout jako příslušenství k dražším sériím,“ popisuje plány do budoucna Vala. Dodává ještě, že hodlají v následujících měsících také rozšiřovat tým. „Budeme hledat lidi na obchod i na marketing, potvrzuje.

Podle policejních statistik najde zámek v Česku zřejmě uplatnění. Jen počet krádeží jízdních kol stoupl meziročně o osm procent a vloni škoda za ukradená kola i elektrokola přesáhla sto milionů korun.

Foto: archiv PeaLock

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články